Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej we wnętrzach ... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji wystawy archeologicznej... Wicepremier Jacek Sasin w tygodniku „Sieci”: Bitwa o węgiel » W najnowszym numerze „Sieci” ważny wywiad z wicepremierem Jackiem Sasinem, w którym minister aktywów... ZOO Gdańsk - ogród i fundacja » Dyrektorzy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski i Emilia Salach, są w zarządzie Fundacj... Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci » Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia Anna Olszewska-Kowalska, uwzględnił z... Wejście w historię: eksponaty związane z podporucznik Marią Orlicz » W Muzeum II Wojny Światowej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wejście w historię”. Tym razem zap... Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2...
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
czwartek, 11 sierpnia 2022 19:25
Klęska Karnowskiego z SKT - budżet Sopotu już płaci
Sąd Rejonowy w Sopocie, wydział I cywilny, a konkretnie sędzia

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
sobota, 13 sierpnia 2022 07:12
25. Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce
W dniach 15-21 sierpnia w Monachium rozgrywane będą 25. Mistrzostwa
Radomiak zdeklasował Lechię
niedziela, 14 sierpnia 2022 15:50
Radomiak zdeklasował Lechię
Po bardzo słabej grze Lechia został rozbita w Radomiu 1:4 (1:2).

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Aktywność na świeżym powietrzu
wtorek, 16 sierpnia 2022 20:11
Aktywność na świeżym powietrzu
Dzielnicowe Centra Sportu zapraszają w drugim miesiącu wakacji na
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Opozycja chyba zaspała

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z doktorem Jarosławem Ochem, politologiem z Zakładu Teorii Polityki Uniwersytetu Gdańskiego


- Panie doktorze, czy gdańska Platforma Obywatelska jest skazana na Pawła Adamowicza?
Jarosław Och: Może to nie jest idealny prezydent miasta, ale radni opozycji nie stworzyli PO okazji do szukania alternatywy dla tego kandydata. Tak już jest, że w polityce, jak w wielu innych dziedzinach życia, powinna być konkurencja. Tymczasem na naszym lokalnym polityczny podwórku jej brak.

- Z czego ten brak wynika?
Jarosław Och: Myślę, że zarówno PiS, jak i SLD, zbyt późno przypomniały sobie o wyborach samorządowych. Do tych wyborów trzeba się przygotowywać znacznie wcześniej niż tylko od chwili ogłoszenia ich terminu przez głowę państwa. Dziś sytuacja jest taka, że opozycja postawiła na kandydatów mało rozpoznawalnych i nie dała szansy wyborcom oddania głosu właśnie na nich. Oczywiście mam na myśli oddawanie głosów skutkujące wygraną kandydata opozycji.

- Czyli gdańszczanie zagłosują na kandydata PO?
Jarosław Och: O tym ostatecznie rozstrzygną wybory. Jednak uważam, że PO, nawet jeśli nie jest idealna, to PiS robi wszystko, by w porównaniu tych dwóch formacji, ludzie tak właśnie uważali. W wyborach wygrywają nie tylko obietnice, słowa, ale i czyny. Prezydent Adamowicz ma za sobą konkretne osiągnięcia, którymi może się wykazać. A co ma opozycja? Nie wystarczy krytykować, narzekać. Trzeba jeszcze mieć jakieś konkretne dokonania w zanadrzu. Nawet jeśli nie było się wcześniej u władzy. Działalność samorządowa daje pole do popisu i pozwala przygotować się do kampanii wyborczej. Nie wystarczy ulotka wyborcza, billboard z twarzą kandydata. Poza tym może dominować takie myślenie – „stary” prezydent już „wie o co chodzi”, zna miasto, nowy będzie się dopiero uczył, może popełnić sporo błędów na początku...

- No, ale opozycja może zawsze powiedzieć, że w Radzie Miasta partia rządząca dominuje podczas głosowań...
Jarosław Och: Tak. Jednak działalność radnych to nie tylko głosowania. Liczy się aktywność i znajomość problematyki lokalnej. Nie można poprzestawać na ogólnikach. Zarówno PiS jak i SLD miały sposobność i czas, by pokazać, że interesują się sprawami miasta, że aktywnie w życiu Gdańska uczestniczą. Czy skorzystały w pełni możliwości z tej okazji, to ocenią wyborcy.

- Kampania wyborcza dopiero się rozkręca. Jaka będzie w tym roku?
Jarosław Och: Trudno ocenić. Myślę jednak, że niewiele będzie się różniła od poprzednich. A krajobrazowo – dopiero za tydzień, dwa, na ulicach pojawią się plakaty wyborcze, zaczną się spotkania z mieszkańcami i dopiero wówczas ocenimy, jak o głosy wyborców walczą poszczególni kandydaci.
Rozmawiał Dariusz Olejniczak


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież