PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czerwony Kapturek

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 stycznia 2024 19:00

Dawno, dawno temu żyła sobie dziewczynka, której babcia mieszkała głęboko w lesie i żeby ją odwiedzić trzeba było odbyć długą drogę. Dziewczynka zwana ze względu na swoją czapeczkę Czerwonym Kapturkiem wyrusza w tę podróż pełną przygód i niebezpieczeństw. Na końcu czyha na nią wilk, podstępny i groźny, który atakuje babcię i Kapturka. Ratuje ich zakochany w Czerwonym Kapturku młodzieniec, który przybywa z pomocą, zabija złego wilka i zdobywa serce swojej ukochanej. I żyli długo i szczęśliwie. Tak pokrótce można by streścić bajkę o Czerwonym Kapturku znaną na całym świecie.


Tym razem stała się ona kanwą przedstawienia lalkowego w Teatrze Miniatura, którego premiera odbyła się 27.01.2024 r. na scenie kameralnej. Autorem, scenografem i reżyserem tej wersji Czerwonego Kapturka jest chilijski artysta David Zuazola. Po skończeniu studiów z zakresu teatru i komunikacji audiowizualnej dołączył do zespołu Jordiego Bertrama w Hiszpanii. Od 2008 r. tworzy samodzielne spektakle nagradzane na festiwalach międzynarodowych.

alt


W Teatrze Miniatura wyreżyserował kameralną opowieść o naszym życiu i trudnej drodze jaką każdy z nas pokonuje. Umieścił akcję Czerwonego Kapturka w dalekiej przyszłości gdzie nie ma innych ludzi i jedyna dziewczynka na ziemi samotnie musi pokonywać trudności wśród dziwnych stworów, lekko wynaturzonej przyrody i pozostałości po dawnej (naszej) cywilizacji. Spotyka również ludzi tych dobrych (młodzieniec wyznający Czerwonemu Kapturkowi miłość) i tych złych (podstępny leśny dziad). Maszeruje jednak samotnie, żeby na końcu przekonać się, że zaufanie do drugiego człowieka może być niezbędne, a miłość jest wartością najważniejszą w życiu. To ona w końcu decyduje o naszym być albo nie być.

alt


Młodzieniec i Czerwony Kapturek tworzą parę i początek nowej cywilizacji. Różne rzeczy z recyklingu znajdują w tym spektaklu zastosowanie i grają swoje role ożywiane rękami aktorów Magdaleny Bednarek i Dariusza Czarnieckiego. Nawet zabawki znalazły tu swoje zastosowanie.

alt


W przedstawieniu nie pada ani jedno słowo, ale mimo to przykuwa ono naszą uwagę, Niebagatelną rolę odgrywa tu muzyka, której autorem jest Marek Żurawski, znakomity kompozytor i dyrygent. Jego propozycja muzyczna prowadzi nas przez kolejne etapy podróży Kapturka, przez jego obawy, nastroje. Muzyka buduje napięcie i rozluźnia atmosferę w odpowiednich momentach. Idealnie łączy się z oglądanym obrazem tworząc jednolitą, poruszającą wyobraźnię całość.


Przedstawienie dla dzieci w starym, dobrym stylu. Bawi, uczy, ostrzega, jest wspaniałą lekcją życia. Świetnie zaaranżowane, zagrane, opowiedziane nic tylko chwalić.

alt


Jeszcze raz wymienię twórców, bo zasługują na to ze wszech miar: pomysł, reżyseria i scenografia David Zuazola, muzyka Marek Żurawski, obsada Magdalena Bednarek i Dariusz Czarniecki. Gratulacje należą się również całej pracowni plastycznej Teatru Miniatura, która uczestniczyła w przygotowaniu lalek i scenografii. Brawo!

Małgorzata Zalewska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: