Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańska Lewica kontratakuje

altGdański Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, po wewnętrznych konfliktach dotyczących kandydata na prezydenta, nabiera wreszcie powietrza w płuca. W środę 27 października w siedzibie gdańskiego SLD odbyła się konferencja prasowa z prezentacją kandydatów na radnych. Kandydatki KW Sojuszu wzięły także udział w debacie zorganizowanej w Trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej.


Na konferencji prasowej Komitet przedstawił dziś swoich kandydatów do Rady Miasta, po raz kolejny potwierdzono kandydaturę Krzysztofa Andruszkiewicza na prezydenta.
- Jest człowiekiem otwartym, ale zdeterminowanym. – mówiła o nim Jolanta Banach, kandydująca na radną z pierwszego miejsca w okręgu nr 2 (Śródmieście, Chełm, Gdańsk Południe, Wzgórze Mickiewicza). Inni kandydaci Komitetu, który, jak zapewniali uczestnicy prezentacji, reprezentować ma różnorodne środowiska,  to m.in. była radna i społeczniczka zaangażowana w Bibliotekę Oliwską, Barbara Meyer, kontrowersyjny prezes sekcji Short Track „Stoczniowca” Władysław Łęczkowski czy najmłodszy, 26-letni Tomasz Rzucidło z Nowego Portu


- Nie chcemy Rady Miasta zamienić w klasę gimnazjalną, jak to próbuje robić Platforma Obywatelska – tłumaczyła różnorodność kandydatów Banach.
Zaprezentowano także główne założenia programu wyborczego Komitetu, wśród nich pojawiły się m.in.: zmiana priorytetów inwestycyjnych, demokracja uczestnicząca, mniejsza liczba podpisów potrzebna do inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców, Rady Osiedli we wszystkich dzielnicach,  zatrzymanie podwyżek czynszów komunalnych, rozbudowa sieci żłobków i przedszkoli i rozbudowa sieci mieszkań socjalnych.
Hasło wyborcze Komitetu to: „Najpierw mieszkańcy, potem igrzyska”.


Wieczorem odbyła się w Krytyce Politycznej debata, gdzie gośćmi były kandydatki Komitetu Wyborczego SLD, Jolanta Banach, Barbara Meyer, Jadwiga Kubik. Panie opowiadały dlaczego kandydują do Rady Miasta:
-  Pracuję społecznie w dzielnicy [Olszynka] od 8 lat – tłumaczyła Jadwiga Kubik - Obecnie pracuję w radzie dzielnicy, ale jestem zawiedziona, bo radni nie chcą współpracować. Nie podoba mi się, że przez 8 lat nie można wyremontować jednej ulicy. Bardzo nas bulwersuje, że „zamiata” się całe centrum miasta. Jest tyle spraw do załatwienia, że trzeba coś z tym zrobić. Ktoś to musi zrobić, mieszkam tam od urodzenia i znam tam niemal wszystkich mieszkańców, więc nie musiałam sobie robić zdjęć na tle kamieniczek – żartowała.
- Kobiety, które kandydują do ciał wybieralnych nie zrywają korzenia swojego pochodzenia – wyjaśniła Jolanta Banach - Jeden z radnych PO na spotkaniu z radnymi w Krytyce Politycznej powiedział, że wstąpił do młodzieżówki, bo traktował ją jako trampolinę do sukcesu. My jesteśmy działaczkami społecznymi.
- Pytałam: czemu nie idziecie do swoich radnych? – mówiła, opowiadając o sytuacjach, gdy mieszkańcy zgłaszają się do niej (nie sprawującej obecnie żadnego stanowiska) ze swoimi problemami - My się przed mieszkańcami nie kryjemy. Jak trzeba, potrafimy wsadzić kogoś do samochodu i pojechać z nim załatwić jego sprawę.


Dużo miejsca w rozmowie poświęcono problemom społecznym miasta.
- Jest Gdańsk nieznany, jak we wszystkich większych miastach, są już w Gdańsku enklawy biedy – tłumaczyła Banach.
Według kandydatek, nierealizowanie przez samorządy zadań związanych z polityką społeczną wynika z samego przyjętego modelu działania samorządu.
- Przy braku standaryzacji i regulacji samorządy mają olbrzymią władzę – tłumaczyła Banach – A polityka społeczna realizowana przez samorządy nie ma określonych regulacji i standardów, jest kwestią uznaniową i nie jest dobrze realizowana.
Jolanta Banach krytykowała też „zrzucanie obowiązków społecznych” na organizacje pozarządowe.
- To są obowiązki miasta - przypominała - Sektor pozarządowy nie jest i nie może być rozwiązaniem kwestii społecznych.


Na widowni pojawił się głos, tłumaczący nieskuteczność miejskich instytucji, jako jedynego rozwiązania na problemy mieszkańców,  w zarządzanym przez „lewicowego” prezydenta Jackiem Majchrowskim.
- Ogólnie konieczna jest standaryzacja, ja prywatyzacji usług publicznych jestem przeciwna, bo ona naturalnie prowadzi do minimalizowania ryzyka i maksymalizacja zysków, a także wypychania odpowiedzialności – tłumaczyła Banach.


Kandydatki odpowiadały także na pytania:
Co uznałyby za sukces wyborczy?
„Trudno powiedzieć. Chcielibyśmy mieć po jednym radnym z każdej dzielnicy. Mimo nazwy, do której uparł się Napieralski, nasz komitet nie jest partyjny. Około połowy z nas to bezpartyjni społecznicy.”
Czy nie boją się, że taki „niepartyjny” blok łatwo się rozpadnie?
„W Radzie Miasta mamy nadmiar partyjności a nie deficyt. Nie byłoby źle, gdyby w Radzie występowały różnice.”
Pytano także o osoby uzależnione od narkotyków, których leczenie substytucyjne nie jest akceptowane społecznie.
- Trzeba unikać dyktatorskich rozwiązań, szukać rozwiązań akceptowanych – mówiła Banach.
- Ale trzeba też uświadamiać – dopowiedziała Meyer.


Kandydatki mówiły o swoich pomysłach na politykę równościową i feminizm.
M.in. Sieć przedszkoli, żłobków, niezgoda na łamanie przez miasto prawa dotyczącego płacy minimalnej w przypadku kobiet opiekujących się osobami starszymi, wsparcie nauczycielek… Banach raz jeszcze podkreślała błędne jej zdaniem decyzje dotyczące olbrzymich nakładów miasta na monumentalne inwestycje.
- Niewidzialna ręka rynku nie jest modelem prorozwojowym – podkreślała - Mechanizmu prorozwojowego nie jest tworzenie gigantycznych instytucji.
Zdaniem byłej pełnomocnik rządu do spraw rodziny i kobiet, zamiast wydawać 150 milionów złotych z miejskiej kasy na Europejskie Centrum Solidarności, z pieniędzy rządowych powinno się zaadoptować fragment stoczni, tworząc część muzealno-archiwalną, a pieniądze z samorządu przeznaczyć na budowę mieszkań komunalnych na osiedlu „NSZZ Solidarność”.
- Kilkadziesiąt lat temu wyłączaliśmy telewizor na uroczystościach z rocznicy bitwy pod Lenino, niedługo będziemy wyłączać z okazji kolejnej imprezy w ECS – Tłumaczyła.

Jacek Wiercinski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież