100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miasto bliżej ludzi

altChciałbym opowiedzieć Państwu o pewnym wyjątkowym miejscu. Choć leży ono w samym sercu trójmiejskiej aglomeracji jest atrakcyjnym kurortem i uzdrowiskiem. Choć przebiegają przezeń wszystkie ważne dla Pomorza węzły komunikacyjne jest ono na uboczu zawirowań społecznych i gospodarczych. Choć przykuwa uwagę całego kraju, żyje się tu spokojnie. Tym szczególnym miejscem jest Sopot – moje miasto.

Choć osiągnęliśmy już wiele, wciąż dużo jest tu do zrobienia. Jako kandydat na Prezydenta Sopotu mam wizję jego rozwoju. Marzę o Sopocie, który będzie miastem zrównoważonego rozwoju, gdzie dobrze będą czuli się przede wszystkim mieszkańcy, gdyż oni muszą być dla władzy najważniejsi!

Budżet Sopotu w roku 2010 zakładał dochody w kwocie aż trzystu milionów złotych, czyli prawie osiem tysięcy na statystycznego Sopocianina. To dwa razy więcej niż w Gdańsku i Gdyni. Tym bardziej dziwi zadłużenie miasta, na przeszło sto milionów złotych, co daje prawie trzy tysiące długu na każdego mieszkańca. Myślę, że lekiem na ten deficyt jest zmiana optyki i zainteresowań władzy. Nasze miasto ma potencjał i spore możliwości, które powinny służyć wszystkim mieszkańcom – nie tylko turystom i wąskiej grupie najbogatszych. Sopot pod moimi rządami skupi się na pięciu głównych obszarach funkcjonowania samorządu.

Sprawna komunikacja to podstawa. Doprowadzę do budowy trzech parkingów wielopoziomowych, w centrum oraz jednego w górnym Sopocie. Ich projekty uwzględnią otaczającą architekturę umieszczając większość przestrzeni parkingowej pod ziemią. Mieszkańcy Sopotu nie będą dłużej płacić za parkowanie w całym mieście – swoim mieście. Zrealizuję to szybciej niż obecne władze postulat zwolnienia Sopocian z opłaty za wejście na molo.

Komunikacja to także osiedlowe drogi i chodniki. Wymagają one większej uwagi i nakładów, gdyż Sopot nie kończy się na ul. Bohaterów Monte Cassino. To samo dotyczy ścieżek rowerowych, które dziś biegną jedynie w pasie nadmorskim. A jak mieszkańcy zachodnich dzielnic mają doń dojechać? Chyba jedynie dojść po dziurawych chodnikach rower prowadząc. Warto dofinansować także publiczną komunikację, aby miejskich busów było więcej, a czekających na przystankach mniej, nie na odwrót.

Moim zdaniem, nieskutecznie działa sopocka straż miejska. Jej rola nie może ograniczać się do kontrolowania biletów parkingowych. Albo przeorganizuję ją tak, aby zajmowała się interwencjami, pomocą mieszkańcom i porządkiem publicznym, albo całkiem zlikwiduję. Zaoszczędzone środki dofinansują policję oraz umożliwią zakup nowoczesnego, a nie wybiórczego, monitoringu na obszarze całego miasta.
Dla lewicy i dla mnie najważniejsi są mieszkaniec i ich potrzeby, nie turyści i wielki biznes. Dostępna służba zdrowia wysokiej jakości to kolejny obszar aktywności samorządu, który zamierzam usprawnić. Dofinansuję sopocką służbę zdrowia, co zmniejszy kolejki do specjalistów. W trosce o naszych najmłodszych mieszkańców i chcąc zachęcić do osiedlania się w Sopocie młodych rodzin, zainicjuję program darmowych szczepień przeciw pneumokokom i meningokokom. Takie wydatki to inwestycja w przyszłość – profilaktyka jest, bowiem, tańsza od leczenia.

Negatywne zmiany demograficzne dotyczą Sopotu, tak samo jak całego kraju. Chcąc zachęcić młode rodziny do osiedlania się w naszym mieście musimy im zaoferować coś, co zrekompensuje wysokie ceny nieruchomości. W dobie innowacji i technologii, powinna być to nowoczesna edukacja i bezpłatny Internet bezprzewodowy. Sopot musi zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz obniżyć koszt tych usług. Trzystumilionowe dochody miasta, naprawdę, pozwalają na działania społeczne – pod warunkiem powstrzymania się od kolejnych monumentalnych inwestycji. Ja właśnie tak uczynię. Co więcej, wzorcem bogatych miast Europy zachodniej, uczniowie sopockich szkół dostaną darmowe podręczniki, które po roku nauki będą przekazane następnym rocznikom. Młode pokolenie Sopocian musi także mieć głos w lokalnej demokracji. Powołam młodzieżową radę miasta, jako organ konsultacyjny w sprawach młodzieży, sportu, rekreacji i edukacji. Ponieważ ważny jest dla mnie głos kobiet o ich równouprawnienie zadba pełnomocnik ds. równego statusu płci.

Atrakcją Sopotu powinna być także łatwa przedsiębiorczość, dziś utrudniona biurokracją i cenami najmu powierzchni biurowych. Powołam nowoczesne centrum przedsiębiorczości, gdzie asystenci pomogą rozpoznać rynek i przebrnąć przez formalności. W wyniku przejrzystego konkursu, co pół roku, nagrodzę dofinansowaniem najlepsze biznesplany, pomysły artystyczne i działania organizacji pozarządowych. Pomysłowym przedsiębiorcom umożliwię wynajęcia, po cenach symbolicznych, a nie rynkowych, przestrzeni w tanim hotelu biurowym, gdzie będą mogli korzystać z pomocy miasta w rozwijaniu produktów i usług znakowanych „Created in Sopot”.

W końcu to, co najbliższe mieszkańcom – jakość usług publicznych. Miasto tak zamożne, jak Sopot stać, aby dostarczać swoim mieszkańcom najlepsze usługi po niższych cenach. Na to będę wydatkował budżetowe środki – pieniądze nas wszystkich. Wyremontuję salę obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta, aby podnieść komfort załatwiania codziennych spraw. Gabinety mogą na renowację poczekać, porządek na korytarzach już nie – ale to nie generuje dodatkowych wydatków.

Karta Sopocianina to ciekawy pomysł, choć jako inicjatywa wyborcza, rodzący podejrzenia i nieufność. Nie podoba mi się, iż wydatki na kartę obarczają finansowo sopockich restauratorów i usługodawców. Boję się, że potraktują to oni, jak dotację dla Sopocian albo, co gorzej, opłatę na rzecz miasta. Opłata wiąże się, w teorii finansów, ze świadczeniem zwrotnym. Tak bogate miasto, jak nasze nie powinno przyjmować dodatkowych pieniędzy od przedsiębiorców. Stąd zamierzam odwrócić niebezpieczne relacje na linii urząd – biznes. Na kartę każdego Sopocianina miejski budżet wpłaci rocznie 200 zł do wykorzystania na zakup usług kultury, sportu i rekreacji. To miejskie, czyli nasze wspólne pieniądze, trafią do sopockich przedsiębiorców pobudzając lokalną gospodarkę. Takie rozwiązanie będzie uczciwsze, a do tego wzrost obrotów sopockich firm podniesie dochody miejskiego budżetu. Zrekompensuję Sopocianom trudy sezonu letniego ułatwiając im dostęp do drogich atrakcji Opery Leśnej, Aqua Parku czy Ergo Areny!

Jako człowiekowi lewicy, a zarazem prawnikowi ochrony środowiska, zależy mi na nadaniu Sopotowi bardziej ekologicznego wizerunku. Do jednorazowo rozdawanych worków na liście, należy na stałe dodać pojemniki do segregacji odpadów na każdym osiedlu i plaży. Przeprowadzę audyt ekologiczny urzędu i jednostek komunalnych, wyposażę je w certyfikat ekologiczny EMAS, a przede wszystkim zadbam o miejską zieleń i lasy – szczególnie z dala od pasa nadmorskiego.

Miasto tak wyjątkowe i bogate, jak Sopot, musi być bliżej ludzi! Wiem, jak to zrobić, mam zapał i energię oraz dobrze przygotowany zespół kandydatów na radnych: Mateusza Łukaszewskiego (Lider listy Sopot Południe), Philip’a Thorsköld’a (Lider listy Sopot Zachód) oraz Pawła Wojnowskiego (Lider listy Kamienny Potok i Brodwino). Ja sam jestem także kandydatem do Rady Miasta w centrum Sopotu.


Poprzyjcie mnie Państwo w realizacji tych marzeń, a Sopot będzie bliżej ludzi!
Tomasz Bojar–Fijałkowski Kandydat na Prezydenta Sopotu


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież