Ulica Dworcowa we wspomnieniach Orunian » Ponad 20 Orunian wzięło udział w spotkaniu sąsiedzkim "Wokół ulicy Dworcowej" w GAK Stacja Orunia. P... Zachować się... » Miała niespełna osiemnaście, kiedy zginęła z rąk ubeckich katów. Skazana niesłusznym wyrokiem na śmi... Wojciech Książek: Traktujmy się poważnie, panie ministrze! » Rozmowa z Wojciechem Książkiem, przewodniczącym Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „... Zrozumienie i kompromis receptą na długie pożycie małżeńskie » 3 października w Dworze Artusa 25 małżeństw otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyz... Debata "Więcej niż sport - dziedzictwo Gedanii Gdańsk w stulecie dział... » W Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej odbyła się de... W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami....
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
środa, 05 października 2022 16:09
Wojciech Łazarek: Życie to futbol
Wojciech Łazarek obchodził 85 rok życia pośród swoich

Galeria Sztuki Gdańskiej

Perłopławy Danuty Joppek
wtorek, 27 września 2022 10:21
Perłopławy Danuty Joppek
Zbliżają się dwie wystawy malarki pozostającej dla mnie nadal
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Refleksja o obchodach rzezi wołyńskiej

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
piątek, 15 lipca 2022 09:29

alt11 lipca minęła 79 Rocznica Krwawej Niedzieli czyli apogeum zbrodni wołyńskiej. Według szacunkowych danych ukraińscy sąsiedzi wymordowali około 100 tys. zamieszkałych na Kresach Wschodnich Polaków. Była to typowa czystka etniczna taka jakie w latach 90-tych ubiegłego stulecia wstrząsały Bałkanami. Sprawa zbrodni wołyńskiej głęboko utkwiła w świadomości części Polaków szczególnie tych, których na Wschodzie dotknęła osobiście (wymordowani najbliżsi). Problem polega na tym, że współczesna młoda państwowość ukraińska do tej pory nie może poradzić sobie z niewygodną przeszłością jednoznacznie potępiając ten fakt.

Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze słaba świadomość historyczna naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Choć sympatie do naszego narodu wyczuwa się tam wszędzie, to dla przeciętnego mieszkańca UPA kojarzy się głównie ze zbrojnym oporem przeciwko Rosji Sowieckiej. W wyniku walk z ukraińskim podziemiem w latach 1944-1947 zginęło na terenie Ukrainy ok. 30 tys. sowieckich żołnierzy czyli mniej więcej tyle ile do tej pory w bojach przeciwko najazdowi Moskwy. Ukraińscy politycy chcieliby i „mieć ciastko i zjeść ciastko” unikając skrzętnie tematu zbrodni wołyńskiej jako poważnej plamy na honorze Ukraińskiej Powstańczej Armii, którą z drugiej strony stawia się za wzór walki z rosyjskim okupantem. Jednak nowe czasy przynoszą nowe wyzwania. Skoro dalekosiężne plany dwóch europejskich narodów są spójne i mają prowadzić do silnego sojuszu Warszawy i Kijowa w obronie przed imperialnymi zakusami Kremla to trzeba coś z tematem zbrodni wołyńskiej zrobić. Ruch leży po stronie naszego sąsiada. Co prawda ambasador Ukrainy złożył wieniec pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców Wołynia, wszyscy Polacy dostali z mocy ustawy parlamentu w Kijowie specjalny status, a prezydent Andrzej Duda jak nikt z przedstawicieli władz do tej pory nie wypowiedział się tak dobitnie o istocie problemu: „Prawda musi być mocno i jasno wypowiedziana. Ale, co jest w tym wszystkim ogromnie ważne i co bardzo mocno chcę podkreślić, właśnie w tym czasie - bo choć jest dramatyczny, to w tym kontekście straszliwym Wołynia, rzezi wołyńskiej, ludobójstwa, które tam miało miejsce, na wschodzie, tych wszystkich relacji, potem akcji Wisła, tego wszystkiego, co tak trudne w naszej wspólnej historii i dramatycznej pamięci, trzeba jasno i mocno powiedzieć: nie chodziło i nie chodzi o zemstę, o żaden odwet. Nie ma lepszego dowodu na to, niż ten czas, który mamy teraz”, to jednak zabrakło jasnego stanowiska prezydenta Wołodymira Zełeńskiego. Widać jeszcze za wcześnie. Trudno jest nagle zabrać żołnierzom walczącym na froncie fragment historii ich państwowości, bo 80 procent z nich nie kojarzy, jak brutalnie UPA mordowała Polaków. Na razie pierwszy krok został zrobiony.

Trwa wojna. Rodzą się wręcz rzesze nowych bohaterów młodego ukraińskiego państwa. To jest potężny fundament pod narodową tożsamość. Do tego Kijów wraca historycznie do czasów I Rzeczpospolitej. Na froncie walczą brygady im. hetmana Piotra Konasewicza-Sahajdacznego (hulał z nami i 30 tys. Kozaków w 1610 r. pod Moskwą), czy zwycięzcy spod Orszy - księcia Konstantego Ostrogskiego. To jest ten właściwy kierunek, który stopniowo wyprze pamięć o UPA. Miejmy nadzieję, że za rok w okrągłą, bo 80-tą rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Zełeński dojrzeje do rozwiązania tego palącego problemu. Zachowajmy spokój a resztę zostawmy historykom i dyplomatom.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież