Piąta edycja Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza odbyła się w Amber Expo. Na tysiące osób szukających pracy, które odwiedziły targi czekało ponad 170 wystawców, którzy oferowali ponad 3500 miejsc pracy.
Metropolitalne Targi Pracy nie mają jeszcze zbyt długiej historii, ale na dobre wpisały się w pejzaż wiosennych imprez na Pomorzu. Świadczyć o tym mogą tłumy osób, które przyjechały do Amber Expo. Targi rozpoczęły się o godz. 11.00, ale już kilkanaście minut przed otwarciem drzwi targowych czekało kilkadziesiąt osób. Frekwencja poszukujących pracę dopisała, mimo obaw organizatorów.
- Obawiałem się trochę o frekwencję zwłaszcza jeśli chodzi o osoby poszukujące pracy - przyznał Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Na rynku mamy taką sytuację, że są pracodawcy, są oferty pracy, są poszukiwani kandydaci do pracy, tylko tych kandydatów brakuje. Okazuje się, że jest spore zainteresowanie. Faktem jest, że w Gdańsku stopa bezrobocia to jest 4 procent, do końca roku będzie mniej, przypuszczam, że w granicach 3 procent. Rośnie zatrudnienie. Musimy odpowiedzieć na nowe wyzwanie jakim jest zapewnienie kandydatów do pracy. Tych osób jest na rynku co raz mniej, bo mamy niż demograficzny. Jest mało absolwentów wychodzących na rynek, spora część obywateli pracuje zagranicą. I tą lukę trzeba jakoś uzupełnić. Trzeba dbać o tą małą grupę osób, która jest do zagospodarowania. Myślę, że należy iść w kierunku przeszkolenia, przekwalifikowania, dobrego poradnictwa zawodowego czyli sprawdzenia jakie naprawdę mamy predyspozycje, czy musimy czekać na ofertę z naszego pierwszego zawodu czy mamy predyspozycje do czegoś innego. Jeśli tak to warto spróbować, nie czekać, bo praca jest tylko trzeba się odważyć i spróbować. Druga opcja to otworzenie się na cudzoziemców, którzy mogą zapełnić lukę na rynku pracy. Pracodawcy potrzebują pracowników już dziś, bo mają zlecenia. Szkoda, żeby ten potencjał, który jest się marnował.
Odwiedzający targi mieli w czym wybierać. - Na piątej edycji Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza gościmy ponad 170 wystawców, którzy oferują łącznie ponad 3500 miejsc pracy - powiedziała Iwona Romanowicz, Zastępca Kierownika Działu Programów i Obsługi Pracodawców Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. - Na targi przygotowaliśmy liczne nowości. Jedną z nich jest strefa Power2Work zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy i Powiatowy Urząd Pracy. Jest ona dedykowana osobom do 30 roku życia, które mogą się dowiedzieć w niej o wszystkich formach wsparcia jakie dla tej grupy docelowej są kierowane. Obył się konkurs "Masz wiedzę, masz power" połączony ze strefą Power2Work. Kolejną atrakcją, którą przygotowaliśmy dla odwiedzających jest konferencja Metropolitan Career. To festiwal wiedzy ze świetnymi prelegentami, wśród których byli: Paweł Tkaczyk, Piotr Bucki, Zyta Machnicka. Prelegenci opowiadali o budowaniu własnej marki, jak wygląda personal brending przed trzydziestką.
Z jakimi oczekiwaniami przyszli odwiedzający na targi?
- Na targi przyszedłem zobaczyć jakie prace oferują przedsiębiorcy, w jakich kierunkach mam się szkolić żeby znaleźć pracę - powiedział Maciej z Tczewa. - Ze względów zdrowotnych nie mogę pracować fizycznie i szukam pracy bardziej intelektualnej. Targi to dla okazja do sprawdzenia rynku pracy i zorientowanie się jakie szkolenia muszę podjąć.
- Przyszłam na targi sprawdzić oferty, może coś znaleźć, takiego niezobowiązującego na cały etat - powiedziała pani Maria. - Chcę sprawdzić jakie są ogólnie możliwość, może się trochę dowartościować, może spróbować rozmów kwalifikacyjnych.
- Szukam pracy - stwierdziła Karolina. - Poszukuję pracy związanej z zarządzaniem produkcją. Mam wrażenie, że jest tutaj dużo różnorodnych firm i jest kilka z mojej branży, więc mam nadzieję, że coś się uda znaleźć. Targi pracy to bardzo dobry pomysł, a szczególnie dział przy wejściu gdzie możemy sprawdzić swoje CV. To na pewno daje dodatkowe możliwości. Już na samym wejściu wiemy co robimy nie tak, co możemy poprawić. Najważniejsza na targach jest jednak możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcą.
Dział o którym wspomniała pani Karolina to Aleja Rekrutacji, która cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem odwiedzających.
- Aleja Rekrutacji to atrakcja, która zadebiutowała na targach rok temu - powiedziała Iwona Romanowicz. - Cieszy się dużym powodzeniem, bo każdy odwiedzający może przejść ścieżkę jak wygląda przygotowanie się do poszukiwania pracy. Aleja podzielona jest na kilka kroków. Pierwszy to wykonanie profesjonalnego zdjęcia do CV. Kolejny to analiza CV z doradcami zawodowymi, którzy podpowiedzą co w CV jest nie tak, co należy zmienić, a co trzeba na pewno umieścić. Następny krok to testy językowe - z języka angielskiego i niemieckiego. Mamy również lektorów, po rozmowie z którymi okaże się jak mocni jesteś w znajomości języka i powiedzą jak podszkolić swoje umiejętności językowe. Kolejny krok to wykonanie zdjęcia biznesowego, całej sylwetki. Aleja kończy się symulacją rozmowy kwalifikacyjnej, również z doradcami, który wciela się w rolę pracodawcy. Po rozmowie doradca wskaże jakie błędy popełniamy w rozmowie. Czy za mocno gestykulujemy, czy nas ton głosu jest nieodpowiedni, czy mówimy za szybko. Dzięki tym wskazówkom, bogatsi o wiedzę możemy spokojnie udać się na poszukiwania pracy.
- Aleja Rekrutacji była częścią strefy Power2Work. - Powe2Wok to nasz nowa inicjatywa - powiedział Tomasz Robaczewski, Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. - W tym roku stawiamy na aktywizację młodzieży. Przygotowaliśmy całą strefę różnych działań dla młodzieży, począwszy od stoiska informacyjnego o funduszach europejskich. Można porozmawiać ze specjalistami, dowiedzieć się jakie są możliwości dla młodych ludzi. Od jakiegoś czasu Unia Europejska wspiera szczególnie młodzież na rynku pracy, stąd pojawiła się inicjatywa "Gwarancja dla młodzieży", którą Polska też wdrożyła. Na naszym stoisku świadczy między innymi te usługi. Power2Work ma przygotować młodych ludzi do rozpoczęcia kariery zawodowej. Przygotowaliśmy również ofertę dla młodzieży ponadgimnazjalnej, która nie jest jeszcze na rynku pracy, jeszcze się uczy, ale jest przed podjęciem bardzo ważnych wyborów w swoim życiu. Musi zdecydować w którą stronę pójdzie w zakresie kariery zawodowej. Proponujemy im warsztaty "Mądry wybór". W oparciu o projekt "Barometr zawodów" przygotowaliśmy badanie, w którym pokazujemy roczną prognozę zapotrzebowania na kwalifikacje. Poprzez aplikację internetową młodzież będzie mogła poznać, które zawody są deficytowe, a które nadwyżkowe.
W targach wzięło udział 170 wystawców reprezentujących regionalnych przedsiębiorstw m.in. Bayer, Allianz, Eurocash, British American Tabaco, McDonald’s, a także krajowi potentaci: PZU, Lotos, Trefl i Iglotex. Obecne były powiatowe urzędy pracy z terenu Pomorza, agencje zatrudnienia oraz przedstawiciele firm prowadzących rekrutację osób zainteresowanych podjęciem pracy w państwach Unii Europejskiej, m.in. Niemczech, Danii, Norwegii, Hiszpanii czy Irlandii.
- Osoby, odwiedzające nasze stoisko mogłabym zróżnicować w kilka grup - powiedziała Joanna Nałęcz, HR Business Partner w firmie Iglotex. - Były
osoby, które przychodziły zorientować się jakie mamy oferty pracy, były zainteresowane samą firmą, pytały jakie są możliwości rozwoju. Przychodziły
również osoby zainteresowane konkretnymi stanowiskami, na które od razu składały aplikacje - udało nam się dzięki temu pozyskać wiele interesujących ofert. Wśród najczęściej zadawanych pytań przez odwiedzających były pytania o wymagane kompetencje i doświadczenie na danym stanowisku. Padały również pytania o miejsce pracy, nasza firma ma 21 oddziałów dystrybucyjnych, 6 cross dock'ów i 4 zakłady produkcyjne - mamy oferty pracy w różnych lokalizacjach. Kandydaci pytali także o organizację pracy oraz warunki zatrudnienia.
- Nasze stoisko odwiedzały zarówno osoby, które szukały pracy na stanowiskach, które oferowaliśmy, jak i takie, które chciały poznać firmę, dowiedzieć się co robimy i kogo poszukujemy - powiedziała Ewelina Gulba, specjalista do spraw personalnych Crist S.A.. - Część osób sondowała rynek pracy, chciała się dowiedzieć gdzie się znajdujemy, co robimy, jaka jest nasza branża, jaki jest nasz sektor. Część odwiedzających pytała czy poszukujemy kogoś więcej niż w naszej targowej ofercie i czym się zajmujemy.
Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 11/07/2017 12:28 - Dziewięć elektrowni wodnych Energi wygrało w aukcji OZE
- 31/03/2017 13:47 - Segment dystrybucji motorem rozwoju Grupy Energa w 2016 roku
- 01/02/2017 07:59 - Energa weszła do Indeksu FTSE4Good
- 11/09/2016 20:25 - "Jesień w ogrodzie" w promieniach złotej polskiej jesieni
- 12/05/2016 19:32 - Stabilne wyniki, wzrost inwestycji, większa niezawodność dostaw energii - Grupa Energa podsumowała I kwartał
- 06/04/2016 14:42 - Power2Work - znajdź w sobie siłę na Metropolitalnych Targach Pracy
- 24/02/2016 18:45 - Energa daje 180 dni na opłacenie zaległych faktur
- 09/09/2015 14:08 - Nowoczesne narzędzie do monitoringu osób i mienia
- 30/03/2015 17:31 - Od kwietnia wszystkie marki ERGO Hestii wprowadzają Bezpośrednią Likwidację Szkód
- 14/03/2015 12:20 - „Wielki handel” lokalnie i po polsku