Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Królowa Pani

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 sierpnia 2018 22:24

altPo wczasowym wyskoku piłkarzy na mundial w Rosji mamy oto ozłoconą wyprawę lekkoatletów na ME do Berlina. Na wschodzie bez nawałnicy, na zachodzie prawdziwa lawina. No i prawdziwy sport, prawdziwa walka. Taka, jakiej na rosyjskich murawach zdecydowanie nam zabrakło. W Berlinie orły na piersiach dumą tryskały. A fani – ci co tam, na trybunach, ale i ci co przed telewizorami, bądź przy radiach tylko – szaleli po prostu. Bo i powodów bez liku, wszakże. I ta walka, i te trofea. Królowa nie zawiodła!


No właśnie. Jedni bardziej radośni, ale drudzy trochę mniej. Fanom znad morza, znad Motławy – w tej radości – wyraźnie gdańskich akcentów zabrakło. Ot, taki gdański dołek tym razem. Tyle że nadzieja zawsze tam gdzieś zostaje; nadzieja, że to chwilowe jedynie, że rychło najlepsza przeszłość powróci. To co piękne było, to co sukcesami słynęło. Bo, jak pamięcią sięgam do lat najmłodszych – taka to była ta nasza, gdańska królowa. Obok boksu, obok gier halowych, no i tej kopanej, oczywiście. Że tu akurat, w tym miejscu, te podwórka się przypominają. Chmary chłopaków i godzinami ganianie za piłką. Jak zawsze, jak na świecie także, tak rodzi się przyszły sukces w tej czy innej dyscyplinie. Choć podwórka głównie z piłką się u nas wiązały. Niestety, tych podwórek dziś praktycznie już nie ma.


Podwórko, a z tegoż podwórka bieganie po obiektach. Stadion przy Traugutta, hale Startu i Stoczni, niebawem i ta przy Słowackiego. To nasze kierunki wtedy. Tak jak i niektóre z ulic, tych bardziej przestrzennych ulic. Bo wyścigi motorowe i biegi uliczne na topie mody wtedy były. Dąbrowski na motorze szalał, a jak bieganie, to najczęściej „Kielas! Kielas! Kielas!” się słyszało. No i te tłumy, tłumy bez liku. Tysiące, dziesiątki tysięcy ludzi. Oczywiście w niedzielę głównie; jedyny to bowiem wtedy wolny dzień w tamtych latach.


Gdańska lekkoatletyka. Przeplatanka. Wianuszek nazwisk i sukcesów, ale i dołków, rzecz jasna. Bo bywają, niestety. Jak ten w Berlinie ostatnio. Ot, sportu blaski, sportu cienie. Cieszą blaski, ma się rozumieć. I najpierw tu Łomowski, chorąży ekipy i czwarty kulomiot w Londynie, kiedy igrzyska po wojnie wracały. Potem wielka, złota Ela (Duńska, potem Krzesińska, oczywiście), następnie dwóch Kazików, Kropidłowski i Zimny, potem srebrna Jarka Jóźwiakowska, a jeszcze trochę później Władek Nikiciuk. I tak dalej, i tak dalej... I teraz pytanie: kto następny? Królowa czeka i do orszaku zaprasza. Królowa Pani!

Albert Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież