Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

We własnym imieniu: Empuzjon - "świat niejasny" na wakacje

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 lipca 2022 17:20

altPo przeczytaniu ulubionych kolorowych magazynów pogrążona w najprawdziwszej nudzie, kontemplowaniu nic nierobienia wylegując się na rozgorączkowanej słonecznej plaży zapragnęłam innych, bardziej wymagających doznań.


Lektura naszej noblistki wydawałoby się nie jest szczególne polecana na letni, błogi wypoczynek, zwłaszcza dla tych, którzy z trudem przebrnęli przez Księgi Jakubowe. Intryguje jednak i w dziwny sposób przyciąga nowa narracja, która konsekwentnie stoi w opozycji do ustalonego porządku, dąży do stworzenia biblioteki nowych pojęć, pragnie wprowadzać do świata oczywiste nieoczywistości. Jeśli zapadł w pamięć „Czuły narrator”, pokaźna dawka tego, co ma do zakomunikowania Olga Tokarczuk i czego ona nas uczy, chce się sięgnąć po kolejną pozycję. Choć przyznaję nie łatwe jest nadążyć za rozedrganym tokiem myślenia pełnym psychologicznych figur i metafor pisarki, to ciekawość nowego nurtu zawiodła prosto do księgarni i na półkę po Empuzjon. Niewielki rozmiar i ciężar tej pozycji książkowej oraz słów parę na temat jej fabuły, zachęciły do zakupu i zamieszczenia w bagażu.


Leniwie przystąpiłam do pierwszego rozdziału tego horroru przyrodoleczniczego i już nie mogłam się od niego oderwać. Wciągnął fabułą, drażnił spojrzeniem, rozpalał nieograniczoną wyobraźnią, oryginalnym stylem pisania noblistki. Książka dziwnie smakuje i daje się szybko połknąć. Jak przystało na nieoczywistą treść, trochę się ją jednak trawi.


Ciekawa historia bohaterów Pensjonatu „dla Panów” pełna jest zaskakujących zwrotów akcji i przejmujących opisów. Autorka snuje swoją opowieść skupiając się na mizoginistycznych poglądach na temat kobiet i ich miejsca w świecie dobierając odpowiednio i parafrazując teksty filozofów. Przedstawia mężczyzn nienawidzących kobiet oczami kobiety nie przepadającej za mężczyznami. Ukazuje populację słabych, chorujących na gruźlicę mężczyzn, wegetujących w górskim kurorcie z łaski swoich krewnych. Wnętrza ich są puste, a wygląd nikczemny. Marne ich dysputy, zapadają w pamięć opisy cuchnącej woni ich niemytych ciał, wyziewów, potów, starych ubrań. Główny bohater pozytywnie opisywany wrażliwiec z poczuciem niższości Mieczysław Wojnicz, okazuje się być nie w pełni mężczyzną „reprezentował świat niejasny” nawiązując do bohaterów naszych czasów.


Feerię nowych nurtów dopełnia noblistka opisami przyprawiających o mdłości scen kulinarnych z udziałem zwierząt. Od gotowania czerniny, poprzez uczty z pasożytów, gulaszy z popękanych króliczych serc. Cel jest osiągnięty - odbiera trwale lub czasowo apetyt na mięso.


Przyrodoleczniczość to nie opisy wonnych ziół, sielskich polan, pagórków i pachnących iglastych lasów, lecz zdrowe opary naturalnego środowiska wytwarzającego się w kotlinie. W pamięć zapada odrażająca mroczność węglarzy. Ładnie i baśniowo namalowany jest krajobraz samego kurortu Gorbersdorf wraz z postaciami kuracjuszy. Lwowskie wspomnienia głównego bohatera dodają opowieści delikatności kojarzącej się dzieciństwem.


Kryminał, a w nim super różnorodne oryginalności i oryginalna nieoczywistość popełnianych zbrodni, baśniowość, jedność z naturą, życie i śmierć.


Z grubsza wiadomo co autorka miała na myśli i nie podzielając jej punktu widzenia w wielu kwestiach, Empuzjon warto zabrać ze sobą w kanikułę i przeczytać.

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież