3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Reklama
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Opowieść Wigilijna” w Miniaturze

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 06 grudnia 2023 09:37

Kiedy dostałam zaproszenie na premierę „Opowieści Wigilijnej” ucieszyłam się bardzo, bo to przecież klasyka celebrująca świąteczny nastrój. Przemiana głównego bohatera Ebenezera Scrooga uzmysławia nam wszystkim swoje wady i przywary, ale otwiera również możliwość naprawy własnych błędów.


Wielokrotnie przedstawiana i filmowana adaptacja powieści czyni ją doskonale znaną, a oczekiwania wobec kolejnego jej przedstawienia stawia na bardzo wysokim poziomie. Tak było i tym razem. Wybierając się 3 grudnia na premierę w Teatrze Miniatura liczyłam na fajerwerki, choinki, piękną scenografię i piękne lalki. Jakież było moje rozczarowanie, kiedy po odsłonięciu kurtyny zobaczyłam pustą scenę, a po chwili pojawili się aktorzy bez lalek. Tak właśnie rozpoczęła się „Opowieść Wigilijna Wrzeszcz”, bo taki tytuł nosi właściwie ten spektakl. Ostatni człon tytułu umiejscawia akcję tu i teraz i zaprasza widza do obserwowania teatru w teatrze, a dokładnie przygotowań do szkolnego przedstawienia.

alt


Takie zadanie bierze na siebie trójka pięcioklasistów - nadaktywny Mały, rozrabiaka Filip i skłócona z rodzicami i światem Aga. Nie możemy zapomnieć o wyalienowanej przyszłej saksofonistce Vanessie, czyli czwórka. Zapraszają oni do swojego przedsięwzięcia również dorosłych, sąsiadów mieszkających w tej samej kamienicy. Zaproszeni dorośli wnoszą ożywczy powiew do spektaklu. Znakomicie zagrane ludzkie charaktery, które spotykamy na co dzień na naszej drodze. Sprzedawczyni, emeryt- policjant, zagubiona panna, cudzoziemiec. Ludzie samotni, często odrzuceni, z trudem radzący sobie z rzeczywistością, a przy tym pragnący bliskości, uczynni i w rezultacie tworzący wspólnotę. No i zawsze obecny, w każdym pokoleniu i środowisku „Scrooge”, w tym wypadku pan Leon. Ten nielubiany gbur, dbający tylko o własne dobro, nie liczący się z nikim i z niczym. Z trudem udaje się go namówić do udziału w przedstawieniu, właściwie obserwujemy jego przemianę niejako przy okazji. W epizodach nawiązujących do „Opowieści wigilijnej” wykorzystano różne techniki lalkarskie: teatr rąk, marionetki czy pacynki. Bardzo to element ciekawy i urozmaicający spektakl niestety użyty w znikomym stopniu. Na tym tle szczególnie pięknie zaprezentował się trzeci duch, animowany przez dwóch aktorów. Duży przerażający i straszny jak na ducha i pierwowzór przystało.

alt


O warstwę muzyczną zadbał Mikołaj Trzaska i jak dla mnie było jej stanowczo za mało. Scenografię stworzono „z tego co się nawinie” czyli prześcieradła, kartony, stare „ciuchy” czy linki do zawieszania prania. Próby odbywają się na strychu to też mamy starą kanapę i kufer. Zwykle w przedstawieniach amatorskich korzysta się z takich właśnie zasobów scenograficznych, a ponieważ oglądamy próby teatru amatorskiego wydaje się być to uzasadnione. Od teatru profesjonalnego oczekiwałabym jednak czegoś więcej, ale rozumiem koncepcję i zamysł przedstawienia. Zabrakło mi też świątecznych akcentów – w „Opowieści wigilijnej” ani jednej choinki, ani jednej choćby symbolicznej bombki. I jak tu uwierzyć w magię świąt? Taką wizję scenografii miała Aleksandra Szumska, a kostiumy zaprojektowała Magdalena Mucha. Autorem scenariusza jest Szymon Jachimek, a spektakl wyreżyserował Michał Derlatka.

alt


Na wyróżnienie zasługuje cały zespół aktorski biorący udział w przedstawieniu w szczególności kreujący postaci dorosłych. Wprawdzie nie jest to moja „Opowieść wigilijna”, ale z całą pewnością jest to mój Wrzeszcz i jedno jest pewne - młodym ludziom spektakl będzie się podobał, świadczyły o tym żywe reakcje premierowej publiczności.

Małgorzata Zalewska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: