Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ożywić drogi wodne w Gdańsku

altWładze miasta Gdańska deklarują, stopniowe otwieranie się na wodę. Temu służyć ma zatwierdzony „Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku” jako element składowy dużego projektu „In Water”. Na całość potrzeba będzie wydać blisko 84 mln zł.


Odpowiedzią na zapotrzebowanie są prace rozstrzygniętego niedawno konkursu studenckiego na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wzdłuż Martwej Wisły w Gdańsku pod nazwą „Zespół portów jachtowych Gdańsk”.

„Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku” realizowany będzie etapami, bo koszt oszacowano na 37 mln. zł. 


Najpierw przystanki tramwajów wodnych i rewitalizacja nabrzeży
W 2010 roku przewidziano rozpoczęcie budowy jedenastu przystanków dla tramwajów wodnych i Pętli Żuławskiej oraz rewitalizację nabrzeży Motławy Martwej Wisły. Przystanki wodnych tramwajów mają powstać w następujących miejscach:  Westerplatte, Nabrzeże Barkowe, ul. Wiosny Ludów, Targ Rybny, Zielony Most, Żabi Kruk, Sienna Grobla II, Ul. Tamka, ul. Steczka, Stogi, Narodowe Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. W Nowym Ratuszu odbyła się trzecia konferencja „Rozwój dróg wodnych w obszarze miasta Gdańska”. Debatowano na tematy: „Problemy życia w środowisku wodnym – zagadnienie XXI wieku”, „Jaki tramwaj wodny powinien pływać po Motławie?”, „Architektura na wodzie, a historia miasta Gdańska”, „Rewitalizacja obszarów nadbrzeżnych.”


Konkurs studencki na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wzdłuż Martwej Wisły w Gdańsku pod nazwą „Zespół portów jachtowych Gdańsk”, zorganizował Urząd Miasta Gdańska – Wydział Programów Rozwojowych oraz Politechnika Gdańska - Wydział Architektury, Katedrę Architektury Morskiej i Przemysłowej (KAMiP). 


- Na ósmym semestrze podjęliśmy dwa tematy - powiedział dr inż. arch. Piotr Marczak z Wydziału Architektury Katedry Architektury Morskiej i Przemysłowej Politechniki Gdańskiej. - W pierwszej połowie semestru studenci zajęli się obiektami produkcyjnymi. W drugiej połowie semestru udało nam się wejść w kontakt z władzami Miasta Gdańska i zaproponować zorganizowanie konkursu przede wszystkim dlatego, żeby zmobilizować studentów do pełniejszej, bardziej efektownej pracy. 


Co to znaczy kultura żeglarska
Z uwagi na okrojony czas pracy organizatorzy konkursu zawęzili także program funkcjonalny. Studenci skupili się tylko na jednym obiekcie – budynku hotelowym, lub pensjonatowym. Pozostałe obiekty były rozpatrywane jako budynki kubaturowe. 


- Temat „Zespół portów jachtowych Gdańsk” został szumnie nazwany, bo obejmował dwie lokalizacje: na Martwej Wiśle w sąsiedztwie Rafinerii Gdańskiej oraz przy przeprawie mostowej na Wyspie Sobieszowskiej – kontynuuje dr inż. arch. Piotr Marczak. 


Na pierwszej lokalizacji są dziś dwa zarośnięte trawą i chaszczami zbiorniki retencyjne, to tereny dzikie, do wykorzystania. Teren drugi jest dość dobrze uzbrojony, ale jego wielkość odpowiada potrzebom przystani dla potrzeb turystów, którzy chcieliby na chwile się tam zatrzymać i zwiedzić okolice przystani.


Miasto zaproponowało początkowo pięć lokalizacji, ale po wizytach w terenie zdecydowali się skoncentrować na dwóch lokalizacjach.  Miejsce przy Rafinerii Gdańskiej ma największą powierzchnię daje więc projektantom duże możliwości wykazania się umiejętnościami, powstało dla niego dziesięć prac. Lokalizacja sobieszowska zainteresowała dwoje studentów. 


- Zajęcia ze studentami przystępującymi do konkursu prowadziłem wraz z dr inż. arch. Markiem Gawdzikiem. -  Na początku prowadziliśmy wykłady, zajęcia uświadamiające co to znaczy kultura żeglarska. Niektórzy studenci pierwszy raz w życiu słyszeli to pojęcie. Z czternaściorga uczestników konkursu tylko jedna osoba pływała na jachcie. Reszta znała jacht z perspektywy pomostu.


Potrzeby i możliwości

Sąd Konkursowy pracował w składzie: Regina Kierus, Hanna Czyżewska, Marcin Dawidowski, Andrzej Socik, Leszek Paszkowski, Marek Gawdzik, Piotr Marczak – Sędzia Referent bez prawa do głosowania.
Oto wyniki konkursu:
-          I miejsce Łukasz Deka;
-          II miejsce Jakub Brzuchalski;
-          III miejsce - z uwagi na uzyskanie przez trzy prace takiej samej łącznej punktacji, Sąd Konkursowy postanowił wyłonić w drodze przeliczenia najwyższych pojedynczych not i przyznać Emilii Bućko, a pozostałym dwóm pracom przyznać wyróżnienia:
• wyróżnienie - Martyna Chodkowska;
• wyróżnienie - Wioleta Chazan.


 Konkurs nie przyniósł laureatom nagród pieniężnych. Zwycięzcy otrzymali od prezydenta Pawła Adamowicza dyplomy z podziękowaniem za udział i albumy. 


Czy możliwe jest wykorzystanie tych ciekawych prac w trakcie ożywiania dróg wodnych w Gdańsku?
- Trzeba rozgraniczyć potrzeby i możliwości – mówi dr inż. arch. Piotr Marczak. – Potrzeby są wielkie, tego typu obiekty powinny być spotęgowane, sam Gdańsk potrzebuje ich co najmniej trzy – cztery.


Dzisiejsza marina w Gdańsku ma za mało miejsc, nie mówiąc o tym, że jest jedynie miejscem cumowania, zaplecze socjalne jakie tam było urągało wszelkim przyjętym normom. Jest szansa, że wraz z inwestycją przy ulicy Stągiewnej w okolicy po dawnej Dagome pojawi się z prawdziwego zdarzenia zaplecze socjalne dla żeglarzy. 


Potrzebny inwestor z zewnątrz
- Czy projekty studenckie zostaną zrealizowane? Nie mnie to osądzać, miasto może w planach znaleźć na to środki, czy chociażby w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wskaże gdzie takie obiekty powinny być – dodaje Marczak. – Patrząc realnie ta pierwsza działka, na której stanąć mógłby obiekt zaproponowany przez zwycięzcę konkursu, ma nieszczęście sąsiadować z Rafineria Gdańską. – Technicznie jest to do wykonania. 


Aby mógł tam powstać obiekt w tej formie należałoby przekonać odwiedzających Gdańsk, że pozostawianie jednostki w tym miejscu – daleko od centrum – dzięki dobremu skomunikowaniu pozwoli bardzo sprawnie dotrzeć do centrum Gdańska i skorzystać z usług miejskich, uważa Marczak. Jednak lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie na marinę działki bliżej centrum miasta. Z pewnością byłoby z korzyścią i dla miasta i tej inwestycji. 


- Nie miejsce jest problemem, ale możliwość wykonania tej inwestycji, pozyskanie na nią środków – kontynuuje dr inż. arch. Piotr Marczak. – Nie sądzę, żeby miasto w swojej zasobności było w stanie udźwignąć taką inwestycję, tu potrzebny jest inwestor z zewnątrz. 


Atutem organizowania studenckich konkursów architektonicznych jest możliwość sprawdzenia możliwości, zapoznanie społeczeństwa z potrzebami, wskazanie błędnych, nietrafionych rozwiązań.  Czy są realne do zrealizowania? Oceni to rynek.
Katarzyna Korczak

alt


Na zdjęciu: Dr inż. arch. Piotr Marczak
Fot. Maciej KostunI miejsce w konkursie „Zespół portów jachtowych Gdańsk” zdobył student Łukasz Deka
Materiały Politechniki Gdańskiej


alt


alt


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież