Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Refleksja o obchodach rzezi wołyńskiej

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
piątek, 15 lipca 2022 09:29

alt11 lipca minęła 79 Rocznica Krwawej Niedzieli czyli apogeum zbrodni wołyńskiej. Według szacunkowych danych ukraińscy sąsiedzi wymordowali około 100 tys. zamieszkałych na Kresach Wschodnich Polaków. Była to typowa czystka etniczna taka jakie w latach 90-tych ubiegłego stulecia wstrząsały Bałkanami. Sprawa zbrodni wołyńskiej głęboko utkwiła w świadomości części Polaków szczególnie tych, których na Wschodzie dotknęła osobiście (wymordowani najbliżsi). Problem polega na tym, że współczesna młoda państwowość ukraińska do tej pory nie może poradzić sobie z niewygodną przeszłością jednoznacznie potępiając ten fakt.

Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze słaba świadomość historyczna naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Choć sympatie do naszego narodu wyczuwa się tam wszędzie, to dla przeciętnego mieszkańca UPA kojarzy się głównie ze zbrojnym oporem przeciwko Rosji Sowieckiej. W wyniku walk z ukraińskim podziemiem w latach 1944-1947 zginęło na terenie Ukrainy ok. 30 tys. sowieckich żołnierzy czyli mniej więcej tyle ile do tej pory w bojach przeciwko najazdowi Moskwy. Ukraińscy politycy chcieliby i „mieć ciastko i zjeść ciastko” unikając skrzętnie tematu zbrodni wołyńskiej jako poważnej plamy na honorze Ukraińskiej Powstańczej Armii, którą z drugiej strony stawia się za wzór walki z rosyjskim okupantem. Jednak nowe czasy przynoszą nowe wyzwania. Skoro dalekosiężne plany dwóch europejskich narodów są spójne i mają prowadzić do silnego sojuszu Warszawy i Kijowa w obronie przed imperialnymi zakusami Kremla to trzeba coś z tematem zbrodni wołyńskiej zrobić. Ruch leży po stronie naszego sąsiada. Co prawda ambasador Ukrainy złożył wieniec pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców Wołynia, wszyscy Polacy dostali z mocy ustawy parlamentu w Kijowie specjalny status, a prezydent Andrzej Duda jak nikt z przedstawicieli władz do tej pory nie wypowiedział się tak dobitnie o istocie problemu: „Prawda musi być mocno i jasno wypowiedziana. Ale, co jest w tym wszystkim ogromnie ważne i co bardzo mocno chcę podkreślić, właśnie w tym czasie - bo choć jest dramatyczny, to w tym kontekście straszliwym Wołynia, rzezi wołyńskiej, ludobójstwa, które tam miało miejsce, na wschodzie, tych wszystkich relacji, potem akcji Wisła, tego wszystkiego, co tak trudne w naszej wspólnej historii i dramatycznej pamięci, trzeba jasno i mocno powiedzieć: nie chodziło i nie chodzi o zemstę, o żaden odwet. Nie ma lepszego dowodu na to, niż ten czas, który mamy teraz”, to jednak zabrakło jasnego stanowiska prezydenta Wołodymira Zełeńskiego. Widać jeszcze za wcześnie. Trudno jest nagle zabrać żołnierzom walczącym na froncie fragment historii ich państwowości, bo 80 procent z nich nie kojarzy, jak brutalnie UPA mordowała Polaków. Na razie pierwszy krok został zrobiony.

Trwa wojna. Rodzą się wręcz rzesze nowych bohaterów młodego ukraińskiego państwa. To jest potężny fundament pod narodową tożsamość. Do tego Kijów wraca historycznie do czasów I Rzeczpospolitej. Na froncie walczą brygady im. hetmana Piotra Konasewicza-Sahajdacznego (hulał z nami i 30 tys. Kozaków w 1610 r. pod Moskwą), czy zwycięzcy spod Orszy - księcia Konstantego Ostrogskiego. To jest ten właściwy kierunek, który stopniowo wyprze pamięć o UPA. Miejmy nadzieję, że za rok w okrągłą, bo 80-tą rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Zełeński dojrzeje do rozwiązania tego palącego problemu. Zachowajmy spokój a resztę zostawmy historykom i dyplomatom.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież