W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zastrzyk adrenaliny

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 22 grudnia 2013 15:56

Człowiek twardo stąpa po ziemi. Czuje się pewnie mając grunt pod nogami i wiedząc dokąd zmierza. Czasami jednak przychodzi refleksja o wolności, o chęci szybowania przez życie jak ptak unoszący się w przestrzeni między chmurami. Zatracenia się i czerpania z życia pełni przyjemności. Skoki spadochronowe są jedną z możliwości wprowadzenia ciała i umysłu w stan bezwładności.


Skok z wysokości kilku tysięcy metrów może wiązać się ze strachem przed utratą gruntu pod nogami, nie otwarciem spadochronu lub awarią samolotu. Nie mniej jednak główną zasadą instruktorów jest zachowanie bezpieczeństwa. Przed skokiem przygotowują sprzęt, zapoznają się ze stanem technicznym maszyny, a w razie niesprzyjających warunków służą dobrą radą i przede wszystkim doświadczeniem, które zawsze sprowadzi nas cało na ziemię.


Uczucie swobodnego spadania przy rozcierającej się panoramie miasta jest czymś wspaniałym. W jednej chwili zapominamy o troskach, problemach i w pełni oddajemy się podniebnemu wrażeniu. Czujemy jakby niebo i przestrzeń były żywiołem, który doprowadził nas w miejsce, w którym się obecnie znajdujemy.
- Zastrzyk adrenaliny i niezapomniane emocje podczas wolnego lotu.. Poznasz to uczucie i zapragniesz do niego wracać przy każdej możliwej okazji. Skoki są swoistego rodzaju uzależnieniem - z uśmiechem przyznaje jeden ze skoczków.


Ludzie sięgają po podniebną dawkę adrenaliny z różnych powodów. Jedni odczuwają wewnętrzną potrzebę skorzystania z ekstremum dla własnej satysfakcji lub przezwyciężenia strachu. Są też tacy, którym skok został ofiarowany w prezencie.
- Przygodę ze spadochronem zacząłem w Liceum Lotniczym w Dąbkach, gdzie po drugim roku było to obowiązkowe - wspomina Sebastian, żołnierz z 49 Bazy Lotniczej.


alt


Skoki spadochronowe są przez niektórych wybierane jako otoczka do podjęcia życiowej decyzji jaką są zaręczyny.


Pierwszego zrzutu zazwyczaj się nie pamięta. Dzieje się tak za sprawą emocji, które kłębią wszelkie myśli. Podczas kolejnych jesteśmy bardziej świadomi konsekwencji, a zarazem piękna jakie podziwiamy z nieba.


W ocenie instruktora Rafała Grabowskiego jest to niezapomniana przygoda, która zachowuje się w pamięci na całe życie. - Są ludzie, którzy po ukończeniu kursu zostają w tym sporcie - dodał.


Niezależnie od tego ile skoków wykonamy, każdy z nich jest inny. Wejście na pokład samolotu i rzucenie się w błękitną przestrzeń wiąże się z ogromną odwagą, która w konsekwencji dostarczy nam niezwykłych przeżyć.


Sezon się zakończył. Spadochrony zostały złożone i czekają na ciepły promyk słońca, który przyniesie bezchmurne niebo.
Żaneta Stasiowska


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież