Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Artystyczna wieś Sulęczyno

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 września 2023 17:19

Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż Bogusława Góreckiego. Gdański pejzażysta zaprezentował 20 znanych i zupełnie nowych prac.


Główny organizator wystawy „Gazeta Gdańska” próbuje zainteresować sztukami pięknymi miejsca oddalone od centrów działalności wystawienniczej.

alt

Stoją od lewej: Bogusław Górecki, Bernard Grucza, wójt Sulęczyna i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski


W wypadku muzyki projekt jazzowego festiwalu muzycznego powiódł się. W tym roku sulęczyński festiwal „Jazz w Lesie” odbył się po raz 27 i stał się jedną z najważniejszych imprez w Polsce, na którą przyjeżdżają muzycy z całego świata. W 1998 roku wystąpił Art Farmer, ale także Larry Goldings, Bennie Maupin, Larry Koonse, Steve Logan. Natomiast malarstwo mamy nadzieję w przyszłym roku zgromadzi o wiele większą publiczność niż w tym roku.

alt


27 lat, to wiele trudnej organizacyjnej pracy, w tym czasie festiwal rozrósł się i przyniósł nadspodziewane efekty, niestety jeden z organizatorów muzycznych spotkań w Sulęczynie Jarek Śmietana odszedł, zostawił tu kawałek życia, a perkusista Adam Czerwiński i Leszek Leszewski nadal rozwijają „Jazz w lesie”. Dziś o jego wielkiej pracy zaświadcza obelisk usytuowany w centrum wsi. Niewątpliwie krakowski jazzman nadał imprezie ogólnopolski wymiar.

alt


alt


Czy malarskim wystawom w Sulęczynie również uda się nadać podobne znaczenie? To tylko zależy od atrakcyjności, osobowości twórców i prezentowanych prac. Wystawa Bogusława Góreckiego nestora gdańskiego malarstwa zaprezentowana w Gminnym Ośrodku Kultury, co prawda nie zgromadziła wielkiej rzeszy sympatyków malarstwa, ale poziom wystawy mógł zadowolić najwybredniejszych koneserów sztuki.


Na wystawie w Sulęczynie pojawił się wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno oraz Jerzy Barzowski, polityk powiatu bytowskiego, były poseł na Sejm. Fenomen kaszubskiej wsi, polega na dobrej atmosferze panującej wśród miejscowych działaczy. Ta dobra rekomendacja sztuki daje większe możliwości jej popularyzacji. Szczególnie kiedy prezentacja malarska jest ciekawa i ujawnia odpowiedni poziom artystyczny, bo niekiedy niektóre malarskie ekspozycje słabej proweniencji mocno zaniżają jej wymiar i propagują złe wzorce.

alt


Osoba Bogusława Góreckiego, dobrze znana gdańskiej publiczności, przechodzi renesans swojej twórczości, bowiem artysta, malarz z olbrzymim doświadczeniem, dziś ma 92 lata i nadal tworzy z dużym powodzeniem. Ostatnio Górecki w gdańskiej Galerii „Zaułek” prezentował swoje świetne prace w technice już dawno zapomnianego linorytu.

alt

Bogusław Górecki, akwarela


Wystawa w Sulęczynie była okazją do zaprezentowania twórczości w nieco szerszym aspekcie, ale ekspozycja nie była retrospektywą, na to było nieco mało miejsca. Artysta jednak zaprezentował dość szeroką gamę swoich możliwości, obok wyżej wspomnianych linorytów, których pochodzenie sięga międzywojennej sztuki wileńskiej szkoły grafiki, zobaczyliśmy cykl prac marynistycznych tworzonych na Półwyspie Helskim, malowanych podczas plenerowych sesji. Zobaczyliśmy również kilka prac malowanych w technice akwareli, których zauważyć można było dość sprawną rękę malarza bowiem to jest szybkie malarstwo powstające zanim zmieni się pogoda. Czasami ten moment chwili na przykład zajścia słońca za chmury potrafi zniweczyć długie przygotowanie do malowania ujęcia. Poza tym ta dość trudna technika malowania akwareli wymaga szybkiej i pewnej reakcji rozprowadzania farby, bowiem żadne poprawki nie wchodzą w grę. Raz położona farba musi już zostać.


„Gazeta Gdańska” ma dość szeroki pomysł na pokazywanie dobrego malarstwa w miejscach gdzie tego rodzaju malarstwo dość rzadko jest prezentowane. Następną wystawę zobaczymy już niedługo, tym razem zaprezentujemy polskich marynistów w ekspozycji zatytułowanej „Od Karwi po Piaski”. Mamy nadzieję, że za rok powrócimy do Sulęczyna z nową prezentacją, a cykl wystaw w innych ośrodkach nabierze malarskiego kolorytu, popartego dobrymi nazwiskami.

Stanisław Seyfried

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież