Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

0d 23 października poważna kampania

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Jackiem Kowalikiem, posłem SLD z Pomorza, przewodniczącym pomorskiego SLD


- Od czasu Rady Wojewódzkiej SLD, która podjęła decyzję o najważniejszych miejscach na liście wyborczej Sojuszu w województwie pomorskim, zaszły na listach poważne zmiany.
Jacek Kowalik: Zmiany nie dotyczą generalnie jedynek na listach. Zawsze przy układaniu list dochodzi do jakiś nieprzewidzianych zmian personalnych, przetasowań – jest to częścią procesu przedwyborczego. Myślę jednak, że w przypadku pomorskiego SLD te kluczowe miejsca zostały utrzymane.

- Spore zmiany jednak zaszły. Niespodziewana jedynka do Sejmiku Wojewódzkiego z Gdańska dla Krzysztofa Andruszkiewicza zamiast dla Jarosława Szczukowskiego, odnowienie koalicji z Jolantą Banach w Gdańsku – to są zmiany, które istotnie wpływają na kształt list SLD w województwie.
Jacek Kowalik: Jeżeli chodzi o koalicję z Jolantą Banach w Gdańsku, to dotyczyła ona od początku tylko miasta. Stąd też nie mogło być mowy o miejscu dla niej z list do Sejmiku Wojewódzkiego, ale nic nie stało na przeszkodzie, aby kandydowała ona do Rady Miasta. Jeżeli chodzi o „jedynkę” dla Krzysztofa Andruszkiewicza to Zarząd Krajowy zdecydował, żeby ze względu na wagę miasta wzmocnić naszą kampanię dla kandydata na prezydenta Gdańska. Uznaliśmy, że tym wzmocnieniem będzie wyznaczenie go jako „jedynki” z naszej listy do sejmiku.

- W partii pojawiają się głosy, że pierwsze miejsce do Sejmiku Wojewódzkiego jest dla Krzysztofa Andruszkiewicza metoda na wygodną „ucieczkę” z miasta.
Jacek Kowalik: Takie podwójne kandydowanie, jak w przypadku Krzysztofa Andruszkiewicza nie jest przypadkiem odosobnionym. Również inni kandydaci zarówno nasi, jak i innych partii, często kandydują zarówno w wyborach bezpośrednich na prezydentów, wójtów, burmistrzów, jak również na listach do sejmiku. Nie widzę w tym nic dziwnego.

- Wróćmy do sytuacji w samym Gdańsku. Koalicja z Jolantą Banach była tworzona, zrywana i znowu odnawiana. Do dużego sporu doszło o pierwsze miejsce dla Jolanty Banach ze Śródmieścia. Konfliktowa jest również sytuacja w sprawie listy na Suchaninie, gdzie ma podobno wystartować córka Jolanty Banach. Skąd to zamieszanie w Gdańsku?
Jacek Kowalik: Jeżeli chodzi o Gdańsk trzeba wyjaśnić pewną kwestie. W momencie kiedy zostałem przewodniczącym Rady Wojewódzkiej, dokładnie miesiąc temu, to wtedy bardzo zaawansowane były rozmowy koalicyjne partii lewicowych na poziomie Gdańska. Kiedy tydzień później odbywała się Rada Wojewódzka nie zajmowaliśmy się jednak tą kwestią z prostej przyczyny, że byliśmy zobligowani do ustaleń na poziomie wojewódzkim, a koalicja z Jolantą Banach była zawierana na poziomie miasta. Ja rozmawiałem w tej sprawie zarówno z Krzysztofem Andruszkiewiczem, jak i Jolantą Banach. Wczoraj odbyło się również posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego SLD w Kartuzach, na którym rozmawialiśmy o sprawie Gdańska. Potwierdziliśmy tam „jedynki” do Sejmiku Wojewódzkiego oraz uznaliśmy, że to Rada Miejska SLD ma prawo do ustalenia list do Rady Miasta. Ja nie zamierzam ingerować w to kto, czy Danuta Kledzik, czy Jolanta Banach powinny dostać „jedynki” z jakiego okręgu. To zostawiam w wyłącznej gestii Rady Miejskiej Sojuszu, która zawarła koalicję w Gdańsku. W mojej ocenie miejsca na liście dla Jolanty Banach i jej zwolenników, wzmocnią tylko naszą kampanię w Trójmieście, a w szczególności w Gdańsku.

- Porozmawiajmy może o Sopocie. Tutaj również doszło do poważnej zmiany. Bożenę Tarnowską, dotychczasową kandydatkę SLD na prezydenta miasta zastąpił Tomasz Bojar-Fijałkowski. Jaki był powód tej decyzji?

Jacek Kowalik: Powód był prosty. Do momentu Zarządu Wojewódzkiego kandydatka Bożena Tarnowska nie wypełniła wszystkich stosownych dokumentów. Uznaliśmy, że w takim wypadku mogą być problemy z konstruowaniem list do Rady Miasta Sopotu i zdecydowaliśmy się na pewne zmiany. Dlatego pojawiła się kandydatura Tomasza Bojara-Fijałkowskiego. To gwarantuje, że listy wyborcze kandydatów SLD do Rady Miast powstaną.

- Kiedy poznamy ostateczne listy wyborcze Sojuszu na Pomorzu?
Jacek Kowalik: Listy na poziomie wojewódzkim zostały zatwierdzone przez Zarząd Wojewódzki już w poniedziałek. Jeżeli chodzi o Rady Miejskie, to tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Liczymy, że do piątku zostaną one ostatecznie ustalone i nasi kandydaci zaczną już poważną kampanię od 23 października.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież