Gdańska bazylika na cenzurowanym... » Równi i równiejsi, czyli Wojewódzki Konserwator Zabytków po raz kolejny karze gospodarza i proboszcz... Prezydent Nawrocki: Musimy w końcu załatwić kwestię reparacji » Prezydent RP Karol Nawrocki w trakcie uroczystości na Westerplatte powiedział, że domaga się reparac... Prof. Piotr Czauderna: Pokłady łatwego zła » W ostatnich latach karierę robi pojęcie hejtu w internecie; nazywane jest to inaczej mową nienawiści... 1 września - czas polskiego honoru » Bezpłatna "Gazeta Gdańska" w swoim najnowszym wydaniu przypomina wiele gdańskich i pomorskich okolic... Jarosław Kaczyński w Gdańsku » 25 sierpnia Jarosław Kaczyński w Sali BHP prezes Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z mieszkańcami ... Prezes PiS: Niemcy prowadzą do rozbicia naszej tożsamości » „Jest także inna wojna, którą pozwolę sobie określić jako wojnę hybrydową. To jest operacja prowadzo... Prezydent w mateczniku... » 4 dni po zaprzysiężeniu na Prezydenta RP - dr Karol Nawrocki weekend spędził w rodzinnym domu. Był n... Stowarzyszenie 'Godność' gratuluje Prezydentowi Karolowi Nawrockiemu » PanKarol NawrockiPrezydent Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie!Dzień Pańskiego zaprz... Szok! Gdańscy sędziowie mówią „nie” ministrowi Żurkowi » Minister Waldemar Żurek planował masowe czystki w sądach, ale w Gdańsku trafił na mur. Kolegium Sądu... Kaszubi domagają się zamknięcia wystawy "Nasi chłopcy" » Kaszubi żądają zamknięcia kontrowersyjnej wystawy pod nazwą „Nasi chłopcy. Mieszkańcy Pomorza Gdańsk...
Gdańska bazylika na cenzurowanym...
piątek, 05 września 2025 07:47
Gdańska bazylika na cenzurowanym...
Równi i równiejsi, czyli Wojewódzki Konserwator Zabytków po raz
Jubileusz 80-lecia Lechii
niedziela, 10 sierpnia 2025 18:35
Jubileusz 80-lecia Lechii
Na Ołowiance w Gdańsku miała miejsce urodzinowa Gala Lechii
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Bezrobocie nadal rośnie

altPoczątek 2010 roku przyniósł dalszy wzrost bezrobocia w Gdańsku. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku w porównaniu do grudnia 2009 zanotowano wzrost liczby bezrobotnych, przy zmniejszonej liczbie ofert pracy. 


Napływ bezrobotnych
W styczniu zarejestrowały się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku 2404 osoby. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w porownaniu do grudnia zwiększyła się o 262 osoby. To daje 12 procentowy wzrost. Jeśli porównywać styczeń 2010 i styczeń 2009 to liczba rejestracji było o 26 procent większa.  Większość rejestrtujących się stanowili mężczyźni - 54 procent. 


Pod względem wieku najwięcej było osób z grupy wiekowej 26-49 lat (58 procent) oraz osób młodych (22 procent). Bezrobotni powyżej 50 roku życia stanowili 20 procent (473 osoby).


Spośród rejestrujących się największą grupę stanowiły osoby, które nie miały doświadczenia zawodowego (502 osoby - 21 procent rejestrujących się). W gronie rejestrujących się byli m.in.: sprzedawcy (170), pracownicy biurowi (76), ślusarze (49), kucharze (45), sprzątaczki i salowe (34), magazynierzy (32), kierowcy samochodów osobowych (27).


Internetowej rejestracji chciało dokonać 431 osób, a skorzystało ostatecznie 353 bezrobotnych. 53 procent stanowili mężczyźni. Najczęściej tą formę rejestracji wykorzystywały osoby w wieku 28-44 lata (44 procent) i 18-27 (41 procent). Pod względem wykształcenia tą formę rejestracji naczęściej wykorzystywały osoby z wykształceniem wyższym (30 procent), średnim ogólnokształcącym (21 procent), średnim zawodowym (18 procent). 


Odpływy z ewidencji
W styczniu z ewidencji PUP w Gdańsku wykreślono 1201 bezrobotnych. 431 osób znalazło pracę, 54 zaczęło szkoelnia (o 14 więcej niż w grudniu), a 11 skierowano na staż (tyle samo ile w grudniu). 38 osób zwróciło się o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. 


Spośród osób które rozpoczęły szkolenia 8 wybrało kurs prawa jazdy. Po 7 osób wybrało kursy spawania, językowe i komputerowe. Sześć osób postawiło na kurs pracowników ochrony, a 4 szkolenie biurowe. 


Na rozpoczęcie własnego biznesu środki otrzymało 10 osób. Po 4 osoby zamierzają rozpocząć działalność edukacyjną i budowlaną. 


Wielkość bezrobocia
Na koniec stycznia łączna liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Gdańsku wynosiła 10 715 osób. W porównaniu do grudnia zanotowano wzrost o 1203 osoby. Biorąc pod uwagę styczeń 2009 liczba bezrobotnych wzrosła o 5131 osób czyli prawie dwukrotnie!! Wzrasatjąca liczb osób bezrobotnych zwiększa stopę bezrobocia. Według prognoz PUP w Gdańsku na koniec stycznia ma ona wynieść 5,5 procent.


Oferty pracy
Utrzymuje się tendencja zniżkowa jeśli chodzi o oferty pracy. W styczniu pracodawcy złożyli 522 propozycje zatrudnienia (o 113 mniej niż w grudniu). Liczba ofert pracy w porównaniu do stycznia 2009 roku spadła o 56 procent.


Najwięcej ofert pracy było dla pracowników ochrony (49), sprzedawców (38), pracowników biurowych (31), telemarketerów (25), sprzątaczek i przedstawicieli handlowych (po 16), malarzy konstrukcji i wyrobów metalowych (15), kucharzy (13).


Zwolnienia grupowe
W styczniu zaden zakład nie zgłosił konieczności zwolnień grupowych. Kontynuowane były zgłoszenia z ubiegłego roku. Straciły pracę 44 osoby ze Stoczni Gdańsk S.A.. W najbliższym czasie pracę może jeszcze stracić 112 stoczniowców.


Porozumienia o współpracy

Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku zawarł dwa porozumienia o współpracy. Dzięki porozumieniu z DC Edukacja mozliwe będzie kierowanie na specjalistyczne kursy i szkolenia z zakrsu obsługi komputera osób niepełnosprawnych.
W wyniku porozumienia z Towarzystwem Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko" PUP obejmie opieką podopiecznych Towarzystwa poprzez staże, szkolenia i inne formy aktywizujące.
Tomasz Łunkiewicz
Opracowanie na podstawie materiałów Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież