Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
czwartek, 01 czerwca 2023 06:39
Abramczyk Polonia - Zdunek Wybrzeże LIVE: 49:41
O godz. 18.00 w Bydgoszczy rozpocznie się zaległy mecz Abramczyk
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pięć dni na naukę

Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 sierpnia 2018 22:27

altPrezydent Gdańska szybko się uczy. Pięć dni. Tyle mu zajęło polityczne rachowanie i historyczne dojrzewanie. Prowadząc kampanię wyborczą hałaśliwie i bezceremonialnie najpierw wywołał burzę wokół rocznicy wybuchu II wojny światowej i udziału ministra obrony narodowej w uroczystościach na Westerplatte, by po pięciu dniach gorącej debaty wokół własnej, a jakże swawoli, pozornie oddać pola i zaprosić ministra Mariusza Błaszczaka do udziału w obchodach wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przy okazji złożył na jego ręce „gorące życzenia z okazji Dnia Wojska Polskiego” obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięstwa nad prącymi na zachód Europy bolszewikami w 1920 roku. I złożył je wszystkim żołnierzom polskiej armii.


Najpierw uwikłał Gdańsk w nikomu niepotrzebny (oprócz samego Adamowicza) konflikt z ministrem Błaszczakiem. Potem zręcznie skorzystał z pretekstu do korespondencji do ministra. Na dodatek zapunktował życzeniami u oficerów, żołnierzy i marynarzy. Ale czy aby na pewno?


Zgorszenie i niesmak wywołany jednoosobową próbą zablokowania armii, jednak pozostał. Podobny temu, wywołanemu scenką, w której z ust pewnej pani 1 września ub.r. padła do harcerza, szykującego się by odczytać Apel Pamięci na Westerplatte, ostra prośba-komenda: „Proszę stać!”, a jegomość w „cywilkach”, ale z parasolką, blokował harcmistrzowi drogę.


Znajdowała się w tamtym miejscu akurat kamera urzędowa. I ten występ dziwnego duetu osaczającego harcerza zarejestrowała, przypadkowo. Pani pojawiła się zaledwie na kilka sekund. Zaistniała. I to jak. Nie miałaby tej szansy, gdyby jej nie dano z góry. Na co dzień bowiem zajmowała się handlem warzywami i owocami na skalę przemysłową, od czasu do czasu kandydując, na szczęście bez powodzenia, w wyborach.


Podobnie, niejako przy okazji Westerplatte, chciał widać błysnąć Paweł Adamowicz. Jego występ jednak trwał dłużej, bo aż pięć dni.


Teraz prezydent i pretendent do reelekcji Adamowicz, w imieniu mieszkańców Gdańska oraz własnym, zapragnął zaprosić Mariusza Błaszczaka "jako Ministra Obrony Narodowej RP na uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które tradycyjnie odbędą się 1 września 2018 roku o godzinie 4.45 na Westerplatte". Szczegółowo go poinstruował, by na pewno minister trafił.


Adamowicz się zatem opamiętał i dokonując rachunku zysków i strat doszedł do wniosku, iż jak napisał „nie wyobraża sobie jednak, by zabrakło na nich polskich żołnierzy, spadkobierców tych, których krew przed laty uświęciła to miejsce".


To fakt, który Paweł Adamowicz w końcu zauważył.


Są bowiem daty i rocznice, które powinny, choć na moment, łączyć nie dzielić. Tak, jak różniący się politycznie w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości potrafili się porozumieć i być lojalnymi wobec ojczyzny. Później było już z tym o wiele trudniej. Łatwiej było zrobić zamach, wsadzić oponentów do obozu, uniemożliwić pracę np. hallerczykom i zbudować własną legendę niż prowadzić dialog i zbudować realne sojusze. Czym się to skończyło, wiemy aż za dobrze.


Oczywiste jest też tego dnia miejsce na Westerplatte dla harcerzy. Choćby ze względu na obrońców wieży spadochronowej w Katowicach w 1939 roku przed wkraczającymi do miasta żołnierzami Wehrmachtu. Od 20 bowiem lat harcerze zrywają się nocą, by trwać do świtu na czuwaniu na Westerplatte.


1 i 31 sierpnia czy 1 września to daty przy których warto powstrzymać się od buczenia, od manifestowania wrogości, przepychanek wokół szarf i wieńców. I od kampanii wyborczej. Marnie to później wygląda. Także w oku kamery. Tak po prostu wypada. Tego powinniśmy wymagać od każdego, kto pojawia się wówczas w przestrzeni publicznej.

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież