Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

PiS oskarża Adamowicza

altNa czwartkowej konferencji prasowej posłowie PiS Andrzej Jaworski, Zbigniew Kozak oraz Marian Szajna – były wiceprezydent Gdańska, zarzucili obecnemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi niegospodarne zarządzanie miastem oraz czerpanie korzyści finansowych z zasiadania w zarządach spółek, które są zależne od miasta. Członkowie PiS zaapelowali do prezydenta o przedstawienie ile zarabia w radach nadzorczych poszczególnych spółek oraz pokazanie mieszkańcom jak wyglądają jego negocjacje z Saur Neptun Gdańsk w sprawie podwyżek cen wody.


Posłowie PiS mówili również o zadłużeniu, które zbliża się w Gdańsku do niebezpiecznie wysokich rozmiarów:
- Uważamy, że w momencie kiedy w Warszawie jest dyskusja nad zadłużeniem miasta, utworzono nawet specjalny zegar pokazujący zadłużenie stolicy, do podobnej dyskusji powinno dojść w Gdańsku. Jak wiemy zadłużenie miasta zbliża się już do niebezpiecznie wysokich rozmiarów. Zamiast jednak ograniczyć rozdęte wydatki, przerzuca się obciążenie finansowe na najmniej zarabiających – przekonywał Andrzej Jaworski.


O wybiórczym w jego mniemaniu planie oszczędności działaczy Platformy mówił oraz Marian Szajna – były wiceprezydent Gdańska .
- Platforma nawołuje do oszczędności, planuje zamrozić płace budżetówki, podnosi podatki – dodatkowych pieniędzy poszukuję jednak w najbiedniejszej części społeczeństwa. Z takim działaniem mamy również do czynienia w Gdańsku. Rada Miasta zrzekła się swoich uprawnień wobec ustalania cen wody na rzecz prezydenta Adamowicza, a on z nich skrupulatnie korzysta. W naszej opinii można mieć wątpliwości, czy kieruję się w tym interesem miasta, czy prywatnej firmy. Jeżeli dzięki podwyżce firma Saur Neptun wypracowuje aż 9 % więcej czystego zysku, to coś w tym zarządzaniu miastem niewątpliwie szwankuje. Podobnie wygląda sytuacja z podwyżkami opłat za śmieci i ogrzewanie – tłumaczył Marian Szajna.


Członków pomorskiego PiS-u najbardziej zbulwersowało jednak łączenie stanowiska prezydenta Gdańska przez Pawła Adamowicza z zasiadaniem w radach nadzorczych i zarządach spółek, które jako włodarz miasta powinien kontrolować, jak również czerpanie z tego tytułu ogromnych sum. Posłowie PiS-u posiłkowali się w tej kwestii artykułem „Gazety Gdańskiej” – „Baron Gdański”, opisującym różne źródła zarobków prezydenta.


- Jednoczesne zasiadanie w radach nadzorczych i zarządach spółek zależnych od miasta i czerpanie z tego tytułu ogromnych sum uważam za działanie co najmniej nieetyczne. Adamowicz jest jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC) i prezydentem miasta, który powinien kontrolować tą spółkę. Takie łączenie funkcji powinno być zakazane prawnie, ale póki nie jest, uważamy taką sytuację za potencjalnie korupcjonogenną – podkreślił Zbigniew Kozak.


Jak podkreślili członkowie pomorskiego PiS-u będą się domagać wyjaśnień w sprawie podwyżek cen wody od prezydenta Adamowicza oraz poważnej debaty nad finansami Gdańska.
(wt)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież