Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy marszałek Struk ma kłopoty z pamięcią?

altW sobotnim wydaniu „Dziennika Bałtyckiego” pojawił się artykuł opisujący sprawę Lecha Walczaka dyrektora przychodni Skórno - Wenerologicznej w Gdańsku. Zaskakujące jest tłumaczenie Mieczysław Struka, marszałka województwa pomorskiego, który mówi, że nic o sprawie nie wiedział. Przypominamy, że "Gazeta Gdańska" i portal wybrzeże24.pl jako pierwsze zajęły się tą sprawą, a odpowiedź władz województwa na nasze pytania była zupełnie inna.


Tomasz Konopacki z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego tłumaczył naszemu dziennikarzowi, że podejmując decyzję o mianowaniu Lecha Walczaka na dyrektora przychodni Skórno - Wenerologicznej w Gdańsku, Zarząd Województwa Pomorskiego, a więc organu w którego skład wchodzi marszałek województwa pomorskiego wiedział o sytuacji prawnej pana Walczaka.


- Pan Walczak udzielił zarządowi odpowiednich wyjaśnień odnośnie swojej sytuacji prawnej. Do dnia dzisiejszego nigdy nie był karany. Toczący się od wielu lat proces nie zakończył się i nie rokuje szybkiego wyjaśnienia sprawy. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, pozytywne doświadczenie ze współpracy z panem Walczakiem przy likwidacji szpitala w Tczewie oraz fakt wyłącznie czasowego powierzenia tej osobie funkcji pełniącego obowiązki. dyrektora Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił zatrudnić Lecha Walczaka jako pełniącego obowiązki dyrektora WPS-W, do czasu jej włączenia w struktury Pomorskiego Centrum Traumatologii - co powinno nastąpić jesienią bieżącego roku – tłumaczył Tomasz Konopacki.


Inaczej przedstawia jednak sprawę Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego w rozmowie z dziennikarzami „Dziennika Bałtyckiego”.


- Jestem zaskoczony historią, której głównym aktorem jest pełniący obowiązki dyrektora Lech W. Jeszcze dziś zarząd zajmie się tą sprawą – powiedział dla „Dziennika Bałtyckiego” marszałek Struk.


Czy jest możliwe, że marszałek Struk będąc członkiem Zarządu Województwa nie wiedział o sprawie? Oczywiście można to tłumaczyć tym, że Mieczysław Struk został marszałkiem województwa pomorskiego dopiero kilka miesięcy temu. Po dokładnym sprawdzeniu okazuję się jednak, że obowiązki dyrektora przychodni zostały powierzone Lechowi Walczakowi w marcu tego roku, a marszałek Struk pełni swoja funkcję już od końca lutego.


- Zgodnie z artykułem 41 ustęp 2 punkt 6 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie województwa (tekst jednolity z dnia 2001 roku Dz. U. Nr 142, poz. 1590 ze zm. - dop. red.) do zadań Zarządu Województwa należy kierowanie, koordynowanie i kontrolowanie działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym zatrudnianie i zwalnianie kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Wobec odmowy dalszego pełnienia funkcji pełniącego obowiązki dyrektora WPS-W przez panią Janinę Laskowską istniała pilna konieczność zapewnienia ciągłości funkcji kierowniczych w tej placówce do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia jej losów. Korzystając z pozytywnego doświadczenia we współpracy z panem Lechem Walczakiem Zarząd Województwa Pomorskiego, w dniu 31 marca 2010 roku, powierzył panu Lechowi Walczakowi pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiej Przychodni Skórno - Wenerologicznej w Gdańsku na okres 3 miesięcy (uchwała nr 393/304/10). Aktualnie zatrudnienie przedłużono do 10 stycznia 2011 roku (uchwała nr 830/332/10 z dnia 29 czerwca 2010 roku) – informował Tomasz Konopacki


Czy więc marszałek nic nie wiedział o działaniach zarządu województwa którego jest członkiem? Możliwe, że w natłoku bieżących obowiązków sam nie zweryfikował przeszłości jednego z pracowników. Nie zmienia to faktu, że będąc członkiem Zarządu Województwa Pomorskiego nie może zupełnie odcinać się od odpowiedzialności za podjęcie decyzji o mianowaniu dyrektora Walczaka.


Jak przypominamy pod koniec ubiegłego roku w przychodni wenerologicznej wybuchł duży konflikt między aktualnym wtedy dyrektorem placówki Ewą Zarazińską, a władzami województwa, które chciały przenieść siedzibę przychodni. Mimo poparcia Rady Społecznej Wojewódzkiej Poradni Skórno – Wenerologicznej oraz pacjentów doktor Zarazińska została odwołana. Jej miejsce zajął Lech Walczak, były prezes gdańskiego Mostostalu. Walczak w przychodni Skórno -Wenerologicznej w Gdańsku sprawuję funkcję p. o. dyrektora już od kilku miesięcy. W ostatnich dniach jego umowa została przedłużona do końca 2010 r. W grudniu 2004 r. Lech W. został zatrzymany przez CBŚ. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła mu zarzuty oszustw na szkodę podwykonawców Mostostalu na kwotę około 70 milionów złotych oraz przywłaszczenia mienia i działania na szkodę spółki. Od siedmiu lat toczy się proces w tej sprawie. W kwietniu 2010 roku Walczak został mianowany na dyrektora przychodni Skórno - Wenerologicznej w Gdańsku.


(wt)


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież