Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Cenowa roz(g)rywka

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Władysławem Łęczkowskim, b. gdańskim radnym, na temat cen wody


- Podobno woda w Gdańsku ma znowu zdrożeć?
Władysław Łęczkowski: Nie rozumiem dlaczego ani prezydent, ani obecni radni nie potrafia twardo stanąć po stronie mieszkańców. Nie rozumiem przede wszystkim dlaczego radni nie chcą podjąć tego sporu, tylko pozwalają prezydentowi na jakieś tajemnicze, telefoniczne, nie protokółowane negocjacje. W tej sprawie brakuje modnej wśród polityków PO transparentności.


- Otoczenie prezydenta mówi, że radnym nic do cen wody, a przewodniczący rady Bogdan Oleszek mówi, że to tylko niepotrzebne upolitycznianie sporu.
Władysław Łęczkowski: Zgodnie z ustawą SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wyngrodzeń zarządu, rady nadzorczej...


- ... według sprawozdania w KRS zarząd Sauru zarobił w 2009 roku 1,6 miliona złotych,a rada nadzorcza około 0,5 miliona złotych, co oznacza 5 tysięcy miesięcznie dla członka rady.
Władysław Łęczkowski: Nie słyszałem, by ktokolwiek podnosił publicznie ten wątek. Zastanawiająca ta hojność prezydenta., który wniosek SNG ma obowiązek przekazać radzie do zatwierdzenia. Rada taką uchwałę musi podjąć w ciągu 45 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli natomiast prezydent przedłoży taryfy radzie w ostatnim dniu, czyli 45 dni po złożeniu wniosku przez SNG, rada miasta traci możliwość prawną odmowy zatwierdzenia taryf, jeśli uzna, że zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami,


- I wtedy jedynym arbitrem na rynku jedynego dostawcy jest prezydent Gdańska?
Władysław Łęczkowski: Bo zgodnie z ustawą decyzja prezydenta nie podlega weryfikacji i 70 dni po złożeniu wniosku, ceny ulegaja zmianie.W tym teatrze uczestnicza teraz radni PO i PiS, bo to wygodna ucieczka od odpowiedzialności. Nikogo nie zastanawia dlaczego ten scenariusz powtarza się co roku, dlaczego radni nie sprawdzają, czy tak późne składanie wniosku radnym nie jest łamaniem statutu rady miasta, czy, mówiąc poważnie, nie zachodzi podejrzenie działania na szkodę mieszkańców. Oczekuje, że radni w tym roku zmuszą prezydenta do pełnej jawności negocjacji, pokażą rozbieżności, zespół negocjacyjny miasta. I zapytają publicznie, czy za sprzedaż wody na zamkniętym rynku 3-osobowy zarząd ma obciążać cenę wody kwotą 1,6 miliona złotych. Wyjaśnienia wymaga też spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Miało w niej pracować 7-12 osób, pracuje ponad 70, wynajmuje drogie biura.


- Czyli woda znowu zdrożeje o 15 procent?
Władysław Łęczkowski: Pewnie o 12, albo 11, żeby można było mówić o trosce pana prezydenta o gdańszczan, bo wygląda na to, że w tym rozgardiaszu przedwyborczym ten slalom po ustawowych terminach, bez udziału radnych patrzących w swoją przyszłość, będzie powtórką z rozrywki pod gdańskim kranem.
Rozmawiał GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież