Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk to nie republika bananowa Pawła Adamowicza

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Władysławem Łęczkowskim, radnym 3 kadencji, który otwiera listę SLD-Porozumienie Społeczne z Przymorza i Zaspy


- Na finiszu tej kadencji radni, na skutek nacisku pisowskiej opozycji postanowili sprawdzić administrację prezydenta Adamowicza w sprawie czynszów i wody. Nie za późno?
Władysław Łęczkowski: Za późno, ale dobrze, że w ogóle. Rada była zbyt uległa wobec administracji, z trudem zdobywała się na własne inicjatywy i oceny. Prezydent z kolei mając za sobą zdyscyplinowany i niemarwy merytorycznie pluton radnych PO lekceważył sobie opozycję i stawał się coraz bardziej celebrytą własnego wizerunku, niż roztropnym gospodarzem miasta. Wystarczy przejrzeć oficjalny kalendarz spotkań prezydenta, by stwierdzić, że główną pasją było nagradzanie, honorowanie, zaszczycanie, spotykanie sie z anonimowymi inwestorami, udział w życiu partyjnym PO i nabożeństwach, raz w tygodniu kolegium, rano czytanie korespondencji. Czy tak pracuje odpowiedzialny polityk, który firmuje ponad 2 miliardy długów?

- Jolanta Banach mówi: najpierw mieszkańcy, potem igrzyska...
Władysław Łęczkowski: Nie ma znaczenia, czy Gdańsk uzyska papierowy tytuł stolicy kultury w Europie, bo jest miastem zakorzenionym i w kulturze i w historii Europy bez dodatkowych administracyjnych certyfikatów. Wolałbym, żeby takie poczucie satysfakcji mieli mieszkańcy ze standardu usług komunalnych, z oceny przejrzystości i otwartości postępowania lokalnej władzy.

- Zapowiada pan walkę o racjonalne ceny podstawowych usług komunalnych?
Władysław Łęczkowski: To jest sprawa nie tylko mojego okręgu wyborczego, tylko wszystkich gdańszczan. Kluczowym problemem jest tryb ustalania podwyżek cen wody. W Sopocie prezydent walczy o niższe taryfy wspólnie z radnymi i robi to skutecznie. W Gdańsku od kilku lat radni są zręcznie pomijani przez prezydenta, a ceny wody i ścieków rosną trzykrotnie powyżej inflacji. Nie można ustalić ani składu zespołu negocjacyjnego, ani protokołów ze spotkań, czy ewentualnych rozbiezności, a rzecznik prezydenta mowi o jakichś telefonicznych konsultacjach prezydenta z prezesem SNG. Gdańsk to nie jest bananowa republika prezydenta Adamowicza, żeby przyzwalać na takie praktyki. Uważam, że tryb ustalania cen wody w ostatnich latach powinien być przedmiotem sprawdzenia przez prokuraturę, czy nie doszło do działania na szkodę mieszkańców.

- Nie dowierza pan administracji prezydenta?
Władysław Łęczkowski: Rolą radnych jest nieustanne, nawet dokuczliwe, patrzenie prezydentowi i jego otoczeniu na ręce. A otoczenie prezydenta, obwieszone radami nadzorczymi w 27 spółkach gminy, zarabiające ponad 200 tysięcy złotych rocznie, zawsze będzie najbardziej zainteresowane utrzymaniem status quo.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież