“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W Korzeniewie nad Wisłą

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 03 lipca 2023 07:18

Wystawa malarstwa Mirosława Bruckiego, gdańskiego artysty, pomóc ma w zachowaniu zanikających przepięknych pejzaży nadwiślańskich równin, ale nie tylko. Artysta w swoich krajobrazach maluje pozostałości zachowanych jeszcze gdzieniegdzie starych nadwiślańskich budynków. Jednym z takich miejsc jest pozostały nad Wisłą w Korzeniewie, wodowskaz.


Obiekt wybudowany w 1890 roku. W wieżyczce domku znajdowała się tarcza z wskazówką, którą widać było z odległości 3 km. Urządzenie, działało mechanicznie i w zależności od położenia pływaka we wnętrzu, znana była głębokość wody w rejonie rzecznego portu w Korzeniewie.

alt


Decyzja Rady Ambasadorów w Paryżu
Miejscowość położona jest na prawym brzegu Wisły, w strefie wyjętej z terytorium Prus Wschodnich. Obszar, obejmował w lipcu 1920 roku plebiscyt i dotyczył czterech powiatów: suskiego, kwidzyńskiego, sztumskiego i malborskiego. Referendum na Powiślu w sytuacji prowadzonej wojny z sowietami okazało się wielką porażką. Polsce przyznano zaledwie pięć wsi: Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych, Janowo oraz rzeczny port w Korzeniewie bez samej wsi.

alt

Autoportret, Mirosław Brucki


Przypomnę, że tereny Powiśla zamieszkiwali mniej więcej w równym stopniu Niemcy jak i Polacy, jednak Traktat Wersalski wiele tysięcy Polaków pozbawił ojczyzny. W pobliskim Kwidzynie położonym na prawym brzegu Wisły, już w granicach Prus Wschodnich, 10 listopada 1937 roku otwarto polskie gimnazjum. Było to drugie po bytomskim polskie gimnazjum na terenie Niemiec. Uczniowie często przychodzili na polski brzeg Wisły w rejon rzecznego portu, zaledwie oddalony od szkoły o cztery kilometry, tak blisko, a jednocześnie tak daleko. Polacy z Kwidzyna wobec zakazu posługiwania się godłem Orła Białego posługiwali się znakiem Rodła, symbolem łączności z Ojczyzną, a uczniowie gimnazjum na harcerskich zbiórkach oddawali Rodłu cześć. Do skomplikowanej sytuacji przebiegu granicy w okolicy Janowa odniósł się nawet w książce „Na tropach smętka” Melchior Wańkowicz. Wisła płynęła nadal, a żeglowność na niej trwała do 1975 roku. Wodowskaz z Korzeniewa dziś wymaga prac konserwatorskich. Miejscowa społeczność próbuje zachować pamięć o tym miejscu, a sam wodowskaz uratować i przywrócić go jako historyczny dowód świetności rzeki, ważnej dla Polski drogi wodnej.

alt

Wodowskaz


W obronie wodowskazu
Mirosław Brucki, gdański konserwator sztuki, malarz, zakochany w Wiśle od lat maluje nadwiślańskie pejzaże. Jako chłopiec spędzał wakacje u dziadków w Korzeniewie. Dziś świadomy historycznej wartości obiektu pragnie docenić niezwykłą wartość wodowskazu, jednego z niewielu pozostałych nad brzegami rzeki. Zafascynowany Wisłą i jej starymi budowlami zorganizował w Korzeniewie przed budynkiem wodowskazu małą plenerową wystawę swoich prac.

alt

Wystawa przed Wodowskazem


Kiedy przed laty pisałem o jego pejzażach, przypomniałem ich krakowski klimat stanisławowskiego malarstwa. Dziś jednak widzę sztukę Bruckiego nieco szerzej, rzeczywiście jako oczywiste powroty do minionej konwencji, ale to coś więcej, co wydaje się pewnego rodzaju poszukiwaniem nowej stylistyki. Tego typu sztuka to nawiązanie do nowoczesnego malarstwa Gerharda Richtera czy Neo Raucha, to przeniesienie twórczości trochę w inny wymiar i na inny poziom. Mam wrażenie, że artysta nie odnosi się do poszczególnych sytuacji, na razie szuka klimatu mijającego czasu, myślę, że odkrywa swoją historię raz jeszcze, budzi wspomnienia opowiadań o przodkach i miejscu, buduje malarski apokryf. Nowocześniej opowiada historię Wisły z uwzględnieniem swojej malarskiej wyobraźni. Dzisiejszą rzeczywistość przedstawia w mocno wypunktowanej technice cyfrowej inteligencji, ale inspiracje pochodzą z odległych technik malarskich i myślenia o tradycyjnej sztuce malowania, co nadal wzbudza moją fascynację nad tematem.

alt

Otwarcie wernisażu w Korzeniewie

Co do środków przyjdzie jeszcze czas na akceptację. Takie jest współczesne malarstwo. Rewolucja informatyczna pcha sztukę mocno do przodu i szybciej od myśli umiejscawia ją w innych rewirach nowoczesności. Nadwiślański wodowskaz w Korzeniewie z całą historią miejsca zasługuje na opiekę i pamięć, a dzisiejsze malarskie, spojrzenie gdańskiego artysty sytuuje budowlę w nowych realiach gdańskiej współczesności. W rozmowach o historii Wisły, to wyjątkowe miejsce zasługuje na zachowanie i pamięć.

Stanisław Seyfried
Zdjęcia pochodzą z archiwum Mirosława Bruckiego


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież