100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Artystyczna wieś Sulęczyno

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 września 2023 17:19

Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż Bogusława Góreckiego. Gdański pejzażysta zaprezentował 20 znanych i zupełnie nowych prac.


Główny organizator wystawy „Gazeta Gdańska” próbuje zainteresować sztukami pięknymi miejsca oddalone od centrów działalności wystawienniczej.

alt

Stoją od lewej: Bogusław Górecki, Bernard Grucza, wójt Sulęczyna i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski


W wypadku muzyki projekt jazzowego festiwalu muzycznego powiódł się. W tym roku sulęczyński festiwal „Jazz w Lesie” odbył się po raz 27 i stał się jedną z najważniejszych imprez w Polsce, na którą przyjeżdżają muzycy z całego świata. W 1998 roku wystąpił Art Farmer, ale także Larry Goldings, Bennie Maupin, Larry Koonse, Steve Logan. Natomiast malarstwo mamy nadzieję w przyszłym roku zgromadzi o wiele większą publiczność niż w tym roku.

alt


27 lat, to wiele trudnej organizacyjnej pracy, w tym czasie festiwal rozrósł się i przyniósł nadspodziewane efekty, niestety jeden z organizatorów muzycznych spotkań w Sulęczynie Jarek Śmietana odszedł, zostawił tu kawałek życia, a perkusista Adam Czerwiński i Leszek Leszewski nadal rozwijają „Jazz w lesie”. Dziś o jego wielkiej pracy zaświadcza obelisk usytuowany w centrum wsi. Niewątpliwie krakowski jazzman nadał imprezie ogólnopolski wymiar.

alt


alt


Czy malarskim wystawom w Sulęczynie również uda się nadać podobne znaczenie? To tylko zależy od atrakcyjności, osobowości twórców i prezentowanych prac. Wystawa Bogusława Góreckiego nestora gdańskiego malarstwa zaprezentowana w Gminnym Ośrodku Kultury, co prawda nie zgromadziła wielkiej rzeszy sympatyków malarstwa, ale poziom wystawy mógł zadowolić najwybredniejszych koneserów sztuki.


Na wystawie w Sulęczynie pojawił się wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno oraz Jerzy Barzowski, polityk powiatu bytowskiego, były poseł na Sejm. Fenomen kaszubskiej wsi, polega na dobrej atmosferze panującej wśród miejscowych działaczy. Ta dobra rekomendacja sztuki daje większe możliwości jej popularyzacji. Szczególnie kiedy prezentacja malarska jest ciekawa i ujawnia odpowiedni poziom artystyczny, bo niekiedy niektóre malarskie ekspozycje słabej proweniencji mocno zaniżają jej wymiar i propagują złe wzorce.

alt


Osoba Bogusława Góreckiego, dobrze znana gdańskiej publiczności, przechodzi renesans swojej twórczości, bowiem artysta, malarz z olbrzymim doświadczeniem, dziś ma 92 lata i nadal tworzy z dużym powodzeniem. Ostatnio Górecki w gdańskiej Galerii „Zaułek” prezentował swoje świetne prace w technice już dawno zapomnianego linorytu.

alt

Bogusław Górecki, akwarela


Wystawa w Sulęczynie była okazją do zaprezentowania twórczości w nieco szerszym aspekcie, ale ekspozycja nie była retrospektywą, na to było nieco mało miejsca. Artysta jednak zaprezentował dość szeroką gamę swoich możliwości, obok wyżej wspomnianych linorytów, których pochodzenie sięga międzywojennej sztuki wileńskiej szkoły grafiki, zobaczyliśmy cykl prac marynistycznych tworzonych na Półwyspie Helskim, malowanych podczas plenerowych sesji. Zobaczyliśmy również kilka prac malowanych w technice akwareli, których zauważyć można było dość sprawną rękę malarza bowiem to jest szybkie malarstwo powstające zanim zmieni się pogoda. Czasami ten moment chwili na przykład zajścia słońca za chmury potrafi zniweczyć długie przygotowanie do malowania ujęcia. Poza tym ta dość trudna technika malowania akwareli wymaga szybkiej i pewnej reakcji rozprowadzania farby, bowiem żadne poprawki nie wchodzą w grę. Raz położona farba musi już zostać.


„Gazeta Gdańska” ma dość szeroki pomysł na pokazywanie dobrego malarstwa w miejscach gdzie tego rodzaju malarstwo dość rzadko jest prezentowane. Następną wystawę zobaczymy już niedługo, tym razem zaprezentujemy polskich marynistów w ekspozycji zatytułowanej „Od Karwi po Piaski”. Mamy nadzieję, że za rok powrócimy do Sulęczyna z nową prezentacją, a cykl wystaw w innych ośrodkach nabierze malarskiego kolorytu, popartego dobrymi nazwiskami.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież