Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
sobota, 20 kwietnia 2024 19:14
Lechia wykonała kolejny krok do powrotu do ekstraklasy
Kolejne trzy punkty i kolejny krok Lechii do ekstraklasy.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Cenowa roz(g)rywka

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Władysławem Łęczkowskim, b. gdańskim radnym, na temat cen wody


- Podobno woda w Gdańsku ma znowu zdrożeć?
Władysław Łęczkowski: Nie rozumiem dlaczego ani prezydent, ani obecni radni nie potrafia twardo stanąć po stronie mieszkańców. Nie rozumiem przede wszystkim dlaczego radni nie chcą podjąć tego sporu, tylko pozwalają prezydentowi na jakieś tajemnicze, telefoniczne, nie protokółowane negocjacje. W tej sprawie brakuje modnej wśród polityków PO transparentności.


- Otoczenie prezydenta mówi, że radnym nic do cen wody, a przewodniczący rady Bogdan Oleszek mówi, że to tylko niepotrzebne upolitycznianie sporu.
Władysław Łęczkowski: Zgodnie z ustawą SNG składa wniosek taryfowy w terminie 70 dni przed planowaną podwyżką cen. Prezydent weryfikuje ten wniosek, w tym na przykład koszty wyngrodzeń zarządu, rady nadzorczej...


- ... według sprawozdania w KRS zarząd Sauru zarobił w 2009 roku 1,6 miliona złotych,a rada nadzorcza około 0,5 miliona złotych, co oznacza 5 tysięcy miesięcznie dla członka rady.
Władysław Łęczkowski: Nie słyszałem, by ktokolwiek podnosił publicznie ten wątek. Zastanawiająca ta hojność prezydenta., który wniosek SNG ma obowiązek przekazać radzie do zatwierdzenia. Rada taką uchwałę musi podjąć w ciągu 45 dni od dnia złożenia wniosku. Jeśli natomiast prezydent przedłoży taryfy radzie w ostatnim dniu, czyli 45 dni po złożeniu wniosku przez SNG, rada miasta traci możliwość prawną odmowy zatwierdzenia taryf, jeśli uzna, że zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami,


- I wtedy jedynym arbitrem na rynku jedynego dostawcy jest prezydent Gdańska?
Władysław Łęczkowski: Bo zgodnie z ustawą decyzja prezydenta nie podlega weryfikacji i 70 dni po złożeniu wniosku, ceny ulegaja zmianie.W tym teatrze uczestnicza teraz radni PO i PiS, bo to wygodna ucieczka od odpowiedzialności. Nikogo nie zastanawia dlaczego ten scenariusz powtarza się co roku, dlaczego radni nie sprawdzają, czy tak późne składanie wniosku radnym nie jest łamaniem statutu rady miasta, czy, mówiąc poważnie, nie zachodzi podejrzenie działania na szkodę mieszkańców. Oczekuje, że radni w tym roku zmuszą prezydenta do pełnej jawności negocjacji, pokażą rozbieżności, zespół negocjacyjny miasta. I zapytają publicznie, czy za sprzedaż wody na zamkniętym rynku 3-osobowy zarząd ma obciążać cenę wody kwotą 1,6 miliona złotych. Wyjaśnienia wymaga też spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Miało w niej pracować 7-12 osób, pracuje ponad 70, wynajmuje drogie biura.


- Czyli woda znowu zdrożeje o 15 procent?
Władysław Łęczkowski: Pewnie o 12, albo 11, żeby można było mówić o trosce pana prezydenta o gdańszczan, bo wygląda na to, że w tym rozgardiaszu przedwyborczym ten slalom po ustawowych terminach, bez udziału radnych patrzących w swoją przyszłość, będzie powtórką z rozrywki pod gdańskim kranem.
Rozmawiał GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież