Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jarmark Dominikański ma 750 lat

altJarmark Dominikański rozpocznie się w sobotę 31. lipca od parady w historycznej oprawie "Vivat, vivat jubilat, Jarmark Dominikański kończy 750 - lat" przygotowywanej przez Gdański Archipelag Kultury PLAMA. Wstępem i zarazem próbą generalną przed inauguracją imprezy będą warsztaty bębniarskie, które 30. lipca na Długim Targu poprowadzi Ryszard Bazarnik.

Pierwszy dzień jubileuszu (31. lipca) zapowiada się hucznie i głośno za sprawą największego (10 metrów średnicy) i najcięższego, bo ważącego przeszło 3 tony bębna, na którym zagra ponad 100 osób. Zanim pod niebo wzbiją się fajerwerki, będziemy mogli zobaczyć jeszcze inne dziwy. Jak zapowiadają organizatorzy, Międzynarodowe Targi Gdańskie - "Na ścianie ratusza zawiśnie ośmioosobowa orkiestra i dziesięć półtorametrowych bębnów. Muzycy wbrew prawom grawitacji zagrają, stojąc na pionowej scenie. Spektakularne widowisko w nocnej scenerii gdańskich zabytków, oświetlonych kolorowymi światłami, w nowej odsłonie."
A bębny to dopiero początek. Tegoroczny jarmark, potrwa do 22. sierpnia. Trzy tygodnie jak zwykle będą obfitowały w atrakcje.

Gdańscy Dominikanie, którzy konsekwentnie od wielu lat „przywracają jarmarkowi duszę” zaplanowali w tym roku m.in. nietypowe msze święte, wystawy, Odpust Św. Dominika (1. sierpnia), nocne zwiedzanie kościoła Św. Mikołaja (14. sierpnia) i wiele koncertów.


Pierwszy tydzień jarmarku upłynie jednak na folkową nutę. Niedziela 1. sierpnia będzie okazją do usłyszenia folklorystycznych zespołów z Grecji, Ukrainy i… Kaszub, w ramach VI Europejskich Spotkań z Muzyką – Barwy Folkloru. Trzeci sierpnia da gościom jarmarku szansę zapoznania się z kuchnią, kulturą i sztuką Kociewia, a następnego dnia, oficjalnego „Dnia Żuław” będziemy mieli okazję bliżej poznać ten właśnie region.
Piekarze gdańscy także w tym roku przygotowują wielką fetę z okazji piętnastego już Święta Chleba (8. sierpnia). Tradycyjnie nie obędzie się bez degustacji, konkursów i koncertów.

Nie zabraknie atrakcji dla melomanów: 7 sierpnia - koncert muzyki klasycznej Z Wielkich estrad Świata, 14 sierpnia - Paryski Salon Chopina w sercu Gdańska, występów didżejów, pokazu mody i happeningu z okazji „470. Rocznicy wstrzymania Słońca i ruszenia Ziemi”.

Czy imprezie uda się zakasować ubiegłoroczną edycję, kiedy to Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach? Gorąco tego Jubilatowi życzymy.
Jacek Wierciński


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież