"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ważą się losy kolejki do Letnicy

Czy Gdańsk będzie miał linię kolejową do Letnicy? Decyzja zapadnie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.


alt


Władze Gdańska rozważają pomysł przejęcia od PKP torów kolejowych łączących Gdańsk Główny z Letnicą. To, czy kolejka powstanie, zależy wyników ekspertyzy. - Zleciliśmy wykonanie studium wykonalności tej inwestycji. Jest ono już gotowe, ale podlega jeszcze opiniowaniu. Opublikujemy je najszybciej w przyszłym tygodniu - mówi dla trojmiasto.pl Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.


Pomysł kolejki zainteresował też władze UEFA, które w lutym sugerowały, że może być to ciekawa alternatywa do innych środków transportu w czasie przyszłorocznych Mistrzostw Europy.


Władze miasta mogę liczyć na poparcie ze strony opozycji. - Reaktywacja linii na stadion bardzo ułatwi dostanie się kibicom na mecze. Gdańsk powinien zrealizować tą inwestycję tym bardziej, że 75 proc. kosztów pokryte zostanie z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Pomorza - mówi Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Warto też zastanowić się nad remontem odcinka torów do stacji Gdańsk-Brzeźno. To byłoby świetne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców Brzeźna, jak i Nowego Portu.


To jednak wcale nie oznacza, że modernizacja kolejki jest przesądzona. - Wszystko zależy od wyników studium wykonalności, ale termin do Euro 2012 stoi pod dużym znakiem zapytania. Należy jednak pamiętać, że kolejka będzie służyć mieszkańcom długo po Mistrzostwach Europy, więc projekt ten równie dobrze będzie można zrealizować już po Euro - tłumaczy Dariusz Słodkowski, radny Platformy Obywatelskiej. - Trzeba też zaznaczyć, że będzie to dużo droższa inwestycja, niż zakładane początkowo 15 mln złotych.


Ostrożne wypowiedzi urzędników mogą jednak sugerować, że władze miasta mają wątpliwości, co do modernizacji połączenia. W grudniu 2010 podpisali bowiem tzw. "Deklarację Letnicką", w której zapewniali: "Eksperci od komunikacji wskazują, że dla sprawnego dowiezienia 44 tys. kibiców na PGE Arenę Gdańsk niezbędne jest wykorzystanie transportu kolejowego. (...) Deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań, by niezbędne inwestycje zostały zrealizowane, a podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. kibice mogli sprawnie dojechać na gdański stadion." Pod dokumentem podpisali się Andrzej Bojanowski, marszałek województwa Mieczysław Struk, poseł Paweł Orłowski, wiceprezes Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Bartłomiej Buczek, prezes Arriva RP Fabien Courtellemont i menedżer ds. transportu spółki PL2012 Jakub Majewski. Dziś zapewnień o przeprowadzeniu inwestycji nie słychać.


Co mogło spowodować, że postanowiono trochę ostudzić wcześniejsze deklaracje? Nieoficjalnie mówi się o tym, że projekt wzbudza kilka poważnych wątpliwości. Nie chodzi tylko o koszty, które pochłonęła by inwestycja.

Choć nową linię obsługiwać mogłaby SKM, to miasto nie ma żadnej komórki organizacyjnej do przygotowania i zarządzania przewozami kolejowymi. Poza tym, remont tylko jednego toru oznacza, że kolejki musiałyby poruszać się ruchem wahadłowym. To z kolei spowoduje, że jeździłyby one raz na ok. 40-50 min. Ta częstotliwość nie gwarantuje, że ten środek transportu będzie cieszył się powodzeniem po zakończeniu Euro 2012.


O tym, czy te wątpliwości wpłyną na decyzję miasta w sprawie modernizacji połączenia, dowiemy się najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu, kiedy ogłoszony ma zostać wynik zleconego przez miasto studium.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.plRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież