Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Reklama
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czas na kobiety

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Krystyną  Gozdawą-Nocoń, organizatorką Pomorskiego Kongresu Kobiet, kandydatką do Sejmiku Wojewódzka Pomorskiego z listy nr 1


- 16 listopada organizujecie Pomorski Kongres Kobiet. Jaki jest cel tej konferencji?
Krystyna Gozdawa-Nocoń: Celem Pomorskiego Kongresu Kobiet jest wypracowanie skutecznych instrumentów wsparcia, rekomendacji w zakresie aktywizacji zawodowej i publicznej kobiet oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat wyrównywania szans. Kongres jest pokłosiem ogólnopolskiego kongresu kobiet. Przesz cały rok spotykamy się w województwie. Nasz program zawiera się w haśle „Czas na kobiety”. Chcemy aby większa ilość kobiet uczestniczyła w życiu zawodowym, a w szczególności publicznym. Obecna aktywizacja zawodowa i polityczna kobiet jest nieporównywalna do drzemiącego w nich potencjału.

- Jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy?
Krystyna Gozdawa-Nocoń: W Polsce tylko około 40 procent kobiet jest aktywna zawodowo. W województwie pomorskim liczba bezrobotnych kobiet to około 53 tysiące 600, co stanowi 54,3 % ogółu bezrobotnych. Tak dzieję się pomimo, że kobiety są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni. Według naszych obserwacji kobiety są postrzegane jako mniej wartościowi pracownicy ze względu na swoje obowiązki domowe oraz konieczność zajmowania się dziećmi. Kobieta może też pójść na urlop macierzyński. Często mężczyźni uważają, że jeżeli już kobieta pracuję, to może ona najwyżej podawać kawę i odbierać korespondencję jako sekretarka. Takie myślenie pokutuję niestety w części naszego społeczeństwa.

- Jakie widzi pani szanse na poprawę sytuacji kobiet?
Krystyna Gozdawa-Nocoń: Jeżeli chodzi o poważne zmiany w mentalności, konieczne do zmiany sytuacji kobiet w społeczeństwie, to widzę je w nowym pokoleniu. Młode kobiety są świetnie wykształcone, znają języki, są silne i nie boją się wyzwań. One są pełne optymizmu i chcą zmieniać świat. Dzięki nim dysproporcja w uczestnictwie kobiet w życiu zawodowym i publicznym powinna się zmienić. Na tle diagnozy, na Kongresie porozmawiamy o realiach lokalnego rynku pracy, poznamy nowoczesne programy oraz instrumenty walki z bezrobociem w tym celu wykorzystanie funduszy unijnych. Kongres to świetna okazja do wymiany doświadczeń i potrzeb związanych ze zwiększeniem aktywności kobiet.

- Jest pani kandydatką SLD do Sejmiku Województwa Pomorskiego z Gdańska. Jak chce pani przekonać do siebie wyborców?
Krystyna Gozdawa-Nocoń: Jeśli chodzi o moje kandydowanie do Sejmiku Województwa Pomorskiego to ważne jest aby powiedzieć, że namówiły mnie do tego właśnie kobiety, w tym współorganizatorki Kongresu. Jestem osobą z dużym doświadczeniem zarówno w pracy zawodowej jak i pracy społecznej. Zawsze byłam i jestem blisko ludzi. Znam moje województwo. Pracując na stanowisku wicewojewody pomorskiego w latach 2003 – 2006 otrzymałam wiele dowodów sympatii i uznania dla mojej pracy, dlatego dalej chciałabym służyć ludziom.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież