3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czerwony Kapturek

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 stycznia 2024 19:00

Dawno, dawno temu żyła sobie dziewczynka, której babcia mieszkała głęboko w lesie i żeby ją odwiedzić trzeba było odbyć długą drogę. Dziewczynka zwana ze względu na swoją czapeczkę Czerwonym Kapturkiem wyrusza w tę podróż pełną przygód i niebezpieczeństw. Na końcu czyha na nią wilk, podstępny i groźny, który atakuje babcię i Kapturka. Ratuje ich zakochany w Czerwonym Kapturku młodzieniec, który przybywa z pomocą, zabija złego wilka i zdobywa serce swojej ukochanej. I żyli długo i szczęśliwie. Tak pokrótce można by streścić bajkę o Czerwonym Kapturku znaną na całym świecie.


Tym razem stała się ona kanwą przedstawienia lalkowego w Teatrze Miniatura, którego premiera odbyła się 27.01.2024 r. na scenie kameralnej. Autorem, scenografem i reżyserem tej wersji Czerwonego Kapturka jest chilijski artysta David Zuazola. Po skończeniu studiów z zakresu teatru i komunikacji audiowizualnej dołączył do zespołu Jordiego Bertrama w Hiszpanii. Od 2008 r. tworzy samodzielne spektakle nagradzane na festiwalach międzynarodowych.

alt


W Teatrze Miniatura wyreżyserował kameralną opowieść o naszym życiu i trudnej drodze jaką każdy z nas pokonuje. Umieścił akcję Czerwonego Kapturka w dalekiej przyszłości gdzie nie ma innych ludzi i jedyna dziewczynka na ziemi samotnie musi pokonywać trudności wśród dziwnych stworów, lekko wynaturzonej przyrody i pozostałości po dawnej (naszej) cywilizacji. Spotyka również ludzi tych dobrych (młodzieniec wyznający Czerwonemu Kapturkowi miłość) i tych złych (podstępny leśny dziad). Maszeruje jednak samotnie, żeby na końcu przekonać się, że zaufanie do drugiego człowieka może być niezbędne, a miłość jest wartością najważniejszą w życiu. To ona w końcu decyduje o naszym być albo nie być.

alt


Młodzieniec i Czerwony Kapturek tworzą parę i początek nowej cywilizacji. Różne rzeczy z recyklingu znajdują w tym spektaklu zastosowanie i grają swoje role ożywiane rękami aktorów Magdaleny Bednarek i Dariusza Czarnieckiego. Nawet zabawki znalazły tu swoje zastosowanie.

alt


W przedstawieniu nie pada ani jedno słowo, ale mimo to przykuwa ono naszą uwagę, Niebagatelną rolę odgrywa tu muzyka, której autorem jest Marek Żurawski, znakomity kompozytor i dyrygent. Jego propozycja muzyczna prowadzi nas przez kolejne etapy podróży Kapturka, przez jego obawy, nastroje. Muzyka buduje napięcie i rozluźnia atmosferę w odpowiednich momentach. Idealnie łączy się z oglądanym obrazem tworząc jednolitą, poruszającą wyobraźnię całość.


Przedstawienie dla dzieci w starym, dobrym stylu. Bawi, uczy, ostrzega, jest wspaniałą lekcją życia. Świetnie zaaranżowane, zagrane, opowiedziane nic tylko chwalić.

alt


Jeszcze raz wymienię twórców, bo zasługują na to ze wszech miar: pomysł, reżyseria i scenografia David Zuazola, muzyka Marek Żurawski, obsada Magdalena Bednarek i Dariusz Czarniecki. Gratulacje należą się również całej pracowni plastycznej Teatru Miniatura, która uczestniczyła w przygotowaniu lalek i scenografii. Brawo!

Małgorzata Zalewska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: