PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska » Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy wyborcze. Czekano z tym do ostatniej możliw... Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel...
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
wtorek, 05 marca 2024 13:38
PiS ogłosił listy kandydatów do Rady Miasta Gdańska
Gdańskie Prawo i Sprawiedliwość opublikowało swoje listy
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czas na kobiety

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Krystyną  Gozdawą-Nocoń, organizatorką Pomorskiego Kongresu Kobiet, kandydatką do Sejmiku Wojewódzka Pomorskiego z listy nr 1


- 16 listopada organizujecie Pomorski Kongres Kobiet. Jaki jest cel tej konferencji?
Krystyna Gozdawa-Nocoń: Celem Pomorskiego Kongresu Kobiet jest wypracowanie skutecznych instrumentów wsparcia, rekomendacji w zakresie aktywizacji zawodowej i publicznej kobiet oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat wyrównywania szans. Kongres jest pokłosiem ogólnopolskiego kongresu kobiet. Przesz cały rok spotykamy się w województwie. Nasz program zawiera się w haśle „Czas na kobiety”. Chcemy aby większa ilość kobiet uczestniczyła w życiu zawodowym, a w szczególności publicznym. Obecna aktywizacja zawodowa i polityczna kobiet jest nieporównywalna do drzemiącego w nich potencjału.

- Jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy?
Krystyna Gozdawa-Nocoń: W Polsce tylko około 40 procent kobiet jest aktywna zawodowo. W województwie pomorskim liczba bezrobotnych kobiet to około 53 tysiące 600, co stanowi 54,3 % ogółu bezrobotnych. Tak dzieję się pomimo, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni. Według naszych obserwacji kobiety są postrzegane jako mniej wartościowi pracownicy ze względu na swoje obowiązki domowe oraz konieczność zajmowania się dziećmi. Kobieta może też pójść na urlop macierzyński. Często mężczyźni uważają, że jeżeli już kobieta pracuję, to może ona najwyżej podawać kawę i odbierać korespondencję jako sekretarka. Takie myślenie pokutuję niestety w części naszego społeczeństwa.

- Jakie widzi pani szanse na poprawę sytuacji kobiet?
Krystyna Gozdawa-Nocoń: Jeżeli chodzi o poważne zmiany w mentalności, konieczne do zmiany sytuacji kobiet w społeczeństwie, to widzę je w nowym pokoleniu. Młode kobiety są świetnie wykształcone, znają języki, są silne i nie boją się wyzwań. One są pełne optymizmu i chcą zmieniać świat. Dzięki nim dysproporcja w uczestnictwie kobiet w życiu zawodowym i publicznym powinna się zmienić. Na tle diagnozy, na Kongresie porozmawiamy o realiach lokalnego rynku pracy, poznamy nowoczesne programy oraz instrumenty walki z bezrobociem w tym celu wykorzystanie funduszy unijnych. Kongres to świetna okazja do wymiany doświadczeń i potrzeb związanych ze zwiększeniem aktywności kobiet.

- Jest pani kandydatką SLD do Sejmiku Województwa Pomorskiego z Gdańska. Jak chce pani przekonać do siebie wyborców?
Krystyna Gozdawa-Nocoń: Jeśli chodzi o moje kandydowanie do Sejmiku Województwa Pomorskiego to ważne jest aby powiedzieć, że namówiły mnie do tego właśnie kobiety, w tym współorganizatorki Kongresu. Jestem osobą z dużym doświadczeniem zarówno w pracy zawodowej jak i pracy społecznej. Zawsze byłam i jestem blisko ludzi. Znam moje województwo. Pracując na stanowisku wicewojewody pomorskiego w latach 2003 – 2006 otrzymałam wiele dowodów sympatii i uznania dla mojej pracy, dlatego dalej chciałabym służyć ludziom.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież