Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

0d 23 października poważna kampania

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Jackiem Kowalikiem, posłem SLD z Pomorza, przewodniczącym pomorskiego SLD


- Od czasu Rady Wojewódzkiej SLD, która podjęła decyzję o najważniejszych miejscach na liście wyborczej Sojuszu w województwie pomorskim, zaszły na listach poważne zmiany.
Jacek Kowalik: Zmiany nie dotyczą generalnie jedynek na listach. Zawsze przy układaniu list dochodzi do jakiś nieprzewidzianych zmian personalnych, przetasowań – jest to częścią procesu przedwyborczego. Myślę jednak, że w przypadku pomorskiego SLD te kluczowe miejsca zostały utrzymane.

- Spore zmiany jednak zaszły. Niespodziewana jedynka do Sejmiku Wojewódzkiego z Gdańska dla Krzysztofa Andruszkiewicza zamiast dla Jarosława Szczukowskiego, odnowienie koalicji z Jolantą Banach w Gdańsku – to są zmiany, które istotnie wpływają na kształt list SLD w województwie.
Jacek Kowalik: Jeżeli chodzi o koalicję z Jolantą Banach w Gdańsku, to dotyczyła ona od początku tylko miasta. Stąd też nie mogło być mowy o miejscu dla niej z list do Sejmiku Wojewódzkiego, ale nic nie stało na przeszkodzie, aby kandydowała ona do Rady Miasta. Jeżeli chodzi o „jedynkę” dla Krzysztofa Andruszkiewicza to Zarząd Krajowy zdecydował, żeby ze względu na wagę miasta wzmocnić naszą kampanię dla kandydata na prezydenta Gdańska. Uznaliśmy, że tym wzmocnieniem będzie wyznaczenie go jako „jedynki” z naszej listy do sejmiku.

- W partii pojawiają się głosy, że pierwsze miejsce do Sejmiku Wojewódzkiego jest dla Krzysztofa Andruszkiewicza metoda na wygodną „ucieczkę” z miasta.
Jacek Kowalik: Takie podwójne kandydowanie, jak w przypadku Krzysztofa Andruszkiewicza nie jest przypadkiem odosobnionym. Również inni kandydaci zarówno nasi, jak i innych partii, często kandydują zarówno w wyborach bezpośrednich na prezydentów, wójtów, burmistrzów, jak również na listach do sejmiku. Nie widzę w tym nic dziwnego.

- Wróćmy do sytuacji w samym Gdańsku. Koalicja z Jolantą Banach była tworzona, zrywana i znowu odnawiana. Do dużego sporu doszło o pierwsze miejsce dla Jolanty Banach ze Śródmieścia. Konfliktowa jest również sytuacja w sprawie listy na Suchaninie, gdzie ma podobno wystartować córka Jolanty Banach. Skąd to zamieszanie w Gdańsku?
Jacek Kowalik: Jeżeli chodzi o Gdańsk trzeba wyjaśnić pewną kwestie. W momencie kiedy zostałem przewodniczącym Rady Wojewódzkiej, dokładnie miesiąc temu, to wtedy bardzo zaawansowane były rozmowy koalicyjne partii lewicowych na poziomie Gdańska. Kiedy tydzień później odbywała się Rada Wojewódzka nie zajmowaliśmy się jednak tą kwestią z prostej przyczyny, że byliśmy zobligowani do ustaleń na poziomie wojewódzkim, a koalicja z Jolantą Banach była zawierana na poziomie miasta. Ja rozmawiałem w tej sprawie zarówno z Krzysztofem Andruszkiewiczem, jak i Jolantą Banach. Wczoraj odbyło się również posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego SLD w Kartuzach, na którym rozmawialiśmy o sprawie Gdańska. Potwierdziliśmy tam „jedynki” do Sejmiku Wojewódzkiego oraz uznaliśmy, że to Rada Miejska SLD ma prawo do ustalenia list do Rady Miasta. Ja nie zamierzam ingerować w to kto, czy Danuta Kledzik, czy Jolanta Banach powinny dostać „jedynki” z jakiego okręgu. To zostawiam w wyłącznej gestii Rady Miejskiej Sojuszu, która zawarła koalicję w Gdańsku. W mojej ocenie miejsca na liście dla Jolanty Banach i jej zwolenników, wzmocnią tylko naszą kampanię w Trójmieście, a w szczególności w Gdańsku.

- Porozmawiajmy może o Sopocie. Tutaj również doszło do poważnej zmiany. Bożenę Tarnowską, dotychczasową kandydatkę SLD na prezydenta miasta zastąpił Tomasz Bojar-Fijałkowski. Jaki był powód tej decyzji?

Jacek Kowalik: Powód był prosty. Do momentu Zarządu Wojewódzkiego kandydatka Bożena Tarnowska nie wypełniła wszystkich stosownych dokumentów. Uznaliśmy, że w takim wypadku mogą być problemy z konstruowaniem list do Rady Miasta Sopotu i zdecydowaliśmy się na pewne zmiany. Dlatego pojawiła się kandydatura Tomasza Bojara-Fijałkowskiego. To gwarantuje, że listy wyborcze kandydatów SLD do Rady Miast powstaną.

- Kiedy poznamy ostateczne listy wyborcze Sojuszu na Pomorzu?
Jacek Kowalik: Listy na poziomie wojewódzkim zostały zatwierdzone przez Zarząd Wojewódzki już w poniedziałek. Jeżeli chodzi o Rady Miejskie, to tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Liczymy, że do piątku zostaną one ostatecznie ustalone i nasi kandydaci zaczną już poważną kampanię od 23 października.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież