Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zakon Dominikanów: Dbamy o duszę Jarmarku

altWywiad z przeorem Zakonu Dominikanów w Gdańsku, o. Michałem Mitką OP


Gazeta Gdańska: Pomimo nazwy Jarmarku, po jego reaktywacji (w 1972 roku) Dominikanie długo nie byli na nim mile widziani przez władze. Kiedy Zakon znów pojawił się na Jarmarku?


O. Michał Mitka: Po wznowieniu w latach siedemdziesiątych, Jarmark przez długi czas nosił nazwę "Dominikański", żeby uniknąć konotacji religijnych. Dopiero na początku XXI wieku przywrócono pierwotne brzmienie "Jarmark Św. Dominika" i Dominikanie ponownie znaleźli się w centrum jako współorganizatorzy. Chcieliśmy przypomnieć o tej duchowej stronie imprezy.- Nie pierwszy już raz zakonnicy dbają o "Duszę Jarmarku", jakie doświadczenia wynieśliście z lat ubiegłych?


MM: Rzeczywiście, to już 9 lat. W czasie Jarmarku przewija się olbrzymia liczba ludzi, i to nie tylko turystów, ale też Gdańszczan, którzy przyjeżdżają do centrum, żeby coś znaleźć dla siebie. Z roku na rok tych propozycji jarmarkowych przybywa, ale sam Jarmark nabiera też wymiaru kulturalnego. Nasza oferta mieści się w tej duchowej sferze właśnie. Na tym polu mamy też coraz większą konkurencję, aczkolwiek nie traktujemy tego w wymiarze ambicjonalnym. Cieszymy się, że Jarmarkowi przybywa "duszy".- Jakie "atrakcje" przygotowali w tym roku Dominikanie?


MM: Kilka lat temu Jarmark wydłużył się do 3 tygodni, staramy się ciekawie wypełnić ten czas wydarzeniami, które mają być nie tylko dla ciała, ale i dla duszy. Od siedmiu lat głównym punktem programu jest Morski Odpust Świętego Dominika [1 sierpnia], w czasie którego przypływamy Galeonem Lew na Motławę, przybijamy do pobrzeża i zapraszamy mieszkańców do wspólnej procesji ulicami Starego Miasta. Procesja kończy się w Bazylice Św. Mikołaja, gdzie odprawiana jest Uroczysta Msza Odpustowa. W ten symboliczny sposób przypominamy początki Jarmarku, którego tradycja narodziła się wraz z nadaniem gdańskim dominikanom przez papieża Aleksandra IV w 1260 r. prawa do udzielania 100 dni odpustu w dzień św. Dominika.- Co szczególnie Ojciec poleca?


Przede wszystkim zachęcam do odwiedzenia wystawy w kaplicy św. Jacka zatytułowanej "Dominikańskie korzenie Jarmarku" prezentującej postaci dwóch pierwszych polskich Dominikanów: błogosławionego Czesława i św. Jacka. Będą oni zresztą na niej obecni w postaci niezwykle dla nas cennych relikwiarzy rąk obu świętych. Zapraszam także do zwiedzania zakamarków naszego kościoła, po których oprowadzać będą bracia Dominikanie przypominając historie i legendy związane z naszym kościołem i klasztorem.- Podobno są też plany wspólnego przedsięwzięcia z ASP.


MM: "Sztuczka Street" Miasto Młodej Sztuki, bo o nim tu mowa, to w pewnym sensie owoc naszej wieloletniej współpracy z wykładowcami, a przede wszystkim studentami Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do niedawna jeszcze niedaleko Klasztoru mieścił się akademik ASP [na ul. Chlebnickiej] i przez wiele lat nasze duszpasterstwo akademickie było "zasilane" mi.in. właśnie przez studentów sztuki. Stąd przed dwoma laty pojawił się pomysł udostępnienia Placu Dominikańskiego dla ich twórczości. Pomysł bardzo dominikański, bo realizujący maksymę: "Ewangelię trzeba głosić wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby". Sztuka pobudza wyobraźnię, dotyka ludzkiego ducha. Nasz Zakon zresztą od początku istnienia przyciągał do siebie artystów m.in. autor słynnych fresków renesansowych Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, był właśnie Dominikaninem.- A co to takiego, ta zapowiadana msza św. "po kaszubsku"?


MM: Msza "po Kaszubsku" odprawiona będzie na zakończenie Jarmarku 22 sierpnia. Jest owocem starań Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w pewien sposób związanego z Dominikanami przez postać księcia Świętopełka II. Legendarnego władcy Pomorza, który sprowadził Dominikanów do Gdańska w 1227 roku, a którego pomnik zostanie odsłonięty właśnie 22 sierpnia. Msza będzie niezwykła, bo część czytań i ewangelii odbędzie się w języku kaszubskim. Będą też kaszubskie śpiewy, a na koniec koncert kaszubskich pieśni.


Rozmawiał: Jacek WiercińskiRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież