Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Przejście pod Miniaturą zostanie

altOd 10 grudnia miała wejść w życie decyzja gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, dotycząca likwidacji przejścia dla pieszych przez ulicę Grunwaldzką leżącego na wysokości ul. Łukasiewicza i Teatru Miniatura we Wrzeszczu. I rzeczywiście, przejście zostanie zlikwidowane, ale tylko tymczasowo, od 1 września przejście wróci na swoje miejsce, wyposażone dodatkowo w, zsynchronizowaną ze światłami przy ul. Miszewskiego, sygnalizację świetlną i specjalny azyl dla pieszych przy torach tramwajowych.
 

- Nie chcieliśmy czekać na wypadek, dlatego zawieszamy funkcjonowanie do momentu, gdy przystosujemy przejście dla bezpiecznego poruszania się pieszych - tłumaczy Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ. - Ulica Grunwaldzka zostanie poszerzona tak, by nie ograniczać możliwości poruszania samochodów. Zamontowana sygnalizacja wyposażona zostanie w przyciski i sygnał akustyczny.


alt


Fot. Maciej Kostun


Chociaż ZDiZ twierdzi, że przejście od początku miało zostać zamknięte tylko na okres jego przebudowy, warto zwrócić uwagę na protesty jakie wywołał plan likwidacji „zebry”. Początkowo w internecie pojawił się tekst uzgodniony przez 4 organizacje (m.in. stowarzyszenie Wrzeszczańskie Komitety Obywatelskie i portal informacyjny www.wrzeszcz.info), w którym sygnatariusze odwoływali się między innymi do podpisanej przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza „Karty Gdańskiej”. Dokument zakłada m.in.: „Rozszerzanie zasięgu przestrzeni publicznych dostępnych dla pieszych, rowerzystów (...) tak, by podnosić jakość życia”, „Integrowanie polityki przestrzennej i komunikacyjnej tak, by tworzyć „miasta krótkich odległości”” czy „Preferowanie ruchu pieszego i rowerowego w procesie kształtowania przestrzeni publicznej”.
„… gdańskim urzędnikom mentalnie bliżej jest niestety do „standardów” Moskwy albo Kalkuty, niż Berlina, Paryża czy Amsterdamu” - pisali autorzy protestu, tłumacząc także, że: „sprawa ma szerszy kontekst i dotyczy filozofii kształtowania przestrzeni miasta.”


alt


alt


Fot. Patryk Zdrojewski


7 grudnia kolejny, tym razem sygnowany przez stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej,  list nawołujący do „odstąpienia od likwidacji przejścia”, trafił do Mieczysława Kotłowskiego, dyrektora ZDiZ.
Protestujący zebrali także 300  podpisów przeciwników likwidacji.
- Dobrze się stało, że opinia mieszkańców została uwzględniona - komentuje Michał Szymański, prezes stowarzyszenia FRAG. - Szkoda, że ta decyzja nie została wcześniej skonsultowana z mieszkańcami, bo to pomogłoby uniknąć niepotrzebnego zamieszania.


alt


Fot. Maciej Kostun


Zmiana decyzji i przewidywany montaż sygnalizacji wywołał z kolei duży opór kierowców, którzy, na portalach internetowych, bardzo negatywnie odnieśli się do pomysłu. 
Jacek Wierciński

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież