Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

We własnym imieniu: Empuzjon - "świat niejasny" na wakacje

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2022 17:20

altPo przeczytaniu ulubionych kolorowych magazynów pogrążona w najprawdziwszej nudzie, kontemplowaniu nic nierobienia wylegując się na rozgorączkowanej słonecznej plaży zapragnęłam innych, bardziej wymagających doznań.


Lektura naszej noblistki wydawałoby się nie jest szczególne polecana na letni, błogi wypoczynek, zwłaszcza dla tych, którzy z trudem przebrnęli przez Księgi Jakubowe. Intryguje jednak i w dziwny sposób przyciąga nowa narracja, która konsekwentnie stoi w opozycji do ustalonego porządku, dąży do stworzenia biblioteki nowych pojęć, pragnie wprowadzać do świata oczywiste nieoczywistości. Jeśli zapadł w pamięć „Czuły narrator”, pokaźna dawka tego, co ma do zakomunikowania Olga Tokarczuk i czego ona nas uczy, chce się sięgnąć po kolejną pozycję. Choć przyznaję nie łatwe jest nadążyć za rozedrganym tokiem myślenia pełnym psychologicznych figur i metafor pisarki, to ciekawość nowego nurtu zawiodła prosto do księgarni i na półkę po Empuzjon. Niewielki rozmiar i ciężar tej pozycji książkowej oraz słów parę na temat jej fabuły, zachęciły do zakupu i zamieszczenia w bagażu.


Leniwie przystąpiłam do pierwszego rozdziału tego horroru przyrodoleczniczego i już nie mogłam się od niego oderwać. Wciągnął fabułą, drażnił spojrzeniem, rozpalał nieograniczoną wyobraźnią, oryginalnym stylem pisania noblistki. Książka dziwnie smakuje i daje się szybko połknąć. Jak przystało na nieoczywistą treść, trochę się ją jednak trawi.


Ciekawa historia bohaterów Pensjonatu „dla Panów” pełna jest zaskakujących zwrotów akcji i przejmujących opisów. Autorka snuje swoją opowieść skupiając się na mizoginistycznych poglądach na temat kobiet i ich miejsca w świecie dobierając odpowiednio i parafrazując teksty filozofów. Przedstawia mężczyzn nienawidzących kobiet oczami kobiety nie przepadającej za mężczyznami. Ukazuje populację słabych, chorujących na gruźlicę mężczyzn, wegetujących w górskim kurorcie z łaski swoich krewnych. Wnętrza ich są puste, a wygląd nikczemny. Marne ich dysputy, zapadają w pamięć opisy cuchnącej woni ich niemytych ciał, wyziewów, potów, starych ubrań. Główny bohater pozytywnie opisywany wrażliwiec z poczuciem niższości Mieczysław Wojnicz, okazuje się być nie w pełni mężczyzną „reprezentował świat niejasny” nawiązując do bohaterów naszych czasów.


Feerię nowych nurtów dopełnia noblistka opisami przyprawiających o mdłości scen kulinarnych z udziałem zwierząt. Od gotowania czerniny, poprzez uczty z pasożytów, gulaszy z popękanych króliczych serc. Cel jest osiągnięty - odbiera trwale lub czasowo apetyt na mięso.


Przyrodoleczniczość to nie opisy wonnych ziół, sielskich polan, pagórków i pachnących iglastych lasów, lecz zdrowe opary naturalnego środowiska wytwarzającego się w kotlinie. W pamięć zapada odrażająca mroczność węglarzy. Ładnie i baśniowo namalowany jest krajobraz samego kurortu Gorbersdorf wraz z postaciami kuracjuszy. Lwowskie wspomnienia głównego bohatera dodają opowieści delikatności kojarzącej się dzieciństwem.


Kryminał, a w nim super różnorodne oryginalności i oryginalna nieoczywistość popełnianych zbrodni, baśniowość, jedność z naturą, życie i śmierć.


Z grubsza wiadomo co autorka miała na myśli i nie podzielając jej punktu widzenia w wielu kwestiach, Empuzjon warto zabrać ze sobą w kanikułę i przeczytać.

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież