Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

0d 23 października poważna kampania

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Jackiem Kowalikiem, posłem SLD z Pomorza, przewodniczącym pomorskiego SLD


- Od czasu Rady Wojewódzkiej SLD, która podjęła decyzję o najważniejszych miejscach na liście wyborczej Sojuszu w województwie pomorskim, zaszły na listach poważne zmiany.
Jacek Kowalik: Zmiany nie dotyczą generalnie jedynek na listach. Zawsze przy układaniu list dochodzi do jakiś nieprzewidzianych zmian personalnych, przetasowań – jest to częścią procesu przedwyborczego. Myślę jednak, że w przypadku pomorskiego SLD te kluczowe miejsca zostały utrzymane.

- Spore zmiany jednak zaszły. Niespodziewana jedynka do Sejmiku Wojewódzkiego z Gdańska dla Krzysztofa Andruszkiewicza zamiast dla Jarosława Szczukowskiego, odnowienie koalicji z Jolantą Banach w Gdańsku – to są zmiany, które istotnie wpływają na kształt list SLD w województwie.
Jacek Kowalik: Jeżeli chodzi o koalicję z Jolantą Banach w Gdańsku, to dotyczyła ona od początku tylko miasta. Stąd też nie mogło być mowy o miejscu dla niej z list do Sejmiku Wojewódzkiego, ale nic nie stało na przeszkodzie, aby kandydowała ona do Rady Miasta. Jeżeli chodzi o „jedynkę” dla Krzysztofa Andruszkiewicza to Zarząd Krajowy zdecydował, żeby ze względu na wagę miasta wzmocnić naszą kampanię dla kandydata na prezydenta Gdańska. Uznaliśmy, że tym wzmocnieniem będzie wyznaczenie go jako „jedynki” z naszej listy do sejmiku.

- W partii pojawiają się głosy, że pierwsze miejsce do Sejmiku Wojewódzkiego jest dla Krzysztofa Andruszkiewicza metoda na wygodną „ucieczkę” z miasta.
Jacek Kowalik: Takie podwójne kandydowanie, jak w przypadku Krzysztofa Andruszkiewicza nie jest przypadkiem odosobnionym. Również inni kandydaci zarówno nasi, jak i innych partii, często kandydują zarówno w wyborach bezpośrednich na prezydentów, wójtów, burmistrzów, jak również na listach do sejmiku. Nie widzę w tym nic dziwnego.

- Wróćmy do sytuacji w samym Gdańsku. Koalicja z Jolantą Banach była tworzona, zrywana i znowu odnawiana. Do dużego sporu doszło o pierwsze miejsce dla Jolanty Banach ze Śródmieścia. Konfliktowa jest również sytuacja w sprawie listy na Suchaninie, gdzie ma podobno wystartować córka Jolanty Banach. Skąd to zamieszanie w Gdańsku?
Jacek Kowalik: Jeżeli chodzi o Gdańsk trzeba wyjaśnić pewną kwestie. W momencie kiedy zostałem przewodniczącym Rady Wojewódzkiej, dokładnie miesiąc temu, to wtedy bardzo zaawansowane były rozmowy koalicyjne partii lewicowych na poziomie Gdańska. Kiedy tydzień później odbywała się Rada Wojewódzka nie zajmowaliśmy się jednak tą kwestią z prostej przyczyny, że byliśmy zobligowani do ustaleń na poziomie wojewódzkim, a koalicja z Jolantą Banach była zawierana na poziomie miasta. Ja rozmawiałem w tej sprawie zarówno z Krzysztofem Andruszkiewiczem, jak i Jolantą Banach. Wczoraj odbyło się również posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego SLD w Kartuzach, na którym rozmawialiśmy o sprawie Gdańska. Potwierdziliśmy tam „jedynki” do Sejmiku Wojewódzkiego oraz uznaliśmy, że to Rada Miejska SLD ma prawo do ustalenia list do Rady Miasta. Ja nie zamierzam ingerować w to kto, czy Danuta Kledzik, czy Jolanta Banach powinny dostać „jedynki” z jakiego okręgu. To zostawiam w wyłącznej gestii Rady Miejskiej Sojuszu, która zawarła koalicję w Gdańsku. W mojej ocenie miejsca na liście dla Jolanty Banach i jej zwolenników, wzmocnią tylko naszą kampanię w Trójmieście, a w szczególności w Gdańsku.

- Porozmawiajmy może o Sopocie. Tutaj również doszło do poważnej zmiany. Bożenę Tarnowską, dotychczasową kandydatkę SLD na prezydenta miasta zastąpił Tomasz Bojar-Fijałkowski. Jaki był powód tej decyzji?

Jacek Kowalik: Powód był prosty. Do momentu Zarządu Wojewódzkiego kandydatka Bożena Tarnowska nie wypełniła wszystkich stosownych dokumentów. Uznaliśmy, że w takim wypadku mogą być problemy z konstruowaniem list do Rady Miasta Sopotu i zdecydowaliśmy się na pewne zmiany. Dlatego pojawiła się kandydatura Tomasza Bojara-Fijałkowskiego. To gwarantuje, że listy wyborcze kandydatów SLD do Rady Miast powstaną.

- Kiedy poznamy ostateczne listy wyborcze Sojuszu na Pomorzu?
Jacek Kowalik: Listy na poziomie wojewódzkim zostały zatwierdzone przez Zarząd Wojewódzki już w poniedziałek. Jeżeli chodzi o Rady Miejskie, to tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana. Liczymy, że do piątku zostaną one ostatecznie ustalone i nasi kandydaci zaczną już poważną kampanię od 23 października.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież