Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

We własnym imieniu: Empuzjon - "świat niejasny" na wakacje

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2022 17:20

altPo przeczytaniu ulubionych kolorowych magazynów pogrążona w najprawdziwszej nudzie, kontemplowaniu nic nierobienia wylegując się na rozgorączkowanej słonecznej plaży zapragnęłam innych, bardziej wymagających doznań.


Lektura naszej noblistki wydawałoby się nie jest szczególne polecana na letni, błogi wypoczynek, zwłaszcza dla tych, którzy z trudem przebrnęli przez Księgi Jakubowe. Intryguje jednak i w dziwny sposób przyciąga nowa narracja, która konsekwentnie stoi w opozycji do ustalonego porządku, dąży do stworzenia biblioteki nowych pojęć, pragnie wprowadzać do świata oczywiste nieoczywistości. Jeśli zapadł w pamięć „Czuły narrator”, pokaźna dawka tego, co ma do zakomunikowania Olga Tokarczuk i czego ona nas uczy, chce się sięgnąć po kolejną pozycję. Choć przyznaję nie łatwe jest nadążyć za rozedrganym tokiem myślenia pełnym psychologicznych figur i metafor pisarki, to ciekawość nowego nurtu zawiodła prosto do księgarni i na półkę po Empuzjon. Niewielki rozmiar i ciężar tej pozycji książkowej oraz słów parę na temat jej fabuły, zachęciły do zakupu i zamieszczenia w bagażu.


Leniwie przystąpiłam do pierwszego rozdziału tego horroru przyrodoleczniczego i już nie mogłam się od niego oderwać. Wciągnął fabułą, drażnił spojrzeniem, rozpalał nieograniczoną wyobraźnią, oryginalnym stylem pisania noblistki. Książka dziwnie smakuje i daje się szybko połknąć. Jak przystało na nieoczywistą treść, trochę się ją jednak trawi.


Ciekawa historia bohaterów Pensjonatu „dla Panów” pełna jest zaskakujących zwrotów akcji i przejmujących opisów. Autorka snuje swoją opowieść skupiając się na mizoginistycznych poglądach na temat kobiet i ich miejsca w świecie dobierając odpowiednio i parafrazując teksty filozofów. Przedstawia mężczyzn nienawidzących kobiet oczami kobiety nie przepadającej za mężczyznami. Ukazuje populację słabych, chorujących na gruźlicę mężczyzn, wegetujących w górskim kurorcie z łaski swoich krewnych. Wnętrza ich są puste, a wygląd nikczemny. Marne ich dysputy, zapadają w pamięć opisy cuchnącej woni ich niemytych ciał, wyziewów, potów, starych ubrań. Główny bohater pozytywnie opisywany wrażliwiec z poczuciem niższości Mieczysław Wojnicz, okazuje się być nie w pełni mężczyzną „reprezentował świat niejasny” nawiązując do bohaterów naszych czasów.


Feerię nowych nurtów dopełnia noblistka opisami przyprawiających o mdłości scen kulinarnych z udziałem zwierząt. Od gotowania czerniny, poprzez uczty z pasożytów, gulaszy z popękanych króliczych serc. Cel jest osiągnięty - odbiera trwale lub czasowo apetyt na mięso.


Przyrodoleczniczość to nie opisy wonnych ziół, sielskich polan, pagórków i pachnących iglastych lasów, lecz zdrowe opary naturalnego środowiska wytwarzającego się w kotlinie. W pamięć zapada odrażająca mroczność węglarzy. Ładnie i baśniowo namalowany jest krajobraz samego kurortu Gorbersdorf wraz z postaciami kuracjuszy. Lwowskie wspomnienia głównego bohatera dodają opowieści delikatności kojarzącej się dzieciństwem.


Kryminał, a w nim super różnorodne oryginalności i oryginalna nieoczywistość popełnianych zbrodni, baśniowość, jedność z naturą, życie i śmierć.


Z grubsza wiadomo co autorka miała na myśli i nie podzielając jej punktu widzenia w wielu kwestiach, Empuzjon warto zabrać ze sobą w kanikułę i przeczytać.

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież