Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Państwowa wizyta w sklepach z bronią

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 30 lipca 2022 07:45

altNo i stało się. W chwili kiedy piszę te słowa wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na uzbrojenie z Korei Południowej; chodzi o myśliwce FA-50, czołgi K2 i armatohaubice K9. „My nie mamy czasu, musimy zbroić wojsko polskie” - podkreślił minister Błaszczak.


W kilku słowach postaram się wyjaśnić ideę zakupu broni z Korei Południowej i tu należy podkreślić, że głównym czynnikiem przy podjęciu decyzji o nabyciu tak dużej ilości techniki wojskowej z Seulu był właśnie czas. Minister Błaszczak podczas swoich wizyt w Waszyngtonie spotkał się chyba ze wszystkimi, którzy w USA są odpowiedzialni za dostawy uzbrojenia. Niestety poza zakupionymi już 250 Abramsami w najnowszej wersji M1A2 Sep v. 3 udało się pozyskać jedynie 116 używanych i stojących w magazynach (Military Sierra Depot w Kalifornii) wersjami starszymi M1A1 i M1A2 wymagających update’u i „odkurzenia” (kilka milionów USD każdy, by doprowadzić czołg do stanu używalności). Ale to i tak jak na teatr działań wojennych z Rosją Abrams nawet w starej wersjach jest optymalny. Więcej nie dało rady. Owszem Niemcy proponowali nam w ubiegłym roku budowę fabryki Rhein Metall, w której moglibyśmy produkować najlepsze na świecie i wyposażone we wszystkie rodzaje uzbrojenia (w tym do zwalczania śmigłowców) czołgi typu KF-51 Panther, ale skończyło się na wzięciu licencji budowy luf RhM-120 L/55 używanych jako działa czołgów Abrams i Leopard. Widać z Niemcami w kwestii uzbrojenia rząd uznał, że nam nie po drodze.


Siłą rzeczy zostaliśmy zmuszeni do zakupu koreańskich czołgów K2 Black Panther w wersji PL. Zamówienie na czołgi K2 podzielono na dwa etapy. W pierwszym Polska ma kupić 180 wozów – dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku, drugi etap to ponad 800 czołgów w standardzie K2PLi uruchomienie w 2026 roku produkcji w Polsce. Czołgi dostarczone w pierwszej fazie też mają zostać doprowadzone do standardu K2PL. Mimo wszystko koreańskie K2 bardziej przypominają przekazane Ukrainie T-91 Twardy niż amerykańskiego Abramsa czy mityczną Pantherę. Jeśli weźmie się jednak pod uwagę oceny ekspertów to Rosja nie uderzy na nas wcześniej niż za 10 lat. A wtedy będziemy mieli wojska pancerne w sile 361 Abramsów, 250 Leopardów i 980 K2PL czyli razem 1591 nowoczesnych czołgów, co robi z nas światową potęgę pancerną.


Reszta zakupów takich kontrowersji nie budzi. Koreańskie armato haubice K9 Thunder maja to samo działo co Kraby – 155 mm kaliber NATO i te samo podwozie (AHS Krab montowany jest na koreańskim podwoziu z jednym kółkiem więcej). Będzie ich w pierwszym rzucie 48 sztuk, z czego część trafi do Polski w tym roku jako uzupełnienie luki po sprzęcie przekazanym Ukrainie. Dostawy kolejnych ponad 600 haubic mają się rozpocząć w 2024 roku, od 2026 roku działa mają być produkowane w Polsce. K9 od początku będą wyposażone w polskie systemy łączności, zostaną też wpięte w zintegrowany system zarządzania walką Topaz.


Reasumując. Do 2025 r na wyposażeniu polskiej armii znajdzie się 125 Krabów i docelowo 648 K9 Thunder. Jak do tego dodamy 500 systemów rakietowych HIMARS to jeśli chodzi artylerię to nie będzie na nas mocnych. Co do 48 lekkich myśliwców FA-50, z których pierwszych 12 ma zostać dostarczonych do Polski w połowie 2023 roku, to samoloty będą skonfigurowane zgodnie z wymaganiami polskich Sił Powietrznych i wyposażone w natowski system identyfikacji swój-obcy (IFF NATO). Te maszyny są podobne do F-16 ale mniej zwrotne i lżejsze (mogą pod siedem pylonów podwiesić 4,5 tony uzbrojenia, a F-16 - 7,5t). Niestety na rynku oprócz wycofywanych z norweskich sił powietrznych F-16 (złom) innych samolotów nie było. Generalnie ostatnie zakupy uzbrojenia od Korei oceniłbym na czwórkę w pięciostopniowej skali.


Tak czy inaczej ruski będzie mógł nam, jak to się mówi kolokwialnie – skoczyć. Brakuje tylko broni atomowej. Ale przy takiej współpracy z Koreą Południową …

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież