Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W imieniu własnym: Środy pigułka "dzień po" czy "przed"

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 19 kwietnia 2022 18:09

altKiedy już mamy wrażenie, że nieszczęście wojny nas czegoś uczy, że może uda się nam wyjść z własnego niszczącego konfliktu eskalującego nienawiść do myślących bardziej konserwatywnie, to zaraz pojawiają się głosy pełne agresywnych intencji z lżeniem własnego państwa włącznie. Każdą sytuację, nawet najbardziej tragiczną jak wojna, można wykorzystywać podbijając kapitał polityczny.


Mistrzostwo przewrotnych teorii i argumentów na łamach GW zaprezentowała niezrównana w walce o równe prawa kobiet prof. Małgorzata Środa. Czytając jej wywody nie wierzę własnym oczom, do jakich wniosków można dojść, chcąc przekonać do swojej wizji świata.


Z tekstu Środy o zgrozo - wynika, że największym problemem Ukrainek uciekających przed wojną jest brak pigułki „ dzień po”. Kobiety, które dostały u nas ciepły i życzliwy dach nad głową, zdaniem profesorki wpadły z deszczu pod rynnę, a nawet dostały się do prawdziwego piekła.


Prof. Środa forsuje wyblakłe w sytuacji prawdziwej wojny hasła rzekomej dyskryminacji narodowej, płciowej, religijnej i społecznej, związanej ze stereotypami. Notabene tak naprawdę mało kto z ludzi zwyczajnie pracujących i żyjących od pierwszego do pierwszego w Polsce zajmuje się rozkminianiem kilku płci i nagabywaniem w kierunku żeńskich końcówek. I bez obaw - lekcje religii nie będą największym zmartwieniem ukraińskich uczniów i ich mam. A już prawdziwym nadużyciem i nonsensem jest straszyć Ukrainki Polakami jako gwałcicielami i molestowaczami, których podobno w Polsce jest niemało.
Manipulowanie opinią publiczną jest głoszenie tezy, że Ukrainki rzekomo upokarzane są kojarzeniem (poprzez nieszczęsne stereotypy) z usługami opiekuńczymi. Prawdą jest, że żadna praca nie hańbi, a wiele z nich od dawna pracuje w Polsce, podobnie jak Polki chętnie wyjeżdżają do pracy do Niemiec w poszukiwaniu lepszych zarobków. Jakie miejsce zajmą pracownice z Ukrainy na rynku pracy dziś i jutro - będzie zależało od wielu czynników, a w tym sytuacji ekonomicznej naszego państwa i skali bezrobocia.


Podsycanie apetytów na otrzymywanie najlepszych posad dla naszych gości jest ryzykowne w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z emigracją na niewyobrażalną skalę. Chcemy mieć wszyscy nadzieję, że wielu z nich odnajdzie się na rynku pracy w naszym kraju, ale nie zapominajmy, że nie wszyscy i nasi rodacy pracują zgodnie ze swoim wykształceniem czy marzeniami. Czasem pracują bo muszą po prostu się utrzymać.


Jakże niesmaczne i niestosowne jest wyciągnie naciąganych haseł o dyskryminacji wszelakiej w obliczu z jednej strony spadających na ofiary bomb, z drugiej strony bezprecedensowej pomocy humanitarnej i ofiarności wszystkich naszych obywateli, którzy rzekomo są w swojej większości uprzedzeni i dyskryminujący.
Życie się toczy, pomagamy naszym sąsiadom znękanym wojną, pracujemy, chodzimy do kina, teatru, kochamy, żenimy się... Staramy się sami otoczyć opieką i czułością, by nie wpaść w przygnębienie. Nie słuchamy całymi dniami wiadomości z tej okrutnej wojny zabijającej ludzi za naszą miedzą, by nie popaść w panikę. Mobilizujemy się i koncentrujemy na dobrych uczynkach i myśleniu pozytywnym.


A tu mała, wielka radość - wygraliśmy decydujący mecz w piłkę nożną ze Szwedami, jedziemy na mistrzostwa Świata do Kataru! Znów wszyscy Polacy to jedna rodzina.

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież