Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Akwaforta Paula Kreisela

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
niedziela, 17 września 2023 17:43

Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika, znanego w środowisku kolekcjonerów gedaników. To weduta, której autorem jest Paul Kreisel, artysta Wolnego Miasta Gdańska.


Wśród artystów dwudziestolecia międzywojennego, doceniany grafik, którego prace dość często pojawiają się na aukcjach w domach aukcyjnych, również w Polsce. Bardzo rzadka praca to, akwaforta zatytułowana „Ulica Piwna i Kościół Mariacki w Gdańsku”. Ten bardzo znany motyw prezentowany na wielu pracach uznanych artystów w wykonaniu Kreisela budzi zachwyt. W zimowy wieczór, w scenerii już zapalanych ulicznych lamp, potęga kościoła góruje nad Gdańskiem.


Budowa kościoła Najświętszej Marii Panny w Gdańsku rozpoczęła się w roku 1343. Prawo patronatu nad nim posiadali Krzyżacy. Od roku 1454 prawo to przeszło na polskich królów. Prace budowlane nadal trwały, dobudowywano boczne nawy, sklepienia, powstawały nowe kaplice. Po roku 1502 budowla uzyskała ostateczny kształt architektoniczny. W tym samym czasie, kończyła się w Gdańsku wyłączność na sztukę katolicką w świątyniach. Gdańsk przyjmował idee reformacji, następowało rozliczanie katolików, które rozsądnie zatrzymał w 1525 roku sam Luter apelując do gdańszczan o zatrzymanie dzieła zniszczenia i umiarkowanie. Wstrzemięźliwa sztuka protestancka kontrastowała z przepychem i bogactwem sztuki katolickiej, która budziła wątpliwości, choć z drugiej strony mogła się podobać. Od tej pory istniała względna tolerancja wobec siebie.

alt


W latach 30. wieku XX przeprowadzono prace konserwatorskie, dzięki czemu wojenne zniszczenia nie były aż tak duże. Wśród wielu artystów malujących potężną budowlę bazyliki są obrazy Stanisława Chlebowskiego, Mariana Mokwy, Stanisława Michałowskiego i wielu innych artystów niemieckiego pochodzenia między innymi: Paula Danowskiego, Karla Purrmanna, Ernsta Kolbe, Ragimunda Reimescha, Fritza Pfuhle czy Bertholda Hellingratha.


Kościół obok Dworu Artusa, Żurawia i Ratusza, najczęściej przyciągał artystów, którzy często dla jego wyjątkowości górowania nad miastem często z całej Europy przyjeżdżali o różnych porach roku aby go malować. Akwaforta Paula Kreisela wydaje się, że należy do bardzo udanych i na pewno można zaliczyć ją do najciekawszych wizerunków pośród znanych artystycznych dzieł budowli.


Paul Kreisel był grafikiem i pochodził z Gdańska. Urodził się w 1891 roku. Był uczeniem jednego z najwybitniejszych gdańskich malarzy Augusta Wilhela Stryowskiego, dyrektora Gdańskiego Muzeum Miejskiego. Uczęszczał na wieczorowe kursy Gdańskiej Szkoły Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbeshule). Główne studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu (1912-14 i 1918-20). Studiował u znanych profesorów Arthura Degenera, Richarda Pfeiffera i Heinricha Wolfa. Obok Bertholda Hellingratha należał do najbardziej znanych gdańskich grafików. Po pierwszej wojnie światowej został profesorem rysunku w średnich szkołach gimnazjalnych Gdańska i Sopotu. Pozostawił po sobie dużą spuściznę artystyczną, przeważnie grafiki gdańskie, ale także grafiki Królewca i Szczecina. Tworzył, widoki tych najbardziej znanych miejsc starego Gdańska: Kościół Mariacki, Żuraw, Długie Pobrzeże, Długi Targ, Ratusz, ale także te mniej znane zakątki miasta, rzadko odwiedzane przez turystów. Jego obrazy olejne zachowane w estetyce impresjonistycznej należą do rzadkości, pojawiają się dość sporadycznie na rynku antykwarycznym i uzyskują stosunkowo wysokie ceny. Wśród wielu znanych akwafort Kreisela prezentowana praca „Ulica Piwna i kościół Mariacki” należy do nie dość, że bardzo rzadkich to jeszcze bodaj najciekawszych.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież