O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ekspert kryminalistyki: w sprawie Iwony mamy małe szanse


altRozmowa z Lucyną Wolak, właścicielką agencji detektywistycznej Vestigator, byłą policjantką sekcji kryminalnej.

Od zaginięcia 19-letniej Iwony Wieczorek minął już ponad tydzień. Jakie są realne szanse na odnalezienie jej po tak długim czasie?

Według mnie niestety bardzo małe. Chyba, że przyjmiemy założenie, że dziewczyna po prostu gdzieś wyjechała, ale jest to dla mnie bardzo mało prawdopodobne. Myślę, że po takim okresie czasu trudno już kogokolwiek odnaleźć, tym bardziej, że na filmie z kamer zarejestrowano dwóch potencjalnych sprawców zaginięcia Iwony. Niestety szanse na odnalezienia jej żywej są bardzo małe.

Jak ocenia pani pracę sopockiej policji? Czy według pani dochowano tutaj wszelkiej staranności przy śledztwie?

Nie mogę panu odpowiedzieć na to pytanie w stu procentach, ponieważ nie widziałam akt sprawy. Oczywiście po ocenie dotychczasowych działań i ich efektów można wysnuć jakąś ocenę. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przy poszukiwaniu osób policja zachowuję się trochę inaczej niż przy poszukiwaniu osób małoletnich. Zupełnie niesłusznie przyjmuję się tutaj, że osoba dorosła mogła gdzieś wyjechać, specjalnie się schować przed znajomymi i rodziną. Dlatego reakcja policji w tych przypadkach jest z drobnym opóźnieniem. Nie ma w tej kwestii ścisłych procedur po jakim czasie powinni szukać takiej osoby. Moim zdaniem powinni przystępować natychmiast do działań. Wiedząc, że dziewczyna wyszła sama z lokalu, była przez kogoś zaczepiana powinni natychmiast przystąpić do poszukiwań.

Czy nasza policja pod względem umiejętności poszukiwania osób zaginionych, potrzebnego w tej sprawie doświadczenia i sprzętu odbiega od standardów europejskich?

Myślę, że najważniejszą kwestią jest tutaj to kiedy informacja dociera do policji. Uważam, że w momencie w którym osoba obsługująca monitoring zauważyła, że idzie ulicą dziewczyna, obok jest jakaś szamotanina, to w tym momencie, powinna ona skontaktować się z policją. Zadaniem policji powinno być wtedy natychmiastowe wysłanie patrolu w tamten rejon. Wtedy nie doszłoby być może do zaginięcia tej dziewczyny. Wszystko zależy od szybkości dotarcia informacji do policji, bo szukać kilkanaście godzin po zaginięciu jest już naprawdę ciężko.

Porozmawiajmy może o bezpieczeństwie. Młodzi ludzie bawią się często wieczorami w klubach. Równie często zdarzają się późne powroty do domu. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Jak się zachowywać w takiej sytuacji, kiedy idą wieczorem, wracają z imprezy?

Ja zawsze tego przestrzegałam zarówno jak byłam młoda, tak i teraz jak jestem starsza, że zawsze kiedy idę na imprezę poruszam się w większej grupie. Nie wolno nigdy wypuszczać samej osoby, która wychodzi z imprezy. Zawsze wieczorami, późną porą należy wracać w więcej niż jedną osobę. Najlepiej jeżeli idziemy bawić się grupą, to również wracajmy z tą grupą. W sytuacji Iwony, jeśli chciała ona wracać należało wezwać jej taksówkę, zobaczyć jak w tą taksówkę wsiada. To są podstawowe zasady bezpieczeństwa. Młodzi ludzie tego nie rozumieją, bo uważają, że nic się nie może zdarzyć. Niestety może się zdarzyć i przypadek Iwony zdaję się tą tezę potwierdzać.


Rozmawiał: Tomasz Wrzask


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież