“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jarmark Dominikański ma 750 lat

altJarmark Dominikański rozpocznie się w sobotę 31. lipca od parady w historycznej oprawie "Vivat, vivat jubilat, Jarmark Dominikański kończy 750 - lat" przygotowywanej przez Gdański Archipelag Kultury PLAMA. Wstępem i zarazem próbą generalną przed inauguracją imprezy będą warsztaty bębniarskie, które 30. lipca na Długim Targu poprowadzi Ryszard Bazarnik.

Pierwszy dzień jubileuszu (31. lipca) zapowiada się hucznie i głośno za sprawą największego (10 metrów średnicy) i najcięższego, bo ważącego przeszło 3 tony bębna, na którym zagra ponad 100 osób. Zanim pod niebo wzbiją się fajerwerki, będziemy mogli zobaczyć jeszcze inne dziwy. Jak zapowiadają organizatorzy, Międzynarodowe Targi Gdańskie - "Na ścianie ratusza zawiśnie ośmioosobowa orkiestra i dziesięć półtorametrowych bębnów. Muzycy wbrew prawom grawitacji zagrają, stojąc na pionowej scenie. Spektakularne widowisko w nocnej scenerii gdańskich zabytków, oświetlonych kolorowymi światłami, w nowej odsłonie."
A bębny to dopiero początek. Tegoroczny jarmark, potrwa do 22. sierpnia. Trzy tygodnie jak zwykle będą obfitowały w atrakcje.

Gdańscy Dominikanie, którzy konsekwentnie od wielu lat „przywracają jarmarkowi duszę” zaplanowali w tym roku m.in. nietypowe msze święte, wystawy, Odpust Św. Dominika (1. sierpnia), nocne zwiedzanie kościoła Św. Mikołaja (14. sierpnia) i wiele koncertów.


Pierwszy tydzień jarmarku upłynie jednak na folkową nutę. Niedziela 1. sierpnia będzie okazją do usłyszenia folklorystycznych zespołów z Grecji, Ukrainy i… Kaszub, w ramach VI Europejskich Spotkań z Muzyką – Barwy Folkloru. Trzeci sierpnia da gościom jarmarku szansę zapoznania się z kuchnią, kulturą i sztuką Kociewia, a następnego dnia, oficjalnego „Dnia Żuław” będziemy mieli okazję bliżej poznać ten właśnie region.
Piekarze gdańscy także w tym roku przygotowują wielką fetę z okazji piętnastego już Święta Chleba (8. sierpnia). Tradycyjnie nie obędzie się bez degustacji, konkursów i koncertów.

Nie zabraknie atrakcji dla melomanów: 7 sierpnia - koncert muzyki klasycznej Z Wielkich estrad Świata, 14 sierpnia - Paryski Salon Chopina w sercu Gdańska, występów didżejów, pokazu mody i happeningu z okazji „470. Rocznicy wstrzymania Słońca i ruszenia Ziemi”.

Czy imprezie uda się zakasować ubiegłoroczną edycję, kiedy to Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości, a handlowano na ponad 1100 kramach? Gorąco tego Jubilatowi życzymy.
Jacek Wierciński


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież