Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wielka dyskusja: Młodzi o Solidarności

altNa Wydziale Nauk Społecznych UG, przy ul. Bażyńskiego odbyło się Trzecie Forum Młodych organizowana przez Europejskie Centrum Solidarności. Forum odbyło się w tym roku pod hasłem „Solidarność – zmieniać świat”, a udział wzięło w nim ponad 500 osób, głównie uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów oraz goście, uczestnicy strajków z sierpnia 1980 roku.

W przepełnionej auli, młodzież powitał były szef ECS, ojciec Maciej Zięba.
 - Dla was to jest strasznie dawno: 30 lat. Wczoraj wróciłem z Dublina, przez cały czas posługiwałem się dowodem osobistym, te 30 lat przyniosło kolosalne zmiany,  ale solidarność jest wciąż potrzebna, piękna i ważna. Pamiętajmy o tym, różniąc się, ale szanując wzajemnie – mówił.

- Was bardziej od historii interesuje dzień dzisiejszy, ale, żeby mówić o dniu dzisiejszym nie możemy zapominać o historii – tłumaczył przywódca strajku z 1980 roku, a później prezydent Polski, Lech Wałęsa. - Walka mojego pokolenia doprowadziła do tego, że upadła epoka ziemi i granic. To jednak nie koniec historii, struktury trzeba zmieniać. Musimy dać szansę średniakom i spóźnialskim. Wyścig szczurów i kapitalizm jaki mamy, nie mają szans na przetrwanie tego stulecia. Powinniście cały świat budować na wartościach.
Po wystąpieniu Wałęsy młodzi ludzie odśpiewali mu „Sto lat” z okazji obchodzonych dziś 67. urodzin.

Pokazano film dokumentalny „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet”. W dyskusji, w której przypominano, że strajki sierpniowe nie były tylko dziełem organizujących je stoczniowców, ale także wielu mieszkańców Trójmiasta (żon opiekujących się dziećmi i wspierających strajkujących mężów zza stoczniowej bramy, piekarzy dowożących chleb i wielu anonimowych ludzi), głos zabierały bohaterki filmu:  Henryka Krzywonos-Strycharska, pisarka  Bożena Ptak, wspierająca strajkującego męża w 1980 roku Irena Oleszek i działaczka opozycyjna, współzałożycielka Ruchu Młodej Polski, Bożena Rybicka-Grzywaczewska.

- Czy warto robić rewolucję? Czy byli państwo świadomi, że robią rewolucję?
Na pytanie o rewolucję Sierpnia 1980 Krzywonos odpowiedziała:
- Bohaterami są ludzie, którzy działali wcześniej w Wolnych Związkach Zawodowych i inicjatorzy strajku, jak Jurek [o Jerzym Borowczaku, także uczestniku spotkania]. Ale odwagą była też decyzja młodych matek, które zostawiały dzieci z dziadkami, żeby wesprzeć stoczniowców.  Nie możemy o tym zapominać.
- Nie mieliśmy wtedy świadomości rewolucji, ale przez życie nie można iść z zamkniętymi oczami, trzeba patrzeć na to, co się dzieje obok i myśleć gdzie się mogę przydać – dodała Bożena Rybicka-Grzywaczewska


Dalsza część dyskusji przebiegła w grupach, gdzie dyskutowano różne aspekty ruchu i współczesnych form solidarności.
Później z młodzieżą spotkała się Janina Ochojska, działaczka Polskiej Akcji Humanitarnej, laureatka Nagrody Lecha Wałęsy, którą odebrała dziś rano w Dworze Artusa.
(wie)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież