Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Śnieg: Marsz ludzi lewicy

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 23 grudnia 2013 18:13

altZ Jerzym Śniegiem, przewodniczącym Pomorskiej Rady Wojewódzkiej SLD rozmawia Artur S. Górski


- Przed nami rok wyborczy. SLD zajmuje się sobą. Kiedy ruszycie do ludzi?
Jerzy Śnieg: Ależ cały czas mamy spotkania, ludzie do nas przychodzą. Konwencje powiatowe za nami. Ukończyliśmy zajmowania się sobą i wychodzimy na zewnątrz. Mamy podpisane porozumienie z organizacjami pozarządowymi, ze stowarzyszeniami. Jest ich ponad trzydzieści. Zaczynamy marsz armii ludzi lewicy.


- Brzmi to bojowo…
Jerzy Śnieg: Taki jest czas. Zapraszamy do współpracy w socjalnym programie. Jest zapotrzebowanie na lewicę.


- Liberalno-ludowy mariaż się nie sprawdza?
Jerzy Śnieg: Ten układ władzy rządzi siódmy rok. I co? Ponad 13 procent rejestrowanego bezrobocia, ubóstwo ludzi pozbawionych opieki i wsparcia, dwa i pół miliona ludzi bez pracy, zapaść lecznictwa, trzy miliony za chlebem wyjechało za granicę. Każdy w rodzinie, wśród znajomych ma kogoś za granicą. Rządowi w to graj, bo zdejmuje to z premiera kolejny kłopot. A do tego pensja ponad 14 proc. pracujących nie wystarcza na utrzymanie do końca miesiąca, tylko na wegetację. Jak młodzi ludzie mają zakładać rodziny, mieć dzieci jeśli jedyna propozycja, o ile jest, to umowy śmieciowe? Z kolei mamy pracować do 67 roku życia. Także kobiety, którym o siedem lat wydłużono wiek emerytalny. A przecież to kobiety prowadzą domy, pracują na kilku etatach.  Jaki to rząd, który mając 300 miliardów złotych z Unii Europejskiej zamiast ożywienia gospodarczego generuje  bezrobocie i upadki firm. To jest mistrzostwo świata, to marnowanie szans i kasy, której nigdy wcześniej do Polski tyle nie napłynęło.  


alt


- To wizja czarna nie czerwona. Czyżby odmawiał pan rządzącym umiejętności rządzenia?
Jerzy Śnieg: Nie odmawiam im umiejętności mówienia i propagandy. Władza PO-PSL ogłuchła, nie chce dialogu, zamienia się w grupy interesów.  Przecież nie może tak być by brak polityki społecznej powodował, że polskie dzieci rodzą się za granicą. Gospodarka ma być ustawiona na tory społeczne, pod sprawy socjalne. Tak było w Skandynawii, tak i jest w Niemczech. A kto ma to zrobić? Przecież nie liberał. To SLD  ma odpowiedzi na lęki i niepokoje.


- Szukacie sprzymierzeńców w związkach zawodowych? Teraz trzy wielkie centrale związkowe skupiające półtora miliona pracowników mówią jednym głosem. To duża grupa, mimo, że są szykany za związkową działalność i trudno jest ją prowadzić np. w hipermarketach, czy niektórych firmach…
Jerzy Śnieg: I bardzo dobrze. W Sosnowcu mieliśmy spotkanie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem oraz też spotkanie z nim mieli Piotr Duda, Jan Guz i Tadeusz Chwałka. Tematem był brak dialogu w Polsce i m.in. łamanie unijnych dyrektyw i konwencji o pracy. Okazuje się, że beznadziejna polityka  rządu Tuska zjednoczyła po raz pierwszy lewicowe związki i „Solidarność”. 


- Póki co reprezentacja lewicy na Pomorzu jest mizerna. Czy Pomorzanie nadal dadzą się uwodzić opcji niezdarnie nawiązującej do liberalizmu?
Jerzy Śnieg: Była taka moda na liberalizm. Była. Teraz trzeba się stawić na wybory do Europarlamentu, do samorządów.  Nasz program jest czytelny. Nakierowany też na ludzi spoza metropolii. Ludzie rozumieją lepiej niż sączona im propaganda, jakie są problemy. 


- Mówimy o problemach społecznych, nie tematach światopoglądowych?
Jerzy Śnieg: W Sojuszu są członkowie chodzący do kościoła i tacy, którzy nie widzą takiej potrzeby. Są tacy, którzy walczą o rodziny i ci spod znaku tęczy. My zapraszamy do nas, do SLD. Nie będziemy się do nikogo przyłączać czy łasić. SLD to efektowny szyld. Nie ma co uciekać w tematy zastępcze. Matematyki się nie oszuka. Trzeba wybory wygrać. Zatem zakasujemy rękawy i do roboty. Sto miejsc w Sejmie dla Sojuszu jest osiągalne. Dwa razy ratowaliśmy gospodarkę w 1993 roku i w 2001 roku. Do trzech razy sztuka.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież