Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ważą się losy kolejki do Letnicy

Czy Gdańsk będzie miał linię kolejową do Letnicy? Decyzja zapadnie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.


alt


Władze Gdańska rozważają pomysł przejęcia od PKP torów kolejowych łączących Gdańsk Główny z Letnicą. To, czy kolejka powstanie, zależy wyników ekspertyzy. - Zleciliśmy wykonanie studium wykonalności tej inwestycji. Jest ono już gotowe, ale podlega jeszcze opiniowaniu. Opublikujemy je najszybciej w przyszłym tygodniu - mówi dla trojmiasto.pl Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.


Pomysł kolejki zainteresował też władze UEFA, które w lutym sugerowały, że może być to ciekawa alternatywa do innych środków transportu w czasie przyszłorocznych Mistrzostw Europy.


Władze miasta mogę liczyć na poparcie ze strony opozycji. - Reaktywacja linii na stadion bardzo ułatwi dostanie się kibicom na mecze. Gdańsk powinien zrealizować tą inwestycję tym bardziej, że 75 proc. kosztów pokryte zostanie z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Pomorza - mówi Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Warto też zastanowić się nad remontem odcinka torów do stacji Gdańsk-Brzeźno. To byłoby świetne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców Brzeźna, jak i Nowego Portu.


To jednak wcale nie oznacza, że modernizacja kolejki jest przesądzona. - Wszystko zależy od wyników studium wykonalności, ale termin do Euro 2012 stoi pod dużym znakiem zapytania. Należy jednak pamiętać, że kolejka będzie służyć mieszkańcom długo po Mistrzostwach Europy, więc projekt ten równie dobrze będzie można zrealizować już po Euro - tłumaczy Dariusz Słodkowski, radny Platformy Obywatelskiej. - Trzeba też zaznaczyć, że będzie to dużo droższa inwestycja, niż zakładane początkowo 15 mln złotych.


Ostrożne wypowiedzi urzędników mogą jednak sugerować, że władze miasta mają wątpliwości, co do modernizacji połączenia. W grudniu 2010 podpisali bowiem tzw. "Deklarację Letnicką", w której zapewniali: "Eksperci od komunikacji wskazują, że dla sprawnego dowiezienia 44 tys. kibiców na PGE Arenę Gdańsk niezbędne jest wykorzystanie transportu kolejowego. (...) Deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań, by niezbędne inwestycje zostały zrealizowane, a podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. kibice mogli sprawnie dojechać na gdański stadion." Pod dokumentem podpisali się Andrzej Bojanowski, marszałek województwa Mieczysław Struk, poseł Paweł Orłowski, wiceprezes Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Bartłomiej Buczek, prezes Arriva RP Fabien Courtellemont i menedżer ds. transportu spółki PL2012 Jakub Majewski. Dziś zapewnień o przeprowadzeniu inwestycji nie słychać.


Co mogło spowodować, że postanowiono trochę ostudzić wcześniejsze deklaracje? Nieoficjalnie mówi się o tym, że projekt wzbudza kilka poważnych wątpliwości. Nie chodzi tylko o koszty, które pochłonęła by inwestycja.

Choć nową linię obsługiwać mogłaby SKM, to miasto nie ma żadnej komórki organizacyjnej do przygotowania i zarządzania przewozami kolejowymi. Poza tym, remont tylko jednego toru oznacza, że kolejki musiałyby poruszać się ruchem wahadłowym. To z kolei spowoduje, że jeździłyby one raz na ok. 40-50 min. Ta częstotliwość nie gwarantuje, że ten środek transportu będzie cieszył się powodzeniem po zakończeniu Euro 2012.


O tym, czy te wątpliwości wpłyną na decyzję miasta w sprawie modernizacji połączenia, dowiemy się najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu, kiedy ogłoszony ma zostać wynik zleconego przez miasto studium.


Adrian Dampc

adrian.dampc@wybrzeze24.plRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież