Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury... Daniel Obajtek: Ruszyła na mnie cała machina państwa i mediów. Wytrzym... » Michał Karnowski rozmawia z Danielem Obajtkiem, byłym prezesem ORLENU- Pięć tygodni temu odszedł pan... Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
wtorek, 28 maja 2024 09:36
Trefl zagra o tytuł Mistrza Polski!
Koszykarze Trefla Sopot po zaciętym półfinale pokonali WKS Śląsk
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
niedziela, 26 maja 2024 15:59
Rezerwowa Lechia poległa w Legnicy
Grająca w mocno rezerwowym składzie Lechia w ostatnim meczu sezonu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mój sąsiad z Oliwy
niedziela, 19 maja 2024 15:58
Mój sąsiad z Oliwy
Profesor Władysław Lam, był jednym z najwybitniejszych malarzy

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pięć dni na naukę

Ocena użytkowników: / 31
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 sierpnia 2018 22:27

altPrezydent Gdańska szybko się uczy. Pięć dni. Tyle mu zajęło polityczne rachowanie i historyczne dojrzewanie. Prowadząc kampanię wyborczą hałaśliwie i bezceremonialnie najpierw wywołał burzę wokół rocznicy wybuchu II wojny światowej i udziału ministra obrony narodowej w uroczystościach na Westerplatte, by po pięciu dniach gorącej debaty wokół własnej, a jakże swawoli, pozornie oddać pola i zaprosić ministra Mariusza Błaszczaka do udziału w obchodach wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przy okazji złożył na jego ręce „gorące życzenia z okazji Dnia Wojska Polskiego” obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięstwa nad prącymi na zachód Europy bolszewikami w 1920 roku. I złożył je wszystkim żołnierzom polskiej armii.


Najpierw uwikłał Gdańsk w nikomu niepotrzebny (oprócz samego Adamowicza) konflikt z ministrem Błaszczakiem. Potem zręcznie skorzystał z pretekstu do korespondencji do ministra. Na dodatek zapunktował życzeniami u oficerów, żołnierzy i marynarzy. Ale czy aby na pewno?


Zgorszenie i niesmak wywołany jednoosobową próbą zablokowania armii, jednak pozostał. Podobny temu, wywołanemu scenką, w której z ust pewnej pani 1 września ub.r. padła do harcerza, szykującego się by odczytać Apel Pamięci na Westerplatte, ostra prośba-komenda: „Proszę stać!”, a jegomość w „cywilkach”, ale z parasolką, blokował harcmistrzowi drogę.


Znajdowała się w tamtym miejscu akurat kamera urzędowa. I ten występ dziwnego duetu osaczającego harcerza zarejestrowała, przypadkowo. Pani pojawiła się zaledwie na kilka sekund. Zaistniała. I to jak. Nie miałaby tej szansy, gdyby jej nie dano z góry. Na co dzień bowiem zajmowała się handlem warzywami i owocami na skalę przemysłową, od czasu do czasu kandydując, na szczęście bez powodzenia, w wyborach.


Podobnie, niejako przy okazji Westerplatte, chciał widać błysnąć Paweł Adamowicz. Jego występ jednak trwał dłużej, bo aż pięć dni.


Teraz prezydent i pretendent do reelekcji Adamowicz, w imieniu mieszkańców Gdańska oraz własnym, zapragnął zaprosić Mariusza Błaszczaka "jako Ministra Obrony Narodowej RP na uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które tradycyjnie odbędą się 1 września 2018 roku o godzinie 4.45 na Westerplatte". Szczegółowo go poinstruował, by na pewno minister trafił.


Adamowicz się zatem opamiętał i dokonując rachunku zysków i strat doszedł do wniosku, iż jak napisał „nie wyobraża sobie jednak, by zabrakło na nich polskich żołnierzy, spadkobierców tych, których krew przed laty uświęciła to miejsce".


To fakt, który Paweł Adamowicz w końcu zauważył.


Są bowiem daty i rocznice, które powinny, choć na moment, łączyć nie dzielić. Tak, jak różniący się politycznie w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości potrafili się porozumieć i być lojalnymi wobec ojczyzny. Później było już z tym o wiele trudniej. Łatwiej było zrobić zamach, wsadzić oponentów do obozu, uniemożliwić pracę np. hallerczykom i zbudować własną legendę niż prowadzić dialog i zbudować realne sojusze. Czym się to skończyło, wiemy aż za dobrze.


Oczywiste jest też tego dnia miejsce na Westerplatte dla harcerzy. Choćby ze względu na obrońców wieży spadochronowej w Katowicach w 1939 roku przed wkraczającymi do miasta żołnierzami Wehrmachtu. Od 20 bowiem lat harcerze zrywają się nocą, by trwać do świtu na czuwaniu na Westerplatte.


1 i 31 sierpnia czy 1 września to daty przy których warto powstrzymać się od buczenia, od manifestowania wrogości, przepychanek wokół szarf i wieńców. I od kampanii wyborczej. Marnie to później wygląda. Także w oku kamery. Tak po prostu wypada. Tego powinniśmy wymagać od każdego, kto pojawia się wówczas w przestrzeni publicznej.

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież