W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Uhonorowano Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 grudnia 2013 17:48

Od 7 lat Społeczni Opiekunowie Bezdomnych Kotów wspólnie z Miastem Gdańsk realizują program pomocy tym zwierzętom. To oni od marca 2013 roku legitymują się pierwszymi w Polsce kartami sankcjonującymi ich społeczną działalność.


W dowód uznania i szacunku oraz w podziękowaniu za długoletnią i bezinteresowną pomoc bezdomnym zwierzętom, trzynastu społecznych opiekunów kotów uhonorowanych zostało Medalem Prezydenta Miasta Gdańska. Uroczystość odbyła się 20 grudnia w Teatrze Miniatura w Gdańsku Wrzeszczu.


Uhonorowani Medalem Prezydenta Miasta Gdańska zostali: Joanna Biela, Teresa Bodek, Zygmunt Borowski, Leonarda Jankowiak, Renata Korpus-Piskorska, Regina Krawiec, Krystyna Krzemińska, red. Sebastian Kwiatkowski (Radio Gdańsk), Tadeusz Leksycki, Małgorzata Lisiewicz, Maria Paduch, Tadeusz Palczyński, Barbara Sulecińska.


alt- Dziękujemy wam serdecznie za waszą dobrą energię i za wrażliwość. Za to, że otaczacie opieką, wspieracie naszych najsłabszych i potrzebujących "braci mniejszych” - powiedział podczas uroczystego spotkania prezydent Paweł Adamowicz. Na powyższym zdjęciu honoruje Teresę Bodek.
Od marca 2013 roku już około 350 gdańszczan legitymuje się pierwszymi w Polsce Kartami Gdańskiego Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów. Karta taka upoważnia jej posiadacza do: nieodpłatnego otrzymania budek dla bezdomnych kotów oraz karmy w okresie zimowym; możliwości sterylizacji lub kastracji bezdomnych kotów; otrzymywania materiałów informacyjnych i promocyjnych dotyczących tematyki ochrony zwierząt; udziału w szkoleniach oraz spotkaniach na temat ochrony zwierząt organizowanych przez Miasto Gdańsk.


- Ale karta społecznego opiekuna nie sprowadza się wyłącznie do praw i obowiązków wynikających z pełnionej funkcji. Działalność społeczników niejednokrotnie spotyka się z brakiem akceptacji ze strony otoczenia. Miasto chce w ten sposób uhonorować i wyrazić uznanie dla ich działalności i niejako usankcjonować ich bardzo cenne działania - powiedział Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska.


altProgram pomocy bezdomnym kotom Miasto Gdańsk realizuje od 2006 roku. Program ma bardzo duży i pozytywny odzew, a jego znaczenie z roku na rok wzrasta. Od 7 lat Miasto oferuje kotom domy szyte ma miarę, tj. własny kąt na wyłączność (1 pomieszczenie dla 1 kota) i odrębne wejście do każdego z pomieszczeń. Łącznie jest ich w Gdańsku już ponad 800, co oznacza że ok. 4000 wolno bytujących kotów ma dach nad głową. Kocie schronienia przekazywane są spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które lokują je w sąsiedztwie swoich domów. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji Miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz Powiatowego Inspektora Weterynarii. A gdańszczan chętnych do niesienia pomocy nie brakuje.


Społecznym opiekunem bezdomnych kotów może zostać każdy pełnoletni mieszkaniec Gdańska, niepozbawiony praw publicznych, zainteresowany działalnością na rzecz pomocy bezdomnym kotom. Przyjęcie do grona opiekunów następuje poprzez osobiste zgłoszenie, zarejestrowanie, odebranie domku dla kotów i numerowanej karty Społecznego Opiekuna Bezdomnych Kotów przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Działalność opiekunów opiera się wyłącznie na pracy społecznej i jest w pełnym zakresie nieodpłatna.


altOdznaczony Tadeusz Leksycki (zdjęcie powyżej), zwany na osiedlu Niedźwiednik burmistrzem powiedział, że obecnie bezdomnymi kotami zajmuje się 20 pań. Dzięki temu zniknęły gryzonie na Niedźwiedniku. Koty nie tylko w jego ocenie działają na ludzi bardzo pozytywną energią, obniżają ciśnienie tętnicze. Niedawno na osiedlu powołano sztab kryzysowy, gdyż jeden z kotów wpadł przez otwór wentylacyjny do opustoszałego garażu. Trzeba było wzywać służby komunalne (straż pożarną, policję), aby zwierzęciu przywrócić wolność. Gdy  z trudem udało się go wydostać na zewnątrz, po najedzeniu i napojeniu, ponownie wskoczył do garażu. Po dochodzących dźwiękach okazało się, że w środku znajdują się małe kocięta, które też wymagają pomocy. Po raz kolejny trzeba teraz powołać osiedlowy komitet kryzysowy.


altJanina Chamerska, mieszkanka Gdańska na zdjęciu wraz z Kazimierzem Izydorem Możdżerem z Oliwy (właścicielem czterech kotów), zaapelowała do władz Gdańska, aby uruchomić sklep z hurtową, a więc znacznie tańszą, sprzedażą karmy dla zwierząt. Już od 15 lat dokarmia koty w okolicach cmentarza na Łostowicach i jej skromna emerytura nie pozwala na wystarczający zakup karmy. Zaapelowała też o zapewnienie bardziej sterylnych warunków sterylizacji zwierząt. Z własnej i nieprzymuszonej woli sama zaopiekowała się już 58 okaleczonymi kotami, które dzięki właściwej opiece znalazły schronienie u wielu rodzin.


altMaria Paduch również od 15 lat dokarmia koty i ma na swoim koncie odchowanie i przekazanie we właściwe ręce 446 bezdomnych kotów. Zaapelowała do prezydenta Pawła Adamowicza, aby oprócz kotów pod opiekę wziąć również inne zwierzęta domowe.


Spotkanie uświetnił występ taneczny uczniów Gdańskiej Szkoły Baletowej. Atrakcją wieńczącą świąteczne spotkanie, połączone ze wzajemnym składaniem sobie życzeń, było najnowsze przedstawienie Teatru Miniatura pt. Kamienica. Warto się na nie wybrać, bo wiele prawdy mówi o naszej codziennej zaściankowej rzeczywistości.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież