Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mariusz Hoffman artysta wielowymiarowy

Ocena użytkowników: / 50
SłabyŚwietny 
środa, 04 stycznia 2023 15:27

Mariusz Hoffman - gdański artysta, malarz, grafik, poeta, reżyser, kurator wystaw, wykładowca akademicki, osobowość niezwykle wszechstronna, a do tego bardzo wrażliwa.


Zdolny z nieograniczonymi możliwościami twórczymi, w latach 80. ukończył PWSSP w Gdańsku. Malarstwo studiował w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego, a grafikę w pracowni prof. Jerzego Krechowicza i to właśnie jego postawa artystyczna miała największy wpływ na młodego studenta, który od razu wiedział, że to właśnie grafika będzie naturalnym wyborem spośród technik artystycznych.

alt

Mariusz Hoffman


Zakochał się w plakacie. Ostatnio Mariusz Hoffman brał udział w prestiżowym konkursie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu na „Wiersz plus Obraz”. Uzyskał główną nagrodę za pracę namalowaną do wiersza Cypriana Kamila Norwida „Fortepian Szopena”. W sposób ekspresyjny z pomysłem wykorzystującym narrację klasycznego teatru greckiego, Hoffman zaprezentował jego graficzną interpretację. Język i styl przedstawienia nawiązywał do klasyki tragedii greckiej. Ogień, pożar, przemoc, z upadającego fortepianu na ulicę wyłania się Nike z Samotraki, wokół rozpada się świat, dymy, kolby karabinów, scena wydaje się być zamrożona choć mimo wszystko żyje muzyką. Zaklęty w obrazie dźwięk, to jęk upadku wznoszący się pionowymi liniami ku rozdartemu niebu. W pękającym niebie zdruzgotanym przez wrogów Polski odradza się muzyka. Muzyka Chopina staje się nadzieją odrodzenia. Polonezy, mazurki traktowane jak synonim polskości, to one często znaczą więcej niż rzucane na moskali pociski. Nike z Samotraki wyrasta jako symbol moralnego zwycięstwa. Zwyciężono naród brutalną siłą, ale pozostało moralne niepokonanie. Ten bardzo patriotyczny wiersz-poemat to ogień i krew podpalonej Polski, biel to dobro i prawda, czerń to śmierć. Fortepian runął na bruk. Polska jako Nike jest niepokonana.

alt

Mariusz Hoffman, "Fortepian Szopena", olej na płótnie 2021


Autor w sposób bardzo dojrzały korzysta z najskrytszych fragmentów utworu, by dać dowód zwycięstwa i wielkiego patriotyzmu. Jego interpretacja trudnego wiersza Norwida odsłoniła mistrzowskie, zawiłe wersy poematu, a graficzny wyraz dzieła nadał pracy głęboko artystyczny wymiar. Artysta wykonał jeszcze drugą wersję swojego dzieła w postaci obrazu olejnego. Romantyczna poezja Norwida dla Hoffmana stała się głęboką inspiracją dalszych poszukiwań twórczych i zaowocowała innymi utworami.

alt

Mariusz Hoffman, Norwid-Piosenka, digital art., 2022


Twórczość malarska Hoffmana wydaje się przebrzmiała, nie szuka nowych nikomu niezrozumiałych estetyk nie tworzy ich od nowa. Maluje tradycyjnie myślę, że w swoim zamyśle odwołuje się do symbolizmu, ale nie tego z początku XX wieku, czasy są inne więc ma inne spojrzenie na sztukę, kieruje się swoimi indywidualnymi wartościami. - Muszę odwołać się - mówi Mariusz Hoffman - do jednego z najważniejszych polskich plakacistów, którego bardzo szanuję, myślę o Franciszku Starowiejskim. O plakacie Starowiejski mówi, że przekracza granicę sztucznych podziałów między ilustracją i rysunkiem, to zdarzenie twórcze jakim jest twórczość plakatowa Starowiejskiego, wymyka się z normalnej klasyfikacji, kreuje nową kategorię artystycznego plakatu.

alt

Mariusz Hoffman, okładka katalogu Stanisława Baja, 2021


Nowatorskość działań Hoffmana nasuwa coraz to nowsze scenariusze. Próby artystyczne w różnych dziedzinach pozwalają na określenie możliwości. Poezja staje się siłą napędową malarstwa czy pracy nad plakatem, pojawia się piętrowa inspiracja, pewnego rodzaju obustronna zależność mocno inspirująca do nowych wyzwań. W ogóle uważa poezję za siłę napędową wielu swoich poczynań artystycznych, a samego Jacka Kaczmarskiego za fenomena naszych czasów. Często odwołuje się do jego wierszy i w sensie poezji historiozoficznej. Uważa, że poeta ociera się o wielkość wieszcza dzisiejszych czasów. Myślę, że skromność przemawiająca przez graficzną osobowość gdańskiego artysty nie pozwala mu na widzenie swojej twórczości także w takich kategoriach. Niemniej akademicka praca nie zamyka indywidualnych poczynań nad nowymi przedsięwzięciami.

alt

Mariusz Hoffman, plakat Jacka Kaczmarskiego, digital art., 2022


Artysta sprawdza się w wielu działaniach na rzecz projektów graficznych okładek płytowych, książek i katalogów. Ostatnio przygotował katalog wybitnego warszawskiego artysty Stanisława Baja wydany z okazji uzyskania przez niego nagrody malarskiej im. Kazimierza Ostrowskiego. Publikuje wywiady o sztuce z wybitnymi artystami. Mariusz Hoffman prowadzi własne studio graficzne jest wykładowcą grafiki i projektowania komputerowego, prowadzi zajęcia dla studentów z tworzenia artystycznej i wydawniczej grafiki cyfrowej. Jego studenci zajmują eksponowane stanowiska w firmach projektowych na całym świecie, a artystyczne poczynania są wyrazem jego olbrzymich możliwości twórczych. Jednocześnie artysta zajmuje się działalnością społeczną będąc wiceprezesem gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

alt

Mariusz Hoffman, plakat "Prawdziwy zachód" 1997, olej na tekturze, (odnowiony 2022 - digital art.)

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież