Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

We własnym imieniu: Kofty nadmiar prawd

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 03 maja 2022 19:06

altTo prawda, wszyscy ludzie kłamią z różnych powodów i bez, tak zaczyna swój comiesięczny felieton w świątecznym wydaniu opiniotwórczego jednak pisma dla kobiet - Krystyna Kofta, niegdyś będąca dla mnie pewnym autorytetem. Nadmiar prawdy, którą odkrywałam na łamach, zweryfikował moje podejście.


Jak nadmienia autorka felieton ma duszę, która jej zdaniem jest prawomyślna i prawdomówna. Lecz przypominam cytując podejście księdza Tischnera istnieje prawda, cała prawda i g-no prawda.


W felietonach jak widać prawdą można, a nawet trzeba żonglować, aby było interesująco, z zakamuflowanym z lekka pazurem politycznym, a jakże.


Niewinne kłamstwa rozsypane są na naszej drodze niczym ziarenka piasku, gdzieniegdzie pod stopami wyczujemy jakiś kamyk, niepokojące i groźne nieprawdy jawią się niczym kamienie, grudy, a nawet głazy, które trudno przejść.


W pewnym sensie zatem nasz świat i światopogląd zbudowany jest na kłamstwach i kłamstewkach.


Emocje i kapitał rządzą kłamstwem. Ja skupiam się na emocjach, bo to moja specjalność.


Na ogół zgadzamy się z tezą, że miłość jest ślepa, wszystko przyjmuje za dobrą monetę, we wszystkie kłamstwa wierzy, wybacza i nie kieruje się gniewem. W taką pułapkę wpadła wspomniana przez Koftę zakochana Aśka. Felietonistka gładko od tematu zakochanej Aśki przechodzi do tematów politycznych i już „z grubej rury” daje upust własnym emocjom. Niestety nie jest to miłość lecz złość, a może nawet nienawiść. Z początku autorka jeszcze z czułością wspomina czasy stanu wojennego, aby uderzyć w kłamstwa, które kojarzą jej się z „kłamliwą” telewizją, konkretną telewizją. Pozostałe stacje to oazy prawdy, a może g-no prawdy? Silne emocje wykoślawiają prawdę karząc wierzyć w zaakceptowane i zaparafowane przez swoje środowisko, wypolerowane „niewinne kłamstwa”. Inne, cudze prawdy nazywając łgarstwami.


Felietonistka nie wiem dlaczego też w moim imieniu, bez ogródek powtarza hasła okraszone trywialnym bezokolicznikiem „wypier…”, dodając do tego wzruszający przekaz jakoby my kobiety nienawidzimy kłamstwa. Może i nie, lecz wspominając na mojej drodze różnych kłamczuszków i kłamców całkiem pokaźną grupę stanowią właśnie kobiety. Na czele z najbliższą sąsiadką z wyobraźnią mitomanki. Otóż gadać te prawdy nie w moim imieniu „nie w moim imieniu”.


Nasz wiosenny felieton nawołuje też do prostowania kłamstwa, którego ponoć szczególnie nie znoszą kobiety: prywatnego, państwowego i światowego. Kofta „zgrabnie” wmontowuje i niestety stawia w jednym szeregu kłamliwą propagandę, która doprowadziła do wojny na Ukrainie.


Nie będąc oczadzona miłością do opozycji, wyraźnie dostrzegam tu tendencje do oszczędnego posługiwania się prawdą, której podłożem jest złość i niechęć. Niewinny końcowy apel zawiera złe emocje i kąśliwą szpilę wyczuwalną nie tylko przez wysoko wrażliwych. Dobroduszne pomagajmy jak możemy staje w opozycji do subiektywnego pojmowania prostowania kłamstwa.

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież