Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stoczniowcowi kibicuję od bardzo dawna

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Markiem Bumblisem, przewodniczącym komisji Kultury i Sportu gdańskiej rady miasta.


- Ostatnio pojawiło się sporo głosów, że miasto należycie nie wspiera gdańskiego Stoczniowca. Według włodarzy klubu miasto nie chce finansować drużyny.
Marek Bumblis: Przyznam szczerze, że dużo serca włożyłem, nawet narażając się niektórym ludziom, żeby te sekcje młodzieżowe w stowarzyszeniu „Stoczniowiec” działały. Jak widać one sobie bardzo dobrze radzą, zdobywają lawinowo mistrzostwo Polski, w różnych kategoriach wiekowych, cały czas są jakieś miejsca na podium. To jest bardzo bliskie mojemu sercu.  Natomiast zastanawia mnie to, że klub, który ma tyle sukcesów w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych, ma później problemy z aspektem kadrowym, że ci zawodnicy nie grają później dla Gdańska. Wydaje mi się, że system działania PZHL jest trochę wadliwy, nie ma tego co w piłce nożnej – jest przywiązanie do klubu, a jak nie to są transfery za konkretne pieniądze. Wydaje mi się, że taka skala szkolenia powinna także finansowo wzmacniać spółkę akcyjną i drużynę seniorów budowaną wokół niej. Sport zawodowy jest już dla speców od marketingu sportowego, i dla menadżerów, gdyż wymaga sporej ilości gotówki. Wiem, że miasto Gdańsk podejmowało różnego rodzaju działania. Umowa ze Stoczniowcem i liczne remonty jakie miały miejsce w tym obiekcie o tym świadczą. Natomiast my jako radni nie jesteśmy w stanie, poza systemem grantowym, zapewnić środków na działanie zespołów zawodowych, jakim w tej chwili jest Stoczniowiec.

- Jednak wszystkie praktycznie zespoły z Gdańska – Lechia piłkarska i rugby, Trefl, żużlowe Wybrzeże, „wygrały” przetargi organizowane przez miasto na „promocję” Gdańska przez każdą z tych dyscyplin. Taki „przetarg” nie został zorganizowany na „promocję” miasta poprzez hokej. I tutaj działacze Stoczniowca mogą się poczuć pokrzywdzeni przez włodarzy Gdańska.
Marek Bumblis: Jestem kibicem Stoczniowca od wielu lat, wykazałem wielokrotnie swoja sympatię nie tylko do hokeistów, wiem, że takie rozmowy trwają i ja nie chcę wchodzić pomiędzy prezydenta, a zarząd klubu zawodowego Stoczniowiec, bo to nie są moje kompetencje, to należy do organu wykonawczego i prezydenta. Tam się mogą narodzić jakieś nowe jakości. Najbardziej mi leży na sercu hokej dzieci i młodzieży. Nawet gdyby drużyna seniorów gdyby były jakieś trudności z funkcjonowaniem drużyny seniorów, to te sekcje młodzieżowe trzeba zachować za wszelką cenę, a także rozwijać nowe, jak short track, z którymi ja jako gdańszczanin wiąże spore nadzieje.

- Co pan myśli o samej procedurze przetargów, które z góry mają ustawionego zwycięzcę? Czy nie taniej byłoby pieniądze po prostu przekazywać, nie powołując komisji? Czy jest to konieczne, żeby ominąć prawo?
Marek Bumblis: Wydaje mi się, że trzeba próbować. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że przepisy idą w tym kierunku, ze radni mają być odsunięci od przetargów i konkursów grantowych, gdyż ustawodawca uważa, że my też mamy oceniać jak miejskie pieniądze są wydawane, przez co radni nie będą zasiadali już w komisjach grantowych, a to bardzo utrudni wpływ na finansowanie klubów.

- Na hali Olivii jest w tej chwili remont, ale jeszcze klubowi brakuje około miliona złotych na wymianę krzesełek. Czy miasto w jakiś sposób pomoże jeszcze przy tej inwestycji?
Marek Bumblis: Pieniądze wcześniej się znajdywały na remonty przed Eurobasketem, także na remont dachu, ale w tym przypadku nie wiem, ale się przyjrzę i uzyskam odpowiedź.
Rozmawiał Filip Albertowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież