Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

0d 23 października poważna kampania

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Jackiem Kowalikiem, posłem SLD z Pomorza, przewodniczącym pomorskiego SLD


- Od czasu Rady Wojewódzkiej SLD, która podjęła decyzję o najważniejszych miejscach na liście wyborczej Sojuszu w województwie pomorskim, zaszły na listach poważne zmiany.
Jacek Kowalik: Zmiany nie dotyczą generalnie jedynek na listach. Zawsze przy układaniu list dochodzi do jakiś nieprzewidzianych zmian personalnych, przetasowań – jest to częścią procesu przedwyborczego. Myślę jednak, że w przypadku pomorskiego SLD te kluczowe miejsca zostały utrzymane.

- Spore zmiany jednak zaszły. Niespodziewana jedynka do Sejmiku Wojewódzkiego z Gdańska dla Krzysztofa Andruszkiewicza zamiast dla Jarosława Szczukowskiego, odnowienie koalicji z Jolantą Banach w Gdańsku – to są zmiany, które istotnie wpływają na kształt list SLD w województwie.
Jacek Kowalik: Jeżeli chodzi o koalicję z Jolantą Banach w Gdańsku, to dotyczyła ona od początku tylko miasta. Stąd też nie mogło być mowy o miejscu dla niej z list do Sejmiku Wojewódzkiego, ale nic nie stało na przeszkodzie, aby kandydowała ona do Rady Miasta. Jeżeli chodzi o „jedynkę” dla Krzysztofa Andruszkiewicza to Zarząd Krajowy zdecydował, żeby ze względu na wagę miasta wzmocnić naszą kampanię dla kandydata na prezydenta Gdańska. Uznaliśmy, że tym wzmocnieniem będzie wyznaczenie go jako „jedynki” z naszej listy do sejmiku.

- W partii pojawiają się głosy, że pierwsze miejsce do Sejmiku Wojewódzkiego jest dla Krzysztofa Andruszkiewicza metoda na wygodną „ucieczkę” z miasta.
Jacek Kowalik: Takie podwójne kandydowanie, jak w przypadku Krzysztofa Andruszkiewicza nie jest przypadkiem odosobnionym. Również inni kandydaci zarówno nasi, jak i innych partii, często kandydują zarówno w wyborach bezpośrednich na prezydentów, wójtów, burmistrzów, jak również na listach do sejmiku. Nie widzę w tym nic dziwnego.

- Wróćmy do sytuacji w samym Gdańsku. Koalicja z Jolantą Banach była tworzona, zrywana i znowu odnawiana. Do dużego sporu doszło o pierwsze miejsce dla Jolanty Banach ze Śródmieścia. Konfliktowa jest również sytuacja w sprawie listy na Suchaninie, gdzie ma podobno wystartować córka Jolanty Banach. Skąd to zamieszanie w Gdańsku?
Jacek Kowalik: Jeżeli chodzi o Gdańsk trzeba wyjaśnić pewną kwestie. W momencie kiedy zostałem przewodniczącym Rady Wojewódzkiej, dokładnie miesiąc temu, to wtedy bardzo zaawansowane były rozmowy koalicyjne partii lewicowych na poziomie Gdańska. Kiedy tydzień później odbywała się Rada Wojewódzka nie zajmowaliśmy się jednak tą kwestią z prostej przyczyny, że byliśmy zobligowani do ustaleń na poziomie wojewódzkim, a koalicja z Jolantą Banach była zawierana na poziomie miasta. Ja rozmawiałem w tej sprawie zarówno z Krzysztofem Andruszkiewiczem, jak i Jolantą Banach. Wczoraj odbyło się również posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego SLD w Kartuzach, na którym rozmawialiśmy o sprawie Gdańska. Potwierdziliśmy tam „jedynki” do Sejmiku Wojewódzkiego oraz uznaliśmy, że to Rada Miejska SLD ma prawo do ustalenia list do Rady Miasta. Ja nie zamierzam ingerować w to kto, czy Danuta Kledzik, czy Jolanta Banach powinny dostać „jedynki” z jakiego okręgu. To zostawiam w wyłącznej gestii Rady Miejskiej Sojuszu, która zawarła koalicję w Gdańsku. W mojej ocenie miejsca na liście dla Jolanty Banach i jej zwolenników, wzmocnią tylko naszą kampanię w Trójmieście, a w szczególności w Gdańsku.

- Porozmawiajmy może o Sopocie. Tutaj również doszło do poważnej zmiany. Bożenę Tarnowską, dotychczasową kandydatkę SLD na prezydenta miasta zastąpił Tomasz Bojar-Fijałkowski. Jaki był powód tej decyzji?

Jacek Kowalik: Powód był prosty. Do momentu Zarządu Wojewódzkiego kandydatka Bożena Tarnowska nie wypełniła wszystkich stosownych dokumentów. Uznaliśmy, że w takim wypadku mogą być problemy z konstruowaniem list do Rady Miasta Sopotu i zdecydowaliśmy się na pewne zmiany. Dlatego pojawiła się kandydatura Tomasza Bojara-Fijałkowskiego. To gwarantuje, że listy wyborcze kandydatów SLD do Rady Miast powstaną.

- Kiedy poznamy ostateczne listy wyborcze Sojuszu na Pomorzu?
Jacek Kowalik: Listy na poziomie wojewódzkim zostały zatwierdzone przez Zarząd Wojewódzki już w poniedziałek. Jeżeli chodzi o Rady Miejskie, to tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Liczymy, że do piątku zostaną one ostatecznie ustalone i nasi kandydaci zaczną już poważną kampanię od 23 października.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież