Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sesja z protestem i policją

altNajprawdopodobniej) ostatnie w tej kadencji posiedzenie Rady Miasta nie przebiegało spokojnie. Już przed rozpoczęciem obrad, przy drzwiach budynku zgromadziła się grupka mieszkańców z transparentami: „Stop podwyżkom”, „Adamowicz szkodzi mieszkańcom”. Na korytarzach pojawiło się więcej niż zwykle pracowników ochrony i strażników miejskich.
Nie wszyscy mieszkańcy i działacze inicjatywy Nic o Nas bez Nas zostali wpuszczeni na balkon nad salą obrad, a strażnicy miejscy tłumaczyli pozostałym chętnym, że ograniczona ilość miejsc przewidziana dla obserwatorów obrad (15) została wyczerpana. Na balkonie pojawili się funkcjonariusze policji.
Radny PiS, Kazimierz Koralewski wniósł o skierowanie pod obrady Rady Miasta obywatelskiego, „kompromisowego” projektu zmian zapisów w sprawie „regulacji czynszów” przygotowanego wcześniej przez członków NoNBN.
Proponowany projekt zawierał m.in.:
Zmianę zapisu o zmniejszeniu nakładów na remonty, na zapis „zakłada się możliwość dofinansowania wydatków na remonty bieżące zasobu komunalnego z budżetu Gminy Miasta Gdańska na poziome ok. 30 milionów złotych rocznie.” 
Zapis o wprowadzeniu jednolitej stawki bazowej w wysokości 7 zł za metr kwadratowy  (czyli równowartości „2 % wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych”)
Stwierdzenie, że wpływy z czynszów: „powinny pokrywać docelowo koszty utrzymania mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Gdańska oraz koszty jego niezbędnych remontów”
Projekt zakładał także zmiany w mechanizmie przyznawania ulg, ułatwiające uzyskanie obniżek (w porównaniu z przyjętą przez Radę uchwale o „regulacji czynszów”).
Projekt zakładał także uwzględnienie w czynszach obniżki dla mieszkańców, którzy własnym kosztem dokonają remontów podnoszących standard mieszkań, [zamiast jak dotychczas doprowadzać do zabrania dotychczasowych ulg, czyli „karania” mieszkańców].
 - Czas gra bardzo ważną rolę. – tłumaczył Kazimierz Koralewski radny PiS – Radni znają treść proponowanego przez nas projektu, bo otrzymali ją w formie listu otwartego dużo wcześniej.
Musimy to rozpatrzyć, zwłaszcza, że za chwilę pod obrady trafią inne projekty PO, także zgłoszone w ostatniej chwili i zostaną przegłosowane. – uzasadniał.
- Dlaczego nie powinniśmy dyskutować na temat tej uchwały? – pytał retorycznie szef klubu radnych PO w Radzie Miasta, Jarosław Gorecki. - Bo trzeba wskazać źródła finansowania. Po drugie: To nie jest projekt, który wchodzi od grudnia, on wejdzie w życie dopiero w czerwcu przyszłego roku, nie musimy rozpatrywać go teraz.
- 12 miesięcy temu Rada przyjęła uchwałę. – argumentował prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. - Było 12 miesięcy na jej zmianę. Ostatnia sesja nie jest dobrym momentem żeby wywracać do góry nogami coś, co od roku było konsultowane.
- Z kim? – pytali zgromadzeni na widowni.
Ostatecznie projekt nie trafił pod obrady, głosami radnych PO.
- Nie składamy broni, jeśli nie w tej kadencji, to uda się w następnej. Dopóki radni nie pochylą się uczciwie nad naszym projektem, nie damy im spokoju. – zapowiedział Łukasz Muzioł z inicjatywy NoNBN. – Ciągle liczymy, że uda nam się zgromadzić dziewięciu radnych, którzy mogliby wymusić nadzwyczajne posiedzenie Rady jeszcze przed zakończeniem kadencji.
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież