Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Fascynująca wystawa plakatów Mariusza Hoffmana

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 marca 2024 12:47

Wystawa gdańskiego plakatu zorganizowana przez „Gazetę Gdańską” ukazała wielki potencjał artystyczny Mariusza Hoffmana.


Artysta z Wybrzeża od lat utrwalający pojęcie „plakatu” ukazał fenomen, olbrzymi świat czytelności sztuki reklamy. W tym określeniu nie ma nic zdrożnego, deprecjonującego, sama wizja plakatu, jego jasność została na dobre zdefiniowana na początku XX wieku. Z jednej strony wieloznaczność przekazu komunikowania o wydarzeniu, z drugiej strony artystyczny wyraz i celność przesłania. Plakat jako specyficzne, czasami niedoceniane pojęcie sztuki już jakiś czas temu utorował sobie miejsce do miana pełnoprawnego dzieła sztuki.


Tym razem „Gazeta Gdańska” po raz pierwszy w krótkiej, bo pięcioletniej historii „Galerii w Zaułku” zaprezentowała pokaz plakatowej twórczości. Jeżeli powiem, że wystawa zrobiła duże wrażenie, to tak jakbym nic nie powiedział.

alt

Od lewej: Mariusz Hoffman i kurator wystawy Stanisław Seyfried


Dobrze znany w gdańskim środowisku Mariusz Hoffman, znany jako animator wielu wydarzeń artystycznych tym razem zaprezentował ogrom swoich umiejętności plastycznych. Choćby w plakatach do sztuk "Irydion", "Makbet" czy "Wiśniowy Sad". Plakat rzadko na łamach „Galerii Sztuki Gdańskiej” znajduje miejsce, dlatego przypomnę, że stosunkowo niedawno zdałem relację z wyjątkowej wystawy poświęconej morskiemu plakatowi czasów międzywojennych, która miała miejsce w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu. Pamiętam, że jako widz zostałem przeniesiony do czasów budowy portu w Gdyni, rodzącej się Marynarki Wojennej, podróży polskimi transatlantykami, oraz letnim wypoczynkiem na plażach Półwyspu Helskiego.

alt


Dlaczego sięgam do tamtej wystawy? Pamiętam, że wywarła ona na mnie duże wrażenie. Dziś oglądając wystawę plakatów Mariusza Hoffmana, grafika po gdańskiej uczelni artystycznej, odczuwam podobne emocje. Pomimo mocno innej tematyki wyraz artystyczny jest podobny. Owszem, teatralna wizualizacja jest zupełnie inna jednak nieodparcie góruje wrażenie wysokiej sztuki, podobnie jak w tamtej, poznańskiej wystawie. Podobne przeżycia, fascynacji genialna sztuką, wieloznaczności komunikowania o wydarzeniu.

alt


Hoffman nie szuka osobliwych skojarzeń przekazu, jest realistą, lecz atrakcyjnym, mającym zawsze coś nowego i ciekawego do powiedzenia. Zawsze swoimi wyborami narracji przykuwa, zatrzymuje, zmusza do myślenia, ciekawi. Kreuje nowe wyobrażenia, staje się trudniejszym twórcą co sprawia, że jako artysta jest atrakcyjniejszy. Jego wyobraźnia zaskakuje. Niedawno wygrał sopocki konkurs na obraz i wiersz, zatytułowany „Fortepian Szopena”. Obraz Hoffmana wyraźnie górował nad innymi pracami. W wizualnym przekazie wydarzenia, ataku bombowego na rosyjskiego namiestnika Warszawy, artysta dokonał dość tajemniczej analizy poematu.

alt


Przypomnę, że Mariusz Hoffman jest świetnym projektantem znaków graficznych, fascynuje się sztuką edytorską, maluje portrety, sceny rodzajowe i pejzaże. Jest wykładowcą grafiki komputerowej, często współpracuje z różnymi periodykami. Jego talent poparty ukończeniem w 1983 roku gdańskiej uczelni artystycznej stawia go w grupie unikalnych przedstawicieli gdańskich twórców, jednak jego sztuka nie jest kontynuacją twórczości akademickich profesorów Jerzego Krechowicza i Kiejstuta Bereźnickiego. Hoffman prezentuje indywidualną ścieżkę swojej twórczości, tak jak kiedyś jego wykładowcy on dziś spłaca swoją powinność wobec młodego pokolenia przyszłych artystów.

alt


Jeszcze przez dwa tygodnie do 6.04.2024 r. w gdańskiej „Galerii W Zaułku” można oglądać wystawę Mariusza Hoffmana zatytułowaną „Plakat malowany poezją”. Jeszcze niektóre plakaty, w atrakcyjnych cenach są do nabycia na miejscu. Gorąco zachęcam do zobaczenia wystawy, bowiem wystawa jest bardzo atrakcyjna, na bardzo wysokim artystycznym poziomie. Niezapomniana.

alt


Partner główny ORLEN. Partnerzy medialni Sieci, Radia Plus. Podziękowania dla Piekarni Pellowski.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież