Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Nie” likwidacji przejścia pod Miniaturą

altKilka dni temu gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił plan likwidacji przejścia dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką przy teatrze Miniatura we Wrzeszczu. Powód: przejście jest niebezpieczne, uznała komisja ds. bezpieczeństwa ruchu ZdiZ. Decyzja wejdzie w życie w piątek 10 grudnia, dlatego jej przeciwnicy organizują się już teraz.

Przeciwko likwidacji opowiedział się 4 organizacje, które wspólnie uzgodniły tekst protestu przeciw decyzji - Komitet Obrony Praw Pieszych i Pasażerów (stowarzyszenie w trakcie rejestracji), stowarzyszenie Obywatelska Liga Ekologiczna, stowarzyszenie Wrzeszczańskie Komitety Obywatelskie i Portal Informacyjny www.wrzeszcz.info.

Przeciwnicy decyzji o likwidacji przejścia powołują się na ustalenia obradującego w Gdańsku przed dwoma miesiącami Kongresu Aktywnej Mobilności. Na kongresie stworzono tzw. Kartę Gdańską, zawierającą założenia dotyczące kształtowania przestrzeni publicznej miast, którą (wśród przedstawicieli magistratów m.in. Poznania czy Lublina) podpisał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


alt


Wśród zapisów deklaracji znalazły się m.in.:
„Rozszerzanie zasięgu przestrzeni publicznych dostępnych dla pieszych, rowerzystów (...) tak, by podnosić jakość życia”, „Integrowanie polityki przestrzennej i komunikacyjnej tak, by tworzyć „miasta krótkich odległości”” czy „Preferowanie ruchu pieszego i rowerowego w procesie kształtowania przestrzeni publicznej”.

Sugerowane przez przeciwników likwidacji przejścia rozwiązania problemu to: montaż fotoradaru, bo, jak piszą, „łamanie ograniczeń prędkości jest tam nagminne, ale to nie zainteresowało komisji”; sygnalizacja na przycisk zintegrowana z fazą wcześniejszych świateł („zerowy wpływ na przepustowość ruchu samochodów”) lub „chociażby poprawa oznakowania (dodatkowe znaki ostrzegawcze na jezdni, mrugające światła)”.

- Skandaliczna decyzja gdańskiego ZDiZ pokazuje smutną prawdę – gdańskim urzędnikom mentalnie bliżej jest niestety do „standardów” Moskwy albo Kalkuty, niż Berlina, Paryża czy Amsterdamu - piszą autorzy protestu.

Na Facebooku powstała grupa przeciwników likwidacji, do której już zapisało się kilkadziesiąt osób.
- Planujemy aktywnie bronić tego przejścia przed likwidacją. Ta sprawa ma szerszy kontekst i dotyczy filozofii kształtowania przestrzeni miasta. Czy ciągi piesze są równoważne jezdniom? Czy aktywne formy mobilności są traktowane jako prawowity element ruchu w mieście? - pytają założyciele.
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież