Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Adamowicz na Olszynce – na pytania odpowiadali urzędnicy

Tłumy pojawiły się na pierwszym, po niemal rocznej przerwie, spotkaniu prezydenta Pawła Adamowicza z mieszkańcami. Ze spotkania w Olszynce wyłania się smutny, niełatwy do poprawy obraz dzielnicy i smutny, zniechęcony do takich spotkań, obraz prezydenta.


alt


Prezydent opowiada zamiast odpowiadać

W internetowym głosowaniu, ponad połowa uczestników wskazała na trzy najważniejsze dla dzielnicy zagadnienia: stan dróg i chodników, budownictwo komunalne i wykup mieszkań oraz komunikację miejską. Paweł Adamowicz w swojej półgodzinnej prezentacji przygotowanej dla mieszkańców odniósł się do dwóch spośród tych zagadnień. Opowiadał o planach budowy Trasy Sucharskiego i powstającej Obwodnicy Południowej.

- Wyeliminujemy ciężki transport na Olszynce – zapowiadał. - Firmy budujące obwodnicę wyrządziły wiele szkód, ale ZDiZ dopilnuje ich naprawy.

Mówił o rozbudowie miejskiej sieci wodociągowej, ale podkreślał, że miasto nie jest w stanie samo realizować wszystkich niezbędnych inwestycji.

- Gdańsk jak wszystkie polskie miasta, włącznie z Warszawą, potrzebuje zewnętrznego finansowania – tłumaczył, wyjaśniając, że dla miasta kluczowe są środki pozyskiwane z Unii Europejskiej .

Problem mieszkalnictwa komunalnego, w interpretacji Adamowicza, dotyczy jednego aspektu zjawiska: zadłużenia mieszkańców. Dowiedzieliśmy się, że zaległości czynszowe w dzielnicy wynoszą 790 tys. zł, 115 osób zalega z czynszami od 3 miesięcy, 18 do 6 miesięcy a ponad 70 dłużej, niż pół roku. Tylko cztery skorzystały z możliwości odpracowywania długu przygotowanej przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

- Jedynie osoby przewlekle chore albo niepełnosprawne o dużej niepełnosprawności, mogą być usprawiedliwione z niechęci odpracowywania – ocenił prezydent. - Można też oczywiście przyjść i wpłacić pieniądze. Oferta odpracowywania GZNK jest naprawdę dobra – przekonywał. Apelował, do osób zadłużonych, by skontaktowały się z zarządcami BOM-ów i odpracowywały dług.

Po zakończeniu 30-minutowej prezentacji prezydent zapadł w letarg, reagując na pytania w najlepszym razie skurczami mięśni twarzy. Na problemy mieszkańców odpowiadali urzędnicy, a Adamowicz ocknął się dopiero w godzinę później, słysząc pytanie o niszczejącą halę pozostałą po GKS.

- Wśród zgromadzonych, są tacy, którzy znają się na wszystkim. Ja nie, jestem tylko magistrem prawa – podkreślił, tłumacząc, że choć wie, że hala nie była nigdy miejską własnością, dopuszcza głosy sprzeciwu. Zamiast Adamowicza głos podczas spotkania zabierali urzędnicy magistratu.

Zapomniana dzielnica

- Nie na darmo nazywa się nas dzielnicą drugiej kategorii, zresztą nie tylko naszą dzielnicę – skarżyli się mieszkańcy.

- Pragnę zwrócić się do radnych, po raz kolejny, o zainteresowanie się problemami naszego osiedla – apelowała Jadwiga Kubik, przewodnicząca olszyńskiej Rady Osiedla. - Czy naprawdę nie zasługujemy na choćby jeden dyżur w miesiącu, jak mieszkańcy Oruni? - pytała. Zgromadzenie tłumaczyli, że problemem jest nieremontowane od lat przejście przez tory, i choć: - Nad kanałem stworzono ładny bulwar, nie ma placów zabaw, nie ma gdzie wyjść z dziećmi.

Skarżyli się na brak komunikacji miejskiej: - Zbieraliśmy podpisy, żeby autobus linii 178 (jedyny oprócz podwożącej dzieci do szkoły linii 578) jeździł raz na pół godziny [sic!], czy naprawdę nie ma na to szansy? - pytali.

Te pytania pozostały bez odpowiedzi.

Pieniądze w błoto

- Mija czwarty rok odkąd wykłóciliśmy 150 tys zł na melioracje w okolicy ul. Błońskiej. Znalazły się pieniądze, później się okazało, że trzeba zrobić przetarg. W przetargu wyszło, że potrzeba ponad 300 tys zł. Ruszyły prace, ale zmeliorowane zostały tylko rowy, i to tak jakby dzieci meliorowały – narzekali mieszkańcy.

Problemem dzielnicy jest też olbrzymi ruch ciężarówek.

- Przepusty pod Błońską powinno się zrobić przed zrobieniem ulicy, a nie po, dlatego ulica już jest zniszczona. Ulica Wspólna zapadła się o 1,5 m po remoncie przez nacisk ciężarówek – to wyrzucanie pieniędzy w błoto – tłumaczyli olszynianie.

- Ulica Na Szańcach była remontowana, ale po tym remoncie skrzyżowanie „się rozjechało”. Jeżeli miasto daje nasze pieniądze na remonty, to powinno się tego pilnować, a nie tak jak obecnie wyremontowane drogi rozjeżdżają tiry – argumentowali mieszkańcy.

- Domy pękają, ulicami jeżdżą wielkie samochody i PKS-y. Kiedyś policja pilnowała, teraz nikt już tego nie pilnuje. Mój budynek jest przeznaczony do rozbiórki, ale nie wiem za rok, może za 3 lata. Ja chciałabym godnie żyć – tłumaczyła mieszkanka ul. Zachodniej.

- To problem związany z budową Obwodnicy Południowej. Inne samochody też jeżdżą, ale nie powinny. Potrzebujemy państwa pomocy. Prosimy by nas o tym informować – apelował dyrektor ZDiZ, Mieczysław Kotłowski.

- Ja w swoim telefonie mam wpisany numer inżyniera miasta. 4-5 razy miesięcznie dzwonię do inżyniera z interwencją, państwa zachęcam do tego samego – tłumaczył wiceprezydent Lisicki.
 
Podwyżka czynszów, ale niewielka

- Czy jest szansa na powstrzymanie podwyżki czynszów w budynkach komunalnych? - pytała goszcząca na spotkaniu mieszkanka Nowego Portu.

- To regulacja, a nie podwyżka – precyzował Maciej Lisicki:

- Nieprawda. Kto na Olszynce będzie miał obniżkę? - pytały głosy z sali.

- Nie wiem, trzeba to sprawdzić – zaznaczył Lisicki. Naciskany przez radnego Jaromira Falandysza z PiS przyznał jednak, że w Olszynce nowa stawka zawsze będzie wyższa. Choć dodał: - Tutaj [w Olszynce] będzie dużo zniżek 60 procentowych, więc dotkną Państwa naprawdę niewielkie podwyżki – przekonywał.

Dodał, że po rozmowie z nim mieszkanka Nowego Portu opuściła salę, bo naprędce policzył i przekonał ją, że podwyżka czynszu będzie niewielka.

Mieszkańcy nie usłyszeli jak urzędnicy rozwiążą problemy ich dzielnicy, choć trzeba przyznać, że Olszynka problemów ma naprawdę wiele i nie dziwi brak gotowych miejskich recept. Dziwi postawa prezydenta Adamowicza, dla którego pierwsze, po okołowyborczej przerwie spotkanie z mieszkańcami sprawiało wrażenie bolesnego obowiązku.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl
fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież