Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Refleksja o obchodach rzezi wołyńskiej

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
piątek, 15 lipca 2022 09:29

alt11 lipca minęła 79 Rocznica Krwawej Niedzieli czyli apogeum zbrodni wołyńskiej. Według szacunkowych danych ukraińscy sąsiedzi wymordowali około 100 tys. zamieszkałych na Kresach Wschodnich Polaków. Była to typowa czystka etniczna taka jakie w latach 90-tych ubiegłego stulecia wstrząsały Bałkanami. Sprawa zbrodni wołyńskiej głęboko utkwiła w świadomości części Polaków szczególnie tych, których na Wschodzie dotknęła osobiście (wymordowani najbliżsi). Problem polega na tym, że współczesna młoda państwowość ukraińska do tej pory nie może poradzić sobie z niewygodną przeszłością jednoznacznie potępiając ten fakt.

Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze słaba świadomość historyczna naszych południowo-wschodnich sąsiadów. Choć sympatie do naszego narodu wyczuwa się tam wszędzie, to dla przeciętnego mieszkańca UPA kojarzy się głównie ze zbrojnym oporem przeciwko Rosji Sowieckiej. W wyniku walk z ukraińskim podziemiem w latach 1944-1947 zginęło na terenie Ukrainy ok. 30 tys. sowieckich żołnierzy czyli mniej więcej tyle ile do tej pory w bojach przeciwko najazdowi Moskwy. Ukraińscy politycy chcieliby i „mieć ciastko i zjeść ciastko” unikając skrzętnie tematu zbrodni wołyńskiej jako poważnej plamy na honorze Ukraińskiej Powstańczej Armii, którą z drugiej strony stawia się za wzór walki z rosyjskim okupantem. Jednak nowe czasy przynoszą nowe wyzwania. Skoro dalekosiężne plany dwóch europejskich narodów są spójne i mają prowadzić do silnego sojuszu Warszawy i Kijowa w obronie przed imperialnymi zakusami Kremla to trzeba coś z tematem zbrodni wołyńskiej zrobić. Ruch leży po stronie naszego sąsiada. Co prawda ambasador Ukrainy złożył wieniec pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców Wołynia, wszyscy Polacy dostali z mocy ustawy parlamentu w Kijowie specjalny status, a prezydent Andrzej Duda jak nikt z przedstawicieli władz do tej pory nie wypowiedział się tak dobitnie o istocie problemu: „Prawda musi być mocno i jasno wypowiedziana. Ale, co jest w tym wszystkim ogromnie ważne i co bardzo mocno chcę podkreślić, właśnie w tym czasie - bo choć jest dramatyczny, to w tym kontekście straszliwym Wołynia, rzezi wołyńskiej, ludobójstwa, które tam miało miejsce, na wschodzie, tych wszystkich relacji, potem akcji Wisła, tego wszystkiego, co tak trudne w naszej wspólnej historii i dramatycznej pamięci, trzeba jasno i mocno powiedzieć: nie chodziło i nie chodzi o zemstę, o żaden odwet. Nie ma lepszego dowodu na to, niż ten czas, który mamy teraz”, to jednak zabrakło jasnego stanowiska prezydenta Wołodymira Zełeńskiego. Widać jeszcze za wcześnie. Trudno jest nagle zabrać żołnierzom walczącym na froncie fragment historii ich państwowości, bo 80 procent z nich nie kojarzy, jak brutalnie UPA mordowała Polaków. Na razie pierwszy krok został zrobiony.

Trwa wojna. Rodzą się wręcz rzesze nowych bohaterów młodego ukraińskiego państwa. To jest potężny fundament pod narodową tożsamość. Do tego Kijów wraca historycznie do czasów I Rzeczpospolitej. Na froncie walczą brygady im. hetmana Piotra Konasewicza-Sahajdacznego (hulał z nami i 30 tys. Kozaków w 1610 r. pod Moskwą), czy zwycięzcy spod Orszy - księcia Konstantego Ostrogskiego. To jest ten właściwy kierunek, który stopniowo wyprze pamięć o UPA. Miejmy nadzieję, że za rok w okrągłą, bo 80-tą rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Zełeński dojrzeje do rozwiązania tego palącego problemu. Zachowajmy spokój a resztę zostawmy historykom i dyplomatom.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież