Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mariusz Hoffman artysta wielowymiarowy

Ocena użytkowników: / 50
SłabyŚwietny 
środa, 04 stycznia 2023 15:27

Mariusz Hoffman - gdański artysta, malarz, grafik, poeta, reżyser, kurator wystaw, wykładowca akademicki, osobowość niezwykle wszechstronna, a do tego bardzo wrażliwa.


Zdolny z nieograniczonymi możliwościami twórczymi, w latach 80. ukończył PWSSP w Gdańsku. Malarstwo studiował w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego, a grafikę w pracowni prof. Jerzego Krechowicza i to właśnie jego postawa artystyczna miała największy wpływ na młodego studenta, który od razu wiedział, że to właśnie grafika będzie naturalnym wyborem spośród technik artystycznych.

alt

Mariusz Hoffman


Zakochał się w plakacie. Ostatnio Mariusz Hoffman brał udział w prestiżowym konkursie Towarzystwa Przyjaciół Sopotu na „Wiersz plus Obraz”. Uzyskał główną nagrodę za pracę namalowaną do wiersza Cypriana Kamila Norwida „Fortepian Szopena”. W sposób ekspresyjny z pomysłem wykorzystującym narrację klasycznego teatru greckiego, Hoffman zaprezentował jego graficzną interpretację. Język i styl przedstawienia nawiązywał do klasyki tragedii greckiej. Ogień, pożar, przemoc, z upadającego fortepianu na ulicę wyłania się Nike z Samotraki, wokół rozpada się świat, dymy, kolby karabinów, scena wydaje się być zamrożona choć mimo wszystko żyje muzyką. Zaklęty w obrazie dźwięk, to jęk upadku wznoszący się pionowymi liniami ku rozdartemu niebu. W pękającym niebie zdruzgotanym przez wrogów Polski odradza się muzyka. Muzyka Chopina staje się nadzieją odrodzenia. Polonezy, mazurki traktowane jak synonim polskości, to one często znaczą więcej niż rzucane na moskali pociski. Nike z Samotraki wyrasta jako symbol moralnego zwycięstwa. Zwyciężono naród brutalną siłą, ale pozostało moralne niepokonanie. Ten bardzo patriotyczny wiersz-poemat to ogień i krew podpalonej Polski, biel to dobro i prawda, czerń to śmierć. Fortepian runął na bruk. Polska jako Nike jest niepokonana.

alt

Mariusz Hoffman, "Fortepian Szopena", olej na płótnie 2021


Autor w sposób bardzo dojrzały korzysta z najskrytszych fragmentów utworu, by dać dowód zwycięstwa i wielkiego patriotyzmu. Jego interpretacja trudnego wiersza Norwida odsłoniła mistrzowskie, zawiłe wersy poematu, a graficzny wyraz dzieła nadał pracy głęboko artystyczny wymiar. Artysta wykonał jeszcze drugą wersję swojego dzieła w postaci obrazu olejnego. Romantyczna poezja Norwida dla Hoffmana stała się głęboką inspiracją dalszych poszukiwań twórczych i zaowocowała innymi utworami.

alt

Mariusz Hoffman, Norwid-Piosenka, digital art., 2022


Twórczość malarska Hoffmana wydaje się przebrzmiała, nie szuka nowych nikomu niezrozumiałych estetyk nie tworzy ich od nowa. Maluje tradycyjnie myślę, że w swoim zamyśle odwołuje się do symbolizmu, ale nie tego z początku XX wieku, czasy są inne więc ma inne spojrzenie na sztukę, kieruje się swoimi indywidualnymi wartościami. - Muszę odwołać się - mówi Mariusz Hoffman - do jednego z najważniejszych polskich plakacistów, którego bardzo szanuję, myślę o Franciszku Starowiejskim. O plakacie Starowiejski mówi, że przekracza granicę sztucznych podziałów między ilustracją i rysunkiem, to zdarzenie twórcze jakim jest twórczość plakatowa Starowiejskiego, wymyka się z normalnej klasyfikacji, kreuje nową kategorię artystycznego plakatu.

alt

Mariusz Hoffman, okładka katalogu Stanisława Baja, 2021


Nowatorskość działań Hoffmana nasuwa coraz to nowsze scenariusze. Próby artystyczne w różnych dziedzinach pozwalają na określenie możliwości. Poezja staje się siłą napędową malarstwa czy pracy nad plakatem, pojawia się piętrowa inspiracja, pewnego rodzaju obustronna zależność mocno inspirująca do nowych wyzwań. W ogóle uważa poezję za siłę napędową wielu swoich poczynań artystycznych, a samego Jacka Kaczmarskiego za fenomena naszych czasów. Często odwołuje się do jego wierszy i w sensie poezji historiozoficznej. Uważa, że poeta ociera się o wielkość wieszcza dzisiejszych czasów. Myślę, że skromność przemawiająca przez graficzną osobowość gdańskiego artysty nie pozwala mu na widzenie swojej twórczości także w takich kategoriach. Niemniej akademicka praca nie zamyka indywidualnych poczynań nad nowymi przedsięwzięciami.

alt

Mariusz Hoffman, plakat Jacka Kaczmarskiego, digital art., 2022


Artysta sprawdza się w wielu działaniach na rzecz projektów graficznych okładek płytowych, książek i katalogów. Ostatnio przygotował katalog wybitnego warszawskiego artysty Stanisława Baja wydany z okazji uzyskania przez niego nagrody malarskiej im. Kazimierza Ostrowskiego. Publikuje wywiady o sztuce z wybitnymi artystami. Mariusz Hoffman prowadzi własne studio graficzne jest wykładowcą grafiki i projektowania komputerowego, prowadzi zajęcia dla studentów z tworzenia artystycznej i wydawniczej grafiki cyfrowej. Jego studenci zajmują eksponowane stanowiska w firmach projektowych na całym świecie, a artystyczne poczynania są wyrazem jego olbrzymich możliwości twórczych. Jednocześnie artysta zajmuje się działalnością społeczną będąc wiceprezesem gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

alt

Mariusz Hoffman, plakat "Prawdziwy zachód" 1997, olej na tekturze, (odnowiony 2022 - digital art.)

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież