Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Marzenie czy koszmar?

altGrzyb na ścianach i sufitach, wadliwe i nieocieplone dachy, źle osadzone okna, niesprawna wentylacja – to tylko niektóre z problemów z jakimi muszą sobie radzić mieszkańcy osiedla „Moje Marzenie” w Gdańsku. W szczególnie trudnej sytuacji są  lokatorzy, którzy dostali zastępcze lokale na osiedlu przy ulicy Srebrnej 2, po powodzi z 2001 roku. Ich budynki po ośmiu latach od budowy nie mają odbioru technicznego, powodzianie są zmuszeni do płacenia większych opłat eksploatacyjnych niż lokatorzy mieszkań własnościowych, a wszelkie apele do miasta kończą się na zapewnieniach i prowizorycznych naprawach.

Mieszkania dla powodzian przydzielono na zasadzie losowania w Urzędzie Miejskim na przełomie 2001 i 2002 roku. Z niejasnych do tej pory przyczyn, wybrano wówczas ofertę mającego trudności finansowe dewelopera „Dominium”. Szczęśliwi z lokali zastępczych powodzianie prawie natychmiast przeprowadzili się do przygotowanych dla nich budynków. Zaraz po przeprowadzce zaczęły się jednak problemy. Pierwszym był odbiór techniczny budynku, który został podważony przez nadzór budowlany. Zaraz zaczęły się kolejne m.in. przeciekające i nieocieplone dachy, wadliwa wentylacja, źle osadzone okna, źle położona izolacja na tarasach i balkonie, grzyb na ścianach i sufitach.


alt


Mieszkańcy bez praw
Na trudną sytuację mieszkańców osiedla „Moje Marzenia” w Gdańsku zwrócili nam uwagę Jolanta Banach oraz Krzysztof Andruszkiewicz, kandydaci SLD do Rady Miasta i na prezydenta Gdańska.
- Osiedle „Moje Marzenia” wbrew swojej nazwie zostało wybudowane z wieloma niejednoznacznościami, a nawet nieprawidłowościami. Mamy tutaj do czynienia z tak wielką liczbą zaniedbań, że aż dziwi, że do tej pory nie powstał zespół kontrolny desygnowany przez prezydenta miasta do wyjaśnienia indywidualnej odpowiedzialności za to co się dzieję przez dziewięć lat na tym osiedlu. W sprawie tego osiedla potrzebna jest decyzja strategiczna prezydenta oraz zarządu miasta, czy to osiedle będzie remontowane z funduszu remontowego, których koszty poniesie gmina, czy też gmina zdecyduję się na wykupienie, lub nawet przejęcie udziałów upadającego dewelopera, tak żeby nie miała argumentów, że jest udziałowcem mniejszościowym i nic nie może zrobić. Na ten moment zapraszamy i wzywamy pana prezydenta Adamowicza żeby w najkrótszym możliwym czasie zechciał spotkać się z mieszkańcami. Żeby zechciał powołać odpowiedni zespół kontrolny ustalający odpowiedzialność konkretnych osób za to co się stało na osiedlu „Moje Marzenie” – apeluje Jolanta Banach, kandydatka SLD do Rady Miasta Gdańska.


alt


Jak mówią sami mieszkańcy, są kompletnie wyłączeni z życia wspólnoty: nie uczestniczą w obradach, odmawia im się dostępu do uchwał wspólnoty, nie mają możliwości ich zaskarżenia, do tego są obciążani nawet 20% większymi rachunki za media. Gdy wyszło to na jaw zarząd wspólnoty oddał w zeszłym roku łącznie 37 000 zł bezprawnie pobranych pieniędzy (na 32 lokale).
- Jesteśmy mieszkańcami osiedla „Moje Marzenia” po powodzi z 2001 roku. Boli nas wszystko, to co dzieję się w naszym budynku. Jesteśmy okradani przez urzędników miasta Gdańska za media. Wyższe, nawet o 25% rachunki płacimy my, lokatorzy mieszkań komunalnych, niższe lokatorzy mieszkań własnościowych. Nic tutaj się nie robi. Od czasu wybudowania osiedla, nie pojawiła się tutaj noga pracownika naprawy pogwarancyjnej. Stan  nowych przecież budynków jest tragiczny. Z dachów przecieka do mieszkań woda, grzyb rośnie na ścianach i sufitach, wentylacja nie działa, tarasy się sypią. Nikogo to jednak nie interesuję. Budować każdy potrafi, ale zadbać o to co wybudowano nikt nie potrafi. Zostaliśmy pozostawienie sami sobie – mówił rozżalony pan Wiesław Kulesza, mieszkaniec budynku przy ulicy Srebrnej 2.


alt


Zostawieni sami sobie
To w jak złym stanie jest budynek przy Srebrnej 2 niech świadczy to, że 8 lat od jego powstania nie przeszedł on procedury odbioru technicznego.
- Na osiedlu „Moje Marzenia” potrzebny jest natychmiastowy odbiór techniczny budynków. Odbiór, który pozwoli ustalić faktyczny stan tych nieruchomości. W tych budynkach mieszkają osoby poszkodowane w powodzi z 2001 roku. Trzeba im pomóc , trzeba ich zaktywizować do podjęcia działań na rzecz własnego osiedla, ale przede wszystkim trzeba jak najszybciej wprowadzić tutaj ekipy remontowe – przekonuje Krzysztof Andruszkiewicz, kandydat SLD na prezydenta Gdańska.


alt


Jak przekonują mieszkańcy, nie pomagają apele do Urzędu Miasta, wnioski o naprawy i prośby o spotkanie z prezydentem Adamowiczem. Póki co odmówił on spotkania z mieszkańcami. Zamiast niego dwukrotnie spotkała się z nimi wiceprezydent Sienkiewicz, ale jak mówią mieszkańcy, tylko gdy przyjechało TVN24.
- Pisząc do prezydenta Adamowicza zapraszaliśmy go żeby na własne oczy zobaczył to, co dzieję się na naszym osiedlu. Nigdy nie chciał tu jednak przyjechać. W zeszłym roku przyjechali zrobić u mnie jakiś remont, ale co z tego, jeżeli zaraz sytuacja wróciła do stanu poprzedniego i grzyb jak był, tak jest znowu na ścianach – twierdzi Stanisława Kulesza, mieszkanka osiedla „Moje Marzenie”.


alt


Grupa byłych powodzian ma już jednak dość sytuacji w jakiej się znajdują
- W związku z tym, że miasto nie wykonuję nam napraw gwarancyjnych, nie dopilnowało żeby budynki w ciągu 8 lat miały odbiór techniczny, złożyliśmy doniesienie do prokuratury. Złożyliśmy również wniosek, żeby sprawą zajęła się nie Gdańska Prokuratura , ale Toruńska, ponieważ dotyczy ona wysokich gdańskich urzędników. Niedługo odbędzie się rozprawa w sądzie i będziemy wówczas wiedzieli, jakie sąd podjął kroki w tej sprawie. Chcielibyśmy, aby osoba która zakupiła te bloki bez odbioru technicznego, z takimi wadami o których mówiliśmy, poniosła odpowiedzialność za swoje decyzje  – dodaje Stanisława Kulesza.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież