“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zakon Dominikanów: Dbamy o duszę Jarmarku

altWywiad z przeorem Zakonu Dominikanów w Gdańsku, o. Michałem Mitką OP


Gazeta Gdańska: Pomimo nazwy Jarmarku, po jego reaktywacji (w 1972 roku) Dominikanie długo nie byli na nim mile widziani przez władze. Kiedy Zakon znów pojawił się na Jarmarku?


O. Michał Mitka: Po wznowieniu w latach siedemdziesiątych, Jarmark przez długi czas nosił nazwę "Dominikański", żeby uniknąć konotacji religijnych. Dopiero na początku XXI wieku przywrócono pierwotne brzmienie "Jarmark Św. Dominika" i Dominikanie ponownie znaleźli się w centrum jako współorganizatorzy. Chcieliśmy przypomnieć o tej duchowej stronie imprezy.



- Nie pierwszy już raz zakonnicy dbają o "Duszę Jarmarku", jakie doświadczenia wynieśliście z lat ubiegłych?


MM: Rzeczywiście, to już 9 lat. W czasie Jarmarku przewija się olbrzymia liczba ludzi, i to nie tylko turystów, ale też Gdańszczan, którzy przyjeżdżają do centrum, żeby coś znaleźć dla siebie. Z roku na rok tych propozycji jarmarkowych przybywa, ale sam Jarmark nabiera też wymiaru kulturalnego. Nasza oferta mieści się w tej duchowej sferze właśnie. Na tym polu mamy też coraz większą konkurencję, aczkolwiek nie traktujemy tego w wymiarze ambicjonalnym. Cieszymy się, że Jarmarkowi przybywa "duszy".



- Jakie "atrakcje" przygotowali w tym roku Dominikanie?


MM: Kilka lat temu Jarmark wydłużył się do 3 tygodni, staramy się ciekawie wypełnić ten czas wydarzeniami, które mają być nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Od siedmiu lat głównym punktem programu jest Morski Odpust Świętego Dominika [1 sierpnia], w czasie którego przypływamy Galeonem Lew na Motławę, przybijamy do pobrzeża i zapraszamy mieszkańców do wspólnej procesji ulicami Starego Miasta. Procesja kończy się w Bazylice Św. Mikołaja, gdzie odprawiana jest Uroczysta Msza Odpustowa. W ten symboliczny sposób przypominamy początki Jarmarku, którego tradycja narodziła się wraz z nadaniem gdańskim dominikanom przez papieża Aleksandra IV w 1260 r. prawa do udzielania 100 dni odpustu w dzień św. Dominika.



- Co szczególnie Ojciec poleca?


Przede wszystkim zachęcam do odwiedzenia wystawy w kaplicy św. Jacka zatytułowanej "Dominikańskie korzenie Jarmarku" prezentującej postaci dwóch pierwszych polskich Dominikanów: błogosławionego Czesława i św. Jacka. Będą oni zresztą na niej obecni w postaci niezwykle dla nas cennych relikwiarzy rąk obu świętych. Zapraszam także do zwiedzania zakamarków naszego kościoła, po których oprowadzać będą bracia Dominikanie przypominając historie i legendy związane z naszym kościołem i klasztorem.



- Podobno są też plany wspólnego przedsięwzięcia z ASP.


MM: "Sztuczka Street" Miasto Młodej Sztuki, bo o nim tu mowa, to w pewnym sensie owoc naszej wieloletniej współpracy z wykładowcami, a przede wszystkim studentami Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do niedawna jeszcze niedaleko Klasztoru mieścił się akademik ASP [na ul. Chlebnickiej] i przez wiele lat nasze duszpasterstwo akademickie było "zasilane" mi.in. właśnie przez studentów sztuki. Stąd przed dwoma laty pojawił się pomysł udostępnienia Placu Dominikańskiego dla ich twórczości. Pomysł bardzo dominikański, bo realizujący maksymę: "Ewangelię trzeba głosić wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby". Sztuka pobudza wyobraźnię, dotyka ludzkiego ducha. Nasz Zakon zresztą od początku istnienia przyciągał do siebie artystów m.in. autor słynnych fresków renesansowych Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, był właśnie Dominikaninem.



- A co to takiego, ta zapowiadana msza św. "po kaszubsku"?


MM: Msza "po Kaszubsku" odprawiona będzie na zakończenie Jarmarku 22 sierpnia. Jest owocem starań Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w pewien sposób związanego z Dominikanami przez postać księcia Świętopełka II. Legendarnego władcy Pomorza, który sprowadził Dominikanów do Gdańska w 1227 roku, a którego pomnik zostanie odsłonięty właśnie 22 sierpnia. Msza będzie niezwykła, bo część czytań i ewangelii odbędzie się w języku kaszubskim. Będą też kaszubskie śpiewy, a na koniec koncert kaszubskich pieśni.


Rozmawiał: Jacek Wierciński



Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież