Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją”

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
piątek, 22 marca 2024 14:28

„Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację twórczości uznanych wybrzeżowych twórców. Tym razem wystawa „Plakatów malowanych poezją” Mariusza Hoffmana...


Gdański artysta, malarz, grafik, jego plakaty teatralne na widzach dobrej sztuki robią największe wrażenie. Niedawno Mariusz Hoffman został laureatem sopockiego konkursu artystycznego zatytułowanego „Fortepian Szopena”. Obraz „Fortepian Szopena” namalowany do wiersza Cypriana Kamila Norwida uzyskał pierwszą nagrodę. Hoffman gdańską PWSSP ukończył w 1983 roku w pracowni prof. Jerzego Krechowicza, a malarstwo w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego.


Ostatnia jego wystawa i zbiorowy pokaz twórczości kolegów z roku to była próba odpowiedzi na pytanie „Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?” Tytuł zaczerpnięty z dzieła Paula Gauguina, dziś staje się niezmiernie ważny. Pytanie nadal pozostaje otwarte, ale oczekuje na odpowiedź. Szczególnie dzisiaj. Hoffman specjalizuje się w tworzeniu plakatów teatralnych, przygotowywanych w technice graficznej, ale nie obce jest mu malarstwo rodzajowe czy portretowe. Jest artystą preferującym immanentną siłę przekazu, filozoficzny spokój, nastrój, refleksję i intelektualną grę z widzem.

alt


Aktualna wystawa Mariusza Hoffmana zorganizowana przez „Gazetę Gdańską” przy dużym udziale głównego partnera Orlenu, prezentuje artystę niepokornego, którego pytania o granicę narracji polskości w Wolnym Mieście Gdańsku przeplatają się z poezją w jego artystycznej twórczości, wrażliwym spojrzeniem na historię miasta doświadczonego niemiecką butą.


Artysta, związany z Gdańskiem, jego historią, pamięta o naszych obrońcach na Westerplatte, obrońcach Poczty Polskiej i patriotach ze stadionu sportowego Gedanii. Miejsc bez których pamięć o dzisiejszym Gdańsku nie mogłaby istnieć. W twórczości Mariusza Hoffmana pojawiają się wątki tamtych wydarzeń, jednak dziś artysta żyje poezją tworząc kolekcję współczesnych plakatów do światowej literatury, wydarzeń teatralnych i mgnień gdańskiej pamięci. Jest naturalnym kontynuatorem znakomitej szkoły polskiego plakatu. Stworzył swoja drogę, swoistej wrażliwości opartej na poezji wyraźnie oddzielającej go od innych artystów tworzących polski plakat.


Wernisaż wystawy odbędzie się 22 marca o godzinie 17.00 w gdańskiej galerii „W Zaułku”. Partnerem głównym wystawy jest Orlen, a partnerami medialnymi „Sieci”, Radio Plus i „Gazeta Gdańska”. Kuratorem wystawy jest Stanisław Seyfried.

(GG)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież