Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało... Jaworski pyta Karnowskiego o emigrantów w Sopocie » - Wybory i Referendum mają odpowiedzieć na bardzo ważne pytania na temat bezpieczeństwa - powiedział... Gołębie pocztowe na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego » Wiceminister kultury Jarosław Sellina ogłosił wpisanie „Hodowli i lotu gołębi pocztowych” na Krajową...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
sobota, 16 września 2023 20:03
AP Orlen przedłużyła zwycięską serię
AP Orlen wygrała trzeci mecz z rzędu. Tym razem gdańszczankom
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
piątek, 15 września 2023 16:11
3 razy Biskup*Remis Jaguara*Chłód w Chojnicach
II LIGA E-WINNER
W Stężycy Olimpia Grudziądz poniosła
Brakowało jakości
sobota, 16 września 2023 20:30
Brakowało jakości
Niezbyt ciekawy mecz zobaczyli kibice w Opolu. Lechia bezbramkowo

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wysokie notowania w Sopockim Domu Aukcyjnym

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 sierpnia 2023 15:53

Pamiętam kiedy przed 13 laty odbyła się pierwsza na Wybrzeżu profesjonalna Aukcja Sztuki. Wydarzenie wówczas zgromadziło ponad 100 osób. Dziś na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego zauważyłem około 50. Mimo wszystko rynek sztuki w Polsce stabilizuję się, a największe domy aukcyjne w kraju, wśród nich firma z Sopotu, powoli zaczynają dorównywać tym największym na świecie.


Aukcje wyglądają już podobnie, materiały przygotowane dla klientów spełniają najwyższe wymagania. Jednak czy zainteresowanie ostatnią aukcją jest wynikiem mniejszego zainteresowania malarstwem? Nie. Wydaje się, że to przejściowa sytuacja wynikająca z potężnych temperatur, które nawiedziły Sopot. Ludzie spędzają na plaży większą część dnia. Uważają, że na sztukę w tej sytuacji przyjdzie czas jesienią.


Polskie domy aukcyjne w ostatnim czasie zrobiły olbrzymi postęp. Aukcje prowadzone są profesjonalnie. Pojawiają się najwyższej klasy dzieła, nawet te najdroższe, a zapotrzebowanie na nie jest coraz większe. Dziś obraz za 2 miliony złotych na polskiej aukcji jest czymś normalnym. Za obraz z najlepszego okresu malarstwa danego artysty, na przykład Jacka Malczewskiego, trzeba zapłacić blisko 20 milionów zł. I jeszcze jedna sprawa, fachowo opracowywane katalogi licytowanej sztuki są podstawą udanej aukcji. W tej chwili polskie wydawnictwa należą do najlepszych na świecie, a ich profesjonalne przygotowanie zarówno pod względem merytorycznym jak i technicznym wyróżnia je wśród podobnych na świecie.

alt


Jeszcze niedawno za kompozycję Fangora z 1971 roku trzeba było zapłacić od 5 do 10 tys. zł. dziś ten sam obraz kosztuje dziesięć razy więcej. Polski rynek dojrzewa, stabilizuje się, a obrazy osiągające wysokie ceny stają się czymś normalnym i są poszukiwane. Amatorzy dobrej sztuki szukają oryginalnych dzieł, dobrych nazwisk i wysokiego poziomu malarstwa. Owszem zdarzają się jeszcze okazje, ale ci prawdziwi kolekcjonerzy już na to nie liczą, liczy się dobre i udokumentowane pochodzenie dzieła.


Sopocki Dom Aukcyjny po blisko 15 latach prowadzenia aukcji i sporym doświadczeniu dopracował się kompetentnej drogi handlu sztuką, może jeszcze nie tak doskonałej jak na aukcjach w Londynie, ale ostatnie licytacje wskazują na duże możliwości pozyskiwania nieprzeciętnych dzieł.


W ostatniej licytacji pojawiło się wybitne dzieło polskiej sztuki, obraz Wojciecha Kossaka. Obraz sprzedany został za 1 milion 250 tys. złotych. Może kwota nie jest rekordem sprzedaży polskiego dzieła jednak trudno nie mówić o sukcesie. Dzieło Wojciecha Kossaka pochodzi z bardzo dobrego okresu twórczości artysty, momentu w którym malowane były monumentalne dzieła dla niemieckiego cesarza Niemiec Wilhelma II.

alt

Eugeniusz Dzierzencki, Sopot, 1948, olej, płótno


„Szarża Mameluków” jest fragmentem panoramy „Bitwa pod Piramidami” z 1900 roku. Sopocki fragment panoramy jest największym fragmentem pociętego dzieła na 4 części i jego wymiary wynoszą 306x336 cm. W pracach nad malowaniem całości: 15x115 m brali udział: Michał Wywiórski, Zygmunt Rozwadowski, Józef Ryszkiewicz, Kazimierz Puławski, Czesław Tański, Władysław Jasieński, zaproszony do malowania postaci kobiecych był również Jacek Malczewski, jednak nie stawił się do pracy. Malowana przez niespełna pięć miesięcy panorama pokazana została 2 kwietnia 1901 roku, a tworzona była w rotundzie przy ulicy Karowej w Warszawie. Dzieło pokazywane było jeszcze w Moskwie, Odessie i Charkowie. W końcu obraz pocięty został na 4 części przez Wojciecha Kossaka. Trzy fragmenty trafiły do polskich muzeów, natomiast czwarty najciekawszy trafił do Sopockiego Domu Aukcyjnego i na aukcji kupiony został do prywatnej kolekcji.


Ostatnia sopocka aukcja została uznana za bardzo udaną. Sprzedanych zostało kilka bardzo cennych dzieł wśród których na szczególna uwagę zasługuje „Pejzaż prowansalski z gajem oliwnym” Józefa Pankiewicza za kwotę 240 000 zł., „Portret Księżnej Jadwigi z Sanguszków Sapieżyny” obraz Olgi Boznańskiej wylicytowany za kwotę 270 000 zł. oraz „Lisowczyk”, polskiego monachijczyka Bogdana Kleczyńskiego, kupiony za 105 000 zł. Ogólna suma zakupów zamknęła się w kwocie blisko 3 miliony 350 tys. zł. Z 89 licytowanych dzieł sprzedanych zostało 37 obrazów. Natomiast może dziwić brak licytacji wyjątkowego marynistycznego dzieła sopockiego malarza Eugeniusza Dzierzenckiego „Sopot, 1948”. Mimo powojennego okresu malowania, obraz utrzymany w stylu francuskiego malarstwa końca XIX wieku robi duże wrażenie i jest dziełem niewątpliwie należącym do najświetniejszych lat twórczości artysty. Sądzę, że dzieło powinno trafić do jednego z Gdańskich muzeów. Mimo dość wysokiej ceny około 25-30 tys. zł., wyjątkowej urody pejzaż namalowany został w najlepszym okresie twórczości Dzierzenckiego i wyraźnie przewyższa jego inne dzieła.

alt

Wojciech Kossak, Szarża Mameluków, fragment, panorama Bitwa pod piramidami, 1900 r. olej, płótno


Na aukcji pojawiły się również inne marynistyczne obrazy wśród których mogła podobać się praca Mariana Mokwy „Drop w drodze na połowy” - estymacja 35-45 tys. oraz malownicza, nieduża praca gdańszczanina Eduarda Hildebrandta „Wybrzeże” - estymacja 25-30 tys., ale również interesujący, duży pejzaż Henryka Baranowskiego „Motława w Gdańsku” – estymacja 22–26 tys. zł. Wyraźnie widać, że polski rynek sztuki, okrzepł i przesunął się o kolejne szczeble wyżej. Praktycznie na aukcjach już nie zdarzają się prace słabe o mniejszych walorach artystycznych, a dzięki fachowemu przygotowaniu i sprawnej obsłudze licytacji można liczyć w tej delikatnej profesji na wysoki poziom kompetencji, coraz wyższy.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież