Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 lutego 2024 17:29

Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyższego i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie udało się doprowadzić do końca procesu europoseł KO Magdaleny Adamowicz. Proces oskarżonej o oszustwa podatkowe europoseł umorzono ze względu na przedawnienie karalności czynu. Widać 5 lat to za krótki okres aby przeprowadzić postępowanie w gdańskich sądach.


Najszczersze chęci
Magdalena Adamowicz była oskarżona o zatajenie w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 prawie 300 tys. zł. i 100 tys. zł dochodów. Wraz z rozpoczęciem procesu Adamowicz na swoich mediach społecznościowych opublikowała obszerne oświadczenie.
W poniedziałek rusza wyczekiwany przeze mnie proces. Wyczekiwany, bo tylko on może osuszy bagno oszczerstw wylewanych na moją rodzinę od lat. Oszczerstw wylewanych w rządowych mediach na podstawie fałszywych przecieków z rządowej prokuratury – pisała w 2021 roku Magdalena Adamowicz.


Proces ruszył w lutym 2021 roku, niestety po drodze napotkał na serię zdarzeń losowych, które skutecznie uniemożliwiały osuszenie bagna oszczerstw o których mówiła Magdalena Adamowicz.


Odwołane rozprawy
W czasie pierwszych 13 miesięcy sądowi udało się przeprowadzić 3, SŁOWNIE TRZY, rozprawy. Podczas pierwszej oskarżona zadeklarowała chęć składania dobrowolnych wyjaśnień i z perspektywy czasu okazało się to kluczowym punktem całego procesu. Dlaczego?
Z technicznego punktu widzenia osoba oskarżona składa dobrowolne wyjaśnienia jeszcze przed formalnym rozpoczęciem procesu. To oznacza, że do czasu zakończenia tej czynności sąd nie może podejmować innych kroków prawnych - przesłuchiwać świadków, rozpatrywać wniosków itd.


Na pierwszej rozprawie Magdalena Adamowicz składała wyjaśnienia przez ponad 2 godziny, w związku z tym rozprawę odroczono z zamiarem kontynuowania wyjaśnień na kolejnych terminach. Problem w tym, że kolejne terminy odwoływano z powodów choroby sędziego, lub oskarżonej. Niektóre rozprawy nie odbyły się ze względu na kwarantannę, inne ze względu na niestawiennictwo oskarżonej. W ciągu pierwszego roku, z różnych przyczyn odwołano 12 terminów rozpraw. To jednak nie koniec.

alt


Zwolnienie lekarskie
17 stycznia 2022 roku do sądu wpłynęło zaświadczenie lekarskie o niezdolności do udziału Magdaleny Adamowicz w rozprawie aż do 25 kwietnia. To ponad 3 miesiące. Miesiąc później prokuratura niejako podważyła zwolnienie lekarskie i złożyła wniosek o przebadanie oskarżonej przez biegłych. Po kolejnym miesiącu sąd do wniosku się przychylił i wyznaczył termin badania stanu zdrowia oskarżonej na 30 kwietnia – to jest 5 dni po zakończeniu obowiązywania zwolnienia lekarskiego.


Nagły zwrot
18 maja 2022 roku sąd, na podstawie publikacji zdjęć z aktywności publicznej i prywatnej umieszczanej przez oskarżoną w mediach społecznościowych uznał nieobecność Magdaleny Adamowicz za dobrowolną i zakończył przewód sądowy. Sprawa po kilkunastu miesiącach została nagle zakończona a 1 czerwca zapadł wyrok uniewinniający. Po trzech miesiącach, w czasie których sąd sporządzał pisemne uzasadnienie wyroku, prokuratura złożyła apelację twierdząc, że wyrok został wydany z rażącym naruszeniem prawa. W końcu podczas przewodu sądowego nie przesłuchano ani jednego świadka, a sama oskarżona formalnie nie zakończyła nawet składania wyjaśnień.


Apelacja i ponowne rozpatrzenie
Sama apelacja, oczywiście, nie rozpoczęła się bez pewnych perturbacji. Po 8 miesiącach od wyroku uniewinniającego, zaledwie dobę przed wyznaczonym posiedzeniem w sądzie drugiej instancji jeden z sędziów złożył wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego. Jako powód podano rozpatrywanie innego procesu powiązanego z tą sprawą.


W kwietniu 2023 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia w tym samym sądzie, w którym była rozpatrywana pierwotnie. Wyrok sądu oznaczał, że cały proces należało rozpocząć od nowa. W uzasadnieniu jednak sąd zaznaczył wyraźnie, że w czasie stanu zagrożenia epidemicznego czas przedawnień nie biegnie a co za tym idzie jest jeszcze czas na doprowadzenie postępowania do końca.


Jak się później okazało były to słowa bez pokrycia.


Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
12.12.2023 Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy „covidowe” dotyczące między innymi biegu przedawnień są niekonstytucyjne i nie mają mocy prawnej a to oznacza, że termin przedawnień karalności czynów o które była oskarżona Magdalena Adamowicz minął kolejno 31.12.2022 i 31.12.2023 roku. Prokuratorowi nie pozostało nic innego jak złożyć do sądu wniosek o umorzenie postępowania, przeciwko czemu obrona nie protestowała. Sprawa zakończyła przedawnieniem, można się rozejść.


Obraz wymiaru sprawiedliwości
Jaką wizytówkę wystawia sobie wymiar sprawiedliwości po zakończeniu tego procesu? Co zapamięta z niego zwykły obywatel? Czy 5 lat to wystarczający czas na przeprowadzenie postępowania przed sądem i w końcu czy seria fortunnych zbiegów okoliczności na przestrzeni 3 lat to był przypadek? Trudno w to uwierzyć. Najsmutniejsze jest jednak chyba to, że od samego początku komentatorzy i ludzie śledzący ten proces nie mieli złudzeń, jak jest taktyka obrony i jak to się skończy. I tak to się skończyło.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież