Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przejście pod Miniaturą zostanie

altOd 10 grudnia miała wejść w życie decyzja gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, dotycząca likwidacji przejścia dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką leżącego na wysokości ul. Łukasiewicza i Teatru Miniatura we Wrzeszczu. I rzeczywiście, przejście zostanie zlikwidowane, ale tylko tymczasowo, od 1 września przejście wróci na swoje miejsce, wyposażone dodatkowo w, zsynchronizowaną ze światłami przy ul. Miszewskiego, sygnalizację świetlną i specjalny azyl dla pieszych przy torach tramwajowych.
 

- Nie chcieliśmy czekać na wypadek, dlatego zawieszamy funkcjonowanie do momentu, gdy przystosujemy przejście dla bezpiecznego poruszania się pieszych - tłumaczy Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ. - Ulica Grunwaldzka zostanie poszerzona tak, by nie ograniczać możliwości poruszania samochodów. Zamontowana sygnalizacja wyposażona zostanie w przyciski i sygnał akustyczny.


alt


Fot. Maciej Kostun


Chociaż ZDiZ twierdzi, że przejście od początku miało zostać zamknięte tylko na okres jego przebudowy, warto zwrócić uwagę na protesty jakie wywołał plan likwidacji „zebry”. Początkowo w internecie pojawił się tekst uzgodniony przez 4 organizacje (m.in. stowarzyszenie Wrzeszczańskie Komitety Obywatelskie i portal informacyjny www.wrzeszcz.info), w którym sygnatariusze odwoływali się między innymi do podpisanej przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza „Karty Gdańskiej”. Dokument zakłada m.in.: „Rozszerzanie zasięgu przestrzeni publicznych dostępnych dla pieszych, rowerzystów (...) tak, by podnosić jakość życia”, „Integrowanie polityki przestrzennej i komunikacyjnej tak, by tworzyć „miasta krótkich odległości”” czy „Preferowanie ruchu pieszego i rowerowego w procesie kształtowania przestrzeni publicznej”.
„… gdańskim urzędnikom mentalnie bliżej jest niestety do „standardów” Moskwy albo Kalkuty, niż Berlina, Paryża czy Amsterdamu” - pisali autorzy protestu, tłumacząc także, że: „sprawa ma szerszy kontekst i dotyczy filozofii kształtowania przestrzeni miasta.”


alt


alt


Fot. Patryk Zdrojewski


7 grudnia kolejny, tym razem sygnowany przez stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej,  list nawołujący do „odstąpienia od likwidacji przejścia”, trafił do Mieczysława Kotłowskiego, dyrektora ZDiZ.
Protestujący zebrali także 300  podpisów przeciwników likwidacji.
- Dobrze się stało, że opinia mieszkańców została uwzględniona - komentuje Michał Szymański, prezes stowarzyszenia FRAG. - Szkoda, że ta decyzja nie została wcześniej skonsultowana z mieszkańcami, bo to pomogłoby uniknąć niepotrzebnego zamieszania.


alt


Fot. Maciej Kostun


Zmiana decyzji i przewidywany montaż sygnalizacji wywołał z kolei duży opór kierowców, którzy, na portalach internetowych, bardzo negatywnie odnieśli się do pomysłu. 
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież