Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Cenowa roz(g)rywka

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Władysławem Łęczkowskim, b. gdańskim radnym, na temat cen wody


- Podobno woda w Gdańsku ma znowu zdrożeć?
Władysław Łęczkowski: Nie rozumiem dlaczego ani prezydent, ani obecni radni nie potrafia twardo stanąć po stronie mieszkańców. Nie rozumiem przede wszystkim dlaczego radni nie chcą podjąć tego sporu, tylko pozwalają prezydentowi na jakieś tajemnicze, telefoniczne, nie protokółowane negocjacje. W tej sprawie brakuje modnej wśród polityków PO transparentności.


- Otoczenie prezydenta mówi, że radnym nic do cen wody, a przewodniczący rady Bogdan Oleszek mówi, że to tylko niepotrzebne upolitycznianie sporu.
Władysław Łęczkowski: Zgodnie z ustawą SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wyngrodzeń zarządu, rady nadzorczej...


- ... według sprawozdania w KRS zarząd Sauru zarobił w 2009 roku 1,6 miliona złotych,a rada nadzorcza około 0,5 miliona złotych, co oznacza 5 tysięcy miesięcznie dla członka rady.
Władysław Łęczkowski: Nie słyszałem, by ktokolwiek podnosił publicznie ten wątek. Zastanawiająca ta hojność prezydenta., który wniosek SNG ma obowiązek przekazać radzie do zatwierdzenia. Rada taką uchwałę musi podjąć w ciągu 45 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli natomiast prezydent przedłoży taryfy radzie w ostatnim dniu, czyli 45 dni po złożeniu wniosku przez SNG, rada miasta traci możliwość prawną odmowy zatwierdzenia taryf, jeśli uzna, że zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami,


- I wtedy jedynym arbitrem na rynku jedynego dostawcy jest prezydent Gdańska?
Władysław Łęczkowski: Bo zgodnie z ustawą decyzja prezydenta nie podlega weryfikacji i 70 dni po złożeniu wniosku, ceny ulegaja zmianie.W tym teatrze uczestnicza teraz radni PO i PiS, bo to wygodna ucieczka od odpowiedzialności. Nikogo nie zastanawia dlaczego ten scenariusz powtarza się co roku, dlaczego radni nie sprawdzają, czy tak późne składanie wniosku radnym nie jest łamaniem statutu rady miasta, czy, mówiąc poważnie, nie zachodzi podejrzenie działania na szkodę mieszkańców. Oczekuje, że radni w tym roku zmuszą prezydenta do pełnej jawności negocjacji, pokażą rozbieżności, zespół negocjacyjny miasta. I zapytają publicznie, czy za sprzedaż wody na zamkniętym rynku 3-osobowy zarząd ma obciążać cenę wody kwotą 1,6 miliona złotych. Wyjaśnienia wymaga też spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Miało w niej pracować 7-12 osób, pracuje ponad 70, wynajmuje drogie biura.


- Czyli woda znowu zdrożeje o 15 procent?
Władysław Łęczkowski: Pewnie o 12, albo 11, żeby można było mówić o trosce pana prezydenta o gdańszczan, bo wygląda na to, że w tym rozgardiaszu przedwyborczym ten slalom po ustawowych terminach, bez udziału radnych patrzących w swoją przyszłość, będzie powtórką z rozrywki pod gdańskim kranem.
Rozmawiał GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież