Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Bogusław Górecki - malarstwo gdańskiego nestora

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 14 sierpnia 2023 07:31

W cyklu wystaw Galerii Sztuki Gdańskiej, po niezmiernie interesującej wystawie „Dwa żywioły – góry i morze” z udziałem znanych artystów marynisty, Henryka Baranowskiego i himalaisty Ryszarda Kowalewskiego tym razem redakcja "Gazety Gdańskiej" zaproponowała wystawę, również w Galerii Zaułek, niezwykłej artystycznej osobowości, nestora gdańskiego malarstwa Bogusława Góreckiego. Artysty o nieodkrytych możliwościach, wyjątkowym talencie i wieku 92 lat, cały czas tworzącego i jak się okazało wystawiającego. Artysty mającego jeszcze wiele do powiedzenia.


Bogusław Górecki należy obok Krystyny Jacobson i Magdaleny Heyda-Usarewicz do najstarszych malarzy gdańskiego środowiska. Co prawda kończył wydział Rysunku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale od 1956 roku, zaraz po studiach, związał się z Wybrzeżem. Artysta pamięta rodzące się środowisko artystyczne Trójmiasta, skupione wokół jeszcze wtedy sopockiej i powoli już gdańskiej szkoły artystycznej.


Górecki o olbrzymim doświadczeniu, pamiętający tragiczne dzieciństwo i wkład 12-letniego chłopca w Powstanie Warszawskie, jako kurier młody powstaniec budował swój patriotyczny stosunek do ojczyzny.

alt

Bogusław Górecki, Sosny, akwarela, 2007


Boguś, w naszych rozmowach, bo tak pozwolił mi się do siebie zwracać zaskakiwał mnie ogromem wydarzeń, których jeszcze nie znałem. Opowiadał o studiach i o pierwszych latach rodzącej się sztuki na Wybrzeżu, o minionym socrealizmie i o tworzącym się nowym spojrzeniu na gdańską sztukę. W jego opowiadaniach pojawiły się osobowości, o których już dziś mało kto pamięta: Staszek Wójcik, Halina Bajońska, Stanisław Żukowski, Zdzisław Kałędkiewicz, „Boni” Tusk , Staszek Michałowski. Wielkie nazwiska, przyjaciele Bogusia, malarze, o których już dziś zapomniano, których czas już minął. Czy pozostała po nich sztuka? I tak i nie. Temat ten w rozmowach pojawia się często i z pewnym zażenowaniem braku pamięci przypominamy sobie te osobowości, które jeszcze niedawno tworzyły naszą tożsamość, tak ważną w Gdańsku. Jakie szczęście, że jeszcze ”na żywo” u źródła, mogłem wysłuchać tych wspomnień.

alt

Bogusław Górecki, Marzena Sandach - Galeria Zaułek, Stanisław Seyfried - kurator wystawy


Wystawa pejzaży Bogusława Góreckiego unaoczniła jak miniony czas odchodzi w niepamięć, a jak był ważny. Jak jeszcze dzisiaj oglądane obrazy malowane przed 60. laty, w przecież tak niedalekiej przeszłości, zapomniane, stanowiły cegiełkę w budowie naszej wspólnej narodowej kultury, były świadectwem naszego trwania. Wydawało się, że wystawa będzie tylko przypomnieniem czy odkurzeniem nikomu już niepotrzebnej historii. Jakże myliłem się kiedy powoli odkrywałem prace malowane w latach 50. tuż po końcu polskiego socrealizmu i które zapadały w zapomnienie.

alt

Bogusław Górecki, Widok na Rozewie, akwarela, 1987


Dziś Górecki ma 92 lata, utrzymuje doskonałą formę, nadal maluje, a ostatnie trzy obrazy, skończył malować przed tygodniem. Prezentują się świetnie, z dużym walorem świeżości, a grafiki będące naturalną kontynuacją grafik szkoły wileńskiej są przypomnieniem przedwojennych poszukiwań narodowego stylu wybitnych osobowości polskiej sztuki. Genialne prace odbijane na prasach pamiętających jeszcze czasy wileńskich artystów: Stanisława Rolicza, Bolesława Rogińskiego, Zbigniewa Kaliszczaka i ich wybitnych profesorów: Ludomira Sleńdzińskiego, Bronisława Jamontta i Jerzego Hoppena.

alt

Bogusław Górecki, Przywidz, Żukowo, Wieżyca, oleje, płótno, 2023


Pomimo, że wystawa poświęcona jest pejzażom, to właśnie grafiki na licznie zgromadzonej publiczności zrobiły największe wrażenie. Górecki nie był studentem prof. Hoppena, ale często uczestniczył w jego wykładach poświęconych grafice. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu studiował Wydział Rysunku w pracowni prof. Konrada Dargiewicza, ucznia Jacka Malczewskiego.

alt

Bogusław Górecki, Kuźnica, grafika


Pejzaże Góreckiego, szczególnie te z końca lat 50. i początku lat 60. dotykają wielkiej sztuki, są akwarelami wywołującymi duże emocje, czasami przypominającymi dzieła wybitnych polskich pejzażystów początku 20. wieku. Szczególnie podoba mi się cykl nadmorskich sosen malowanych szybką ręką, wydaje się, że stanowią kwintesencję jego akwarelowego malarstwa. Natomiast prace olejne namalowane specjalnie na tę wystawę osadzone nieco głębiej w technice olejnej posiadają bardzo mocne indywidualne znamiona, czasami ocierające się o sztukę francuską. Wydaje się, że XIX wieczny impresjonista Alfred Sisley mógł być pewnym wzorcem przynajmniej niektórych ujęć Góreckiego. Mimo wszystko gdańszczanin wypracował swój odrębny styl oparty na jasnej palecie kolorów morza, z drugiej strony na uwielbianych przez siebie polskich górach. Szczególnie widać to w olejnych ujęciach kaszubskich pejzaży, gdzie mamy do czynienia i z wodą i z górami: Przywidza, Wieżycy i Żukowa.

alt

Bogusław Górecki, Nadmorskie sosny, akwarela, 1996


Można zadać pytanie, czy wystawa Bogusława Góreckiego odkryła zapomnianego gdańskiego malarza? Na pewno nie, bowiem Górecki od prawie 70. lat maluje i swoją sztuką wzmacniał towarzystwo znakomitych gdańskich artystów, zapomnianych, o których trzeba pamiętać. Dziś przekonujemy się, że sztuka staje się wartością ponadczasową i trzeba mieć ją na uwadze bez względu na moment, w którym była tworzona.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież