Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Królowa Pani

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 sierpnia 2018 22:24

altPo wczasowym wyskoku piłkarzy na mundial w Rosji mamy oto ozłoconą wyprawę lekkoatletów na ME do Berlina. Na wschodzie bez nawałnicy, na zachodzie prawdziwa lawina. No i prawdziwy sport, prawdziwa walka. Taka, jakiej na rosyjskich murawach zdecydowanie nam zabrakło. W Berlinie orły na piersiach dumą tryskały. A fani – ci co tam, na trybunach, ale i ci co przed telewizorami, bądź przy radiach tylko – szaleli po prostu. Bo i powodów bez liku, wszakże. I ta walka, i te trofea. Królowa nie zawiodła!


No właśnie. Jedni bardziej radośni, ale drudzy trochę mniej. Fanom znad morza, znad Motławy – w tej radości – wyraźnie gdańskich akcentów zabrakło. Ot, taki gdański dołek tym razem. Tyle że nadzieja zawsze tam gdzieś zostaje; nadzieja, że to chwilowe jedynie, że rychło najlepsza przeszłość powróci. To co piękne było, to co sukcesami słynęło. Bo, jak pamięcią sięgam do lat najmłodszych – taka to była ta nasza, gdańska królowa. Obok boksu, obok gier halowych, no i tej kopanej, oczywiście. Że tu akurat, w tym miejscu, te podwórka się przypominają. Chmary chłopaków i godzinami ganianie za piłką. Jak zawsze, jak na świecie także, tak rodzi się przyszły sukces w tej czy innej dyscyplinie. Choć podwórka głównie z piłką się u nas wiązały. Niestety, tych podwórek dziś praktycznie już nie ma.


Podwórko, a z tegoż podwórka bieganie po obiektach. Stadion przy Traugutta, hale Startu i Stoczni, niebawem i ta przy Słowackiego. To nasze kierunki wtedy. Tak jak i niektóre z ulic, tych bardziej przestrzennych ulic. Bo wyścigi motorowe i biegi uliczne na topie mody wtedy były. Dąbrowski na motorze szalał, a jak bieganie, to najczęściej „Kielas! Kielas! Kielas!” się słyszało. No i te tłumy, tłumy bez liku. Tysiące, dziesiątki tysięcy ludzi. Oczywiście w niedzielę głównie; jedyny to bowiem wtedy wolny dzień w tamtych latach.


Gdańska lekkoatletyka. Przeplatanka. Wianuszek nazwisk i sukcesów, ale i dołków, rzecz jasna. Bo bywają, niestety. Jak ten w Berlinie ostatnio. Ot, sportu blaski, sportu cienie. Cieszą blaski, ma się rozumieć. I najpierw tu Łomowski, chorąży ekipy i czwarty kulomiot w Londynie, kiedy igrzyska po wojnie wracały. Potem wielka, złota Ela (Duńska, potem Krzesińska, oczywiście), następnie dwóch Kazików, Kropidłowski i Zimny, potem srebrna Jarka Jóźwiakowska, a jeszcze trochę później Władek Nikiciuk. I tak dalej, i tak dalej... I teraz pytanie: kto następny? Królowa czeka i do orszaku zaprasza. Królowa Pani!

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież