Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ważą się losy kolejki do Letnicy

Czy Gdańsk będzie miał linię kolejową do Letnicy? Decyzja zapadnie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.


alt


Władze Gdańska rozważają pomysł przejęcia od PKP torów kolejowych łączących Gdańsk Główny z Letnicą. To, czy kolejka powstanie, zależy wyników ekspertyzy. - Zleciliśmy wykonanie studium wykonalności tej inwestycji. Jest ono już gotowe, ale podlega jeszcze opiniowaniu. Opublikujemy je najszybciej w przyszłym tygodniu - mówi dla trojmiasto.pl Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.


Pomysł kolejki zainteresował też władze UEFA, które w lutym sugerowały, że może być to ciekawa alternatywa do innych środków transportu w czasie przyszłorocznych Mistrzostw Europy.


Władze miasta mogę liczyć na poparcie ze strony opozycji. - Reaktywacja linii na stadion bardzo ułatwi dostanie się kibicom na mecze. Gdańsk powinien zrealizować tą inwestycję tym bardziej, że 75 proc. kosztów pokryte zostanie z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Pomorza - mówi Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Warto też zastanowić się nad remontem odcinka torów do stacji Gdańsk-Brzeźno. To byłoby świetne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców Brzeźna, jak i Nowego Portu.


To jednak wcale nie oznacza, że modernizacja kolejki jest przesądzona. - Wszystko zależy od wyników studium wykonalności, ale termin do Euro 2012 stoi pod dużym znakiem zapytania. Należy jednak pamiętać, że kolejka będzie służyć mieszkańcom długo po Mistrzostwach Europy, więc projekt ten równie dobrze będzie można zrealizować już po Euro - tłumaczy Dariusz Słodkowski, radny Platformy Obywatelskiej. - Trzeba też zaznaczyć, że będzie to dużo droższa inwestycja, niż zakładane początkowo 15 mln złotych.


Ostrożne wypowiedzi urzędników mogą jednak sugerować, że władze miasta mają wątpliwości, co do modernizacji połączenia. W grudniu 2010 podpisali bowiem tzw. "Deklarację Letnicką", w której zapewniali: "Eksperci od komunikacji wskazują, że dla sprawnego dowiezienia 44 tys. kibiców na PGE Arenę Gdańsk niezbędne jest wykorzystanie transportu kolejowego. (...) Deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań, by niezbędne inwestycje zostały zrealizowane, a podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. kibice mogli sprawnie dojechać na gdański stadion." Pod dokumentem podpisali się Andrzej Bojanowski, marszałek województwa Mieczysław Struk, poseł Paweł Orłowski, wiceprezes Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Bartłomiej Buczek, prezes Arriva RP Fabien Courtellemont i menedżer ds. transportu spółki PL2012 Jakub Majewski. Dziś zapewnień o przeprowadzeniu inwestycji nie słychać.


Co mogło spowodować, że postanowiono trochę ostudzić wcześniejsze deklaracje? Nieoficjalnie mówi się o tym, że projekt wzbudza kilka poważnych wątpliwości. Nie chodzi tylko o koszty, które pochłonęła by inwestycja.

Choć nową linię obsługiwać mogłaby SKM, to miasto nie ma żadnej komórki organizacyjnej do przygotowania i zarządzania przewozami kolejowymi. Poza tym, remont tylko jednego toru oznacza, że kolejki musiałyby poruszać się ruchem wahadłowym. To z kolei spowoduje, że jeździłyby one raz na ok. 40-50 min. Ta częstotliwość nie gwarantuje, że ten środek transportu będzie cieszył się powodzeniem po zakończeniu Euro 2012.


O tym, czy te wątpliwości wpłyną na decyzję miasta w sprawie modernizacji połączenia, dowiemy się najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu, kiedy ogłoszony ma zostać wynik zleconego przez miasto studium.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.plRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież