Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Kontynuator polskiej szkoły plakatu

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
sobota, 05 sierpnia 2023 14:12

Mija 40 lat od zakończenia studiów i rozpoczęcia indywidualnej działalności twórczej Mariusza Hoffmana gdańskiego grafika, malarza, poety, dokumentalisty. Dziś akademickiego wykładowcy w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Prowadzi zajęcia z projektowania i tworzenia artystycznej i wydawniczej grafiki cyfrowej.


Mariusz Hoffman ukończył PWSSP w Gdańsku pod kierunkiem prof. Jerzego Krechowicza na grafice i prof. Kiejstuta Bereźnickiego na malarstwie i to połączenie tych dwóch technik artystycznych wytyczyło przyszłą drogę zainteresowań twórczych gdańskiego artysty. Spojrzenie Hoffmana na sztukę poprzez poezję z góry definiuje jego twórczość. Mocno pogłębione z dużą dozą podtekstów, artysta łączy malarstwo z grafiką tworząc prace w trudnej pracochłonnej technice.


Jego plakaty każą zastanowić się nad istotą granicy między ilustracją a rysunkiem. W żaden sposób nie ogranicza to wpływu na ostateczny wynik tworzonego obrazu. Wydaje się, że to połączenie malarstwa i cyfrowej grafiki daje nadspodziewany dobry efekt końcowy, wzbogaca, działa na wrażliwość i tworzy ostatecznie ciekawy obraz.


Ostatnia wystawa prac Mariusza Hoffmana raz jeszcze odsłoniła jego filozoficzne fascynacje i wizje intelektualnej twórczości. Rozmowy z widzem głęboko dotykają naszych wyobrażeń o kulturze i sztuce. Emanuje swoim intelektem w niezwykłych wyobrażeniach prezentowanych treści. Artysta przedstawił kilka nowych plakatów wykonanych do światowych dzieł literatury, do sztuk teatralnych, ale także przedstawił olejny obraz zatytułowany „Fortepian Szopena” niedawno nagrodzony na sopockiej wystawie „Obraz i wiersz”.

alt


Zobaczyliśmy również plakat do tekstu Jacka Kaczmarskiego. …”Plakat oddający – mówi Mariusz Hoffman - beznadzieję czasów komuny i poezję nadziei tych czasów, wielkiego barda Solidarności. Ten wielki symbol, plakatowo i jednoznacznie wykrzyczał nam rozpacz i nadzieję tamtego złego czasu. Aby uciec z więzienia, należy najpierw uciec z więzienia własnych wyobrażeń i lęków - a mury runą. … wtedy gdy uda ci się uciec z więzienia własnych zależności obaw i lęków - runą. Więzienie to przede wszystkim Stan Ducha”.

alt


I jeszcze jeden plakat. …”Lady Makbet ukoronowana pożerającymi ją i duszącymi - pełzającymi jak robaki gałęziami zła, zła, które miało stworzyć jej koronę a przyniosło zgubę, przejmujący psychologiczny plakat uwieńczony ciekawą typografią – napisy, litery jak sztylety wbijają się w cień i czerwień. Plakat odkrywa istotę poezji dramatu Szekspira”.

alt

Mariusz Hoffman


Mariusz Hoffman jest nie tylko grafikiem, malarzem, poetą, wiele miejsca poświęca historii Gdańska i dzielnicy Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku – Polenhof we Wrzeszczu. Odkrywa do dziś nieznane karty historii oraz publikuje przygotowane przez siebie filmy tej do dziś, często pomijanej historii. Jednak sztukę stawia na pierwszym miejscu. Jest naturalnym kontynuatorem znakomitej szkoły polskiego plakatu. Stworzył swoja drogę, swoistej wrażliwości opartej na poezji wyraźnie oddzielającą go od innych artystów tworzących polski plakat.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież