Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Arka szykuje się na nowy sezon
środa, 19 czerwca 2024 08:28
Arka szykuje się na nowy sezon
Arka Gdynia rozpoczęła intensywne przygotowania do nadchodzącego
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsk to nie republika bananowa Pawła Adamowicza

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Władysławem Łęczkowskim, radnym 3 kadencji, który otwiera listę SLD-Porozumienie Społeczne z Przymorza i Zaspy


- Na finiszu tej kadencji radni, na skutek nacisku pisowskiej opozycji postanowili sprawdzić administrację prezydenta Adamowicza w sprawie czynszów i wody. Nie za późno?
Władysław Łęczkowski: Za późno, ale dobrze, że w ogóle. Rada była zbyt uległa wobec administracji, z trudem zdobywała się na własne inicjatywy i oceny. Prezydent z kolei mając za sobą zdyscyplinowany i niemarwy merytorycznie pluton radnych PO lekceważył sobie opozycję i stawał się coraz bardziej celebrytą własnego wizerunku, niż roztropnym gospodarzem miasta. Wystarczy przejrzeć oficjalny kalendarz spotkań prezydenta, by stwierdzić, że główną pasją było nagradzanie, honorowanie, zaszczycanie, spotykanie sie z anonimowymi inwestorami, udział w życiu partyjnym PO i nabożeństwach, raz w tygodniu kolegium, rano czytanie korespondencji. Czy tak pracuje odpowiedzialny polityk, który firmuje ponad 2 miliardy długów?

- Jolanta Banach mówi: najpierw mieszkańcy, potem igrzyska...
Władysław Łęczkowski: Nie ma znaczenia, czy Gdańsk uzyska papierowy tytuł stolicy kultury w Europie, bo jest miastem zakorzenionym i w kulturze i w historii Europy bez dodatkowych administracyjnych certyfikatów. Wolałbym, żeby takie poczucie satysfakcji mieli mieszkańcy ze standardu usług komunalnych, z oceny przejrzystości i otwartości postępowania lokalnej władzy.

- Zapowiada pan walkę o racjonalne ceny podstawowych usług komunalnych?
Władysław Łęczkowski: To jest sprawa nie tylko mojego okręgu wyborczego, tylko wszystkich gdańszczan. Kluczowym problemem jest tryb ustalania podwyżek cen wody. W Sopocie prezydent walczy o niższe taryfy wspólnie z radnymi i robi to skutecznie. W Gdańsku od kilku lat radni są zręcznie pomijani przez prezydenta, a ceny wody i ścieków rosną trzykrotnie powyżej inflacji. Nie można ustalić ani składu zespołu negocjacyjnego, ani protokołów ze spotkań, czy ewentualnych rozbiezności, a rzecznik prezydenta mowi o jakichś telefonicznych konsultacjach prezydenta z prezesem SNG. Gdańsk to nie jest bananowa republika prezydenta Adamowicza, żeby przyzwalać na takie praktyki. Uważam, że tryb ustalania cen wody w ostatnich latach powinien być przedmiotem sprawdzenia przez prokuraturę, czy nie doszło do działania na szkodę mieszkańców.

- Nie dowierza pan administracji prezydenta?
Władysław Łęczkowski: Rolą radnych jest nieustanne, nawet dokuczliwe, patrzenie prezydentowi i jego otoczeniu na ręce. A otoczenie prezydenta, obwieszone radami nadzorczymi w 27 spółkach gminy, zarabiające ponad 200 tysięcy złotych rocznie, zawsze będzie najbardziej zainteresowane utrzymaniem status quo.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież