W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

PiS oskarża Adamowicza

altNa czwartkowej konferencji prasowej posłowie PiS Andrzej Jaworski, Zbigniew Kozak oraz Marian Szajna – były wiceprezydent Gdańska, zarzucili obecnemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi niegospodarne zarządzanie miastem oraz czerpanie korzyści finansowych z zasiadania w zarządach spółek, które są zależne od miasta. Członkowie PiS zaapelowali do prezydenta o przedstawienie ile zarabia w radach nadzorczych poszczególnych spółek oraz pokazanie mieszkańcom jak wyglądają jego negocjacje z Saur Neptun Gdańsk w sprawie podwyżek cen wody.


Posłowie PiS mówili również o zadłużeniu, które zbliża się w Gdańsku do niebezpiecznie wysokich rozmiarów:
- Uważamy, że w momencie kiedy w Warszawie jest dyskusja nad zadłużeniem miasta, utworzono nawet specjalny zegar pokazujący zadłużenie stolicy, do podobnej dyskusji powinno dojść w Gdańsku. Jak wiemy zadłużenie miasta zbliża się już do niebezpiecznie wysokich rozmiarów. Zamiast jednak ograniczyć rozdęte wydatki, przerzuca się obciążenie finansowe na najmniej zarabiających – przekonywał Andrzej Jaworski.


O wybiórczym w jego mniemaniu planie oszczędności działaczy Platformy mówił oraz Marian Szajna – były wiceprezydent Gdańska .
- Platforma nawołuje do oszczędności, planuje zamrozić płace budżetówki, podnosi podatki – dodatkowych pieniędzy poszukuję jednak w najbiedniejszej części społeczeństwa. Z takim działaniem mamy również do czynienia w Gdańsku. Rada Miasta zrzekła się swoich uprawnień wobec ustalania cen wody na rzecz prezydenta Adamowicza, a on z nich skrupulatnie korzysta. W naszej opinii można mieć wątpliwości, czy kieruję się w tym interesem miasta, czy prywatnej firmy. Jeżeli dzięki podwyżce firma Saur Neptun wypracowuje aż 9 % więcej czystego zysku, to coś w tym zarządzaniu miastem niewątpliwie szwankuje. Podobnie wygląda sytuacja z podwyżkami opłat za śmieci i ogrzewanie – tłumaczył Marian Szajna.


Członków pomorskiego PiS-u najbardziej zbulwersowało jednak łączenie stanowiska prezydenta Gdańska przez Pawła Adamowicza z zasiadaniem w radach nadzorczych i zarządach spółek, które jako włodarz miasta powinien kontrolować, jak również czerpanie z tego tytułu ogromnych sum. Posłowie PiS-u posiłkowali się w tej kwestii artykułem „Gazety Gdańskiej” – „Baron Gdański”, opisującym różne źródła zarobków prezydenta.


- Jednoczesne zasiadanie w radach nadzorczych i zarządach spółek zależnych od miasta i czerpanie z tego tytułu ogromnych sum uważam za działanie co najmniej nieetyczne. Adamowicz jest jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC) i prezydentem miasta, który powinien kontrolować tą spółkę. Takie łączenie funkcji powinno być zakazane prawnie, ale póki nie jest, uważamy taką sytuację za potencjalnie korupcjonogenną – podkreślił Zbigniew Kozak.


Jak podkreślili członkowie pomorskiego PiS-u będą się domagać wyjaśnień w sprawie podwyżek cen wody od prezydenta Adamowicza oraz poważnej debaty nad finansami Gdańska.
(wt)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież