5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

P. Adamowicz oderwał się od ziemi?

PDF
Drukuj
Email

altRozmowa z Władysławem Łęczkowskim, b. gdańskim radnym, kandydatem SLD-Porozumienie Społeczne na radnego z Przymorza i Zaspy.


- Dlaczego gdańska opozycja jest taka wyciszona?
Władysław Łęczkowski: Lewica na skutek, jak sie potem okazało, niezgodnego z prawem blokowania list znalazła się poza organami samorządu, mimo zupełnie dobrych wyników liderów naszych list w gdańskich okręgach. A poza lokalnym parlamentem partia zwiędła, nie znalazła sposobu na polityczną aktywność, zamknęła się i odizolowała.

- PiS miał w radzie 13 osobowy klub...
Władysław Łęczkowski: Mam wrażenie, że PiS mówił wyłącznie głosem radnego Koralewskiego. Inni członkowie klubu tylko formalnie byli opozycją albo sporadycznie sobie przypominali swoją sytuację. Niewytłumaczalne było na przykład ubiegłoroczne milczenie w sprawie procedur podwyżki cen wody. Pisowska opozycja nie chciała parzyć sobie rąk gorącym kartoflem i schowała się za uprawnieniami prezydenta zamiast stanąć po stronie mieszkańców i patrzeć administracji i spółce na ręce. Dobrze w roli jednoosobowej opozycji spisywał się Sylwester Wysocki, radny niezależny, ale to za mało by mówić o skutecznej kontroli monolitu PO.

- Z danych Dziennika-Gazety Prawnej wynika, że zadłużenie Gdańska przekracza 2 miliardy złotych...
Władysław Łęczkowski: ...z tego 1,2 miliarda to zadłużenie spółek komunalnych, czyli w dużej mierze koszty hali, stadionu, wymagań UEEF-a, całego tego szaleństwa inwestycyjnego, które w żaden sposób nie ma cech roztropności komunalnej, nie służy codziennej jakości życia. Niebędzie służyć też uczestnictwu gdańszczan w imprezie, skoro Gdańsk dostanie tylko 4000 biletów za kilkaset milionów nakładów!!! Z kolei hala Ergo-Arena nie ma normalnego dojazdu i mieszkańcy Żabianki muszą odbierać przepustki, żeby dojechać do domu, bo akurat ktoś na hali gra w piłkę. Ten sposób na wyprowadzanie długów z budżetu jest rozwiązaniem, które prezydent opanował do prefekcji, bo zapewnia mu utrzymanie zadłużenia budżetu poniżej ustawowego progu 60 procent dochodów gminy.

- Ponad rok temu w wywiadzie dla Radia Gdańsk prezydent ogłosił ostre oszczędności w zwiazku z prognozą spadku dochodów budżetu...
Władysław Łęczkowski: I wtedy okazłao się, że prezesom spółki BIEG przyznał wysokie nagrody. Dziś prezes tej spółki zarabia blisko 400 tysięcy złotych, otoczenie prezydenta zarabia niemal 300 tysięcy złotych, sam prezydent bierze pieniądze z dwóch rad nadzorczyh, co da mu łącznie w tym roku 270 tysięcy złotych. Służbowym volvo jeździ na spotkania partyjne, a fundamentalne dla poziomu życia gdańszczan ceny wody negocjuje nie wiadomo kto, nie wiadomo jak, a sczegóły prezydent ustala telefonicznie. Czy w Gdańsku został już tylko ciemny lud, czy PO nie widzi, że jej partyjny funkcjonariusz Paweł Adamowicz oderwał się od ziemi?
Rozmawiał GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież