Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stoczniowcowi kibicuję od bardzo dawna

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Markiem Bumblisem, przewodniczącym komisji Kultury i Sportu gdańskiej rady miasta.


- Ostatnio pojawiło się sporo głosów, że miasto należycie nie wspiera gdańskiego Stoczniowca. Według włodarzy klubu miasto nie chce finansować drużyny.
Marek Bumblis: Przyznam szczerze, że dużo serca włożyłem, nawet narażając się niektórym ludziom, żeby te sekcje młodzieżowe w stowarzyszeniu „Stoczniowiec” działały. Jak widać one sobie bardzo dobrze radzą, zdobywają lawinowo mistrzostwo Polski, w różnych kategoriach wiekowych, cały czas są jakieś miejsca na podium. To jest bardzo bliskie mojemu sercu.  Natomiast zastanawia mnie to, że klub, który ma tyle sukcesów w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych, ma później problemy z aspektem kadrowym, że ci zawodnicy nie grają później dla Gdańska. Wydaje mi się, że system działania PZHL jest trochę wadliwy, nie ma tego co w piłce nożnej – jest przywiązanie do klubu, a jak nie to są transfery za konkretne pieniądze. Wydaje mi się, że taka skala szkolenia powinna także finansowo wzmacniać spółkę akcyjną i drużynę seniorów budowaną wokół niej. Sport zawodowy jest już dla speców od marketingu sportowego, i dla menadżerów, gdyż wymaga sporej ilości gotówki. Wiem, że miasto Gdańsk podejmowało różnego rodzaju działania. Umowa ze Stoczniowcem i liczne remonty jakie miały miejsce w tym obiekcie o tym świadczą. Natomiast my jako radni nie jesteśmy w stanie, poza systemem grantowym, zapewnić środków na działanie zespołów zawodowych, jakim w tej chwili jest Stoczniowiec.

- Jednak wszystkie praktycznie zespoły z Gdańska – Lechia piłkarska i rugby, Trefl, żużlowe Wybrzeże, „wygrały” przetargi organizowane przez miasto na „promocję” Gdańska przez każdą z tych dyscyplin. Taki „przetarg” nie został zorganizowany na „promocję” miasta poprzez hokej. I tutaj działacze Stoczniowca mogą się poczuć pokrzywdzeni przez włodarzy Gdańska.
Marek Bumblis: Jestem kibicem Stoczniowca od wielu lat, wykazałem wielokrotnie swoja sympatię nie tylko do hokeistów, wiem, że takie rozmowy trwają i ja nie chcę wchodzić pomiędzy prezydenta, a zarząd klubu zawodowego Stoczniowiec, bo to nie są moje kompetencje, to należy do organu wykonawczego i prezydenta. Tam się mogą narodzić jakieś nowe jakości. Najbardziej mi leży na sercu hokej dzieci i młodzieży. Nawet gdyby drużyna seniorów gdyby były jakieś trudności z funkcjonowaniem drużyny seniorów, to te sekcje młodzieżowe trzeba zachować za wszelką cenę, a także rozwijać nowe, jak short track, z którymi ja jako gdańszczanin wiąże spore nadzieje.

- Co pan myśli o samej procedurze przetargów, które z góry mają ustawionego zwycięzcę? Czy nie taniej byłoby pieniądze po prostu przekazywać, nie powołując komisji? Czy jest to konieczne, żeby ominąć prawo?
Marek Bumblis: Wydaje mi się, że trzeba próbować. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że przepisy idą w tym kierunku, ze radni mają być odsunięci od przetargów i konkursów grantowych, gdyż ustawodawca uważa, że my też mamy oceniać jak miejskie pieniądze są wydawane, przez co radni nie będą zasiadali już w komisjach grantowych, a to bardzo utrudni wpływ na finansowanie klubów.

- Na hali Olivii jest w tej chwili remont, ale jeszcze klubowi brakuje około miliona złotych na wymianę krzesełek. Czy miasto w jakiś sposób pomoże jeszcze przy tej inwestycji?
Marek Bumblis: Pieniądze wcześniej się znajdywały na remonty przed Eurobasketem, także na remont dachu, ale w tym przypadku nie wiem, ale się przyjrzę i uzyskam odpowiedź.
Rozmawiał Filip Albertowicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież