Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk, Pomorze, Europa: Premiera premiery

Ocena użytkowników: / 54
SłabyŚwietny 
piątek, 26 września 2014 13:07

altPłeć rządu stała się podstawowym wyróżnikiem jego kompetencji. Pani premier Ewa Kopacz podkreśla to przy każdej możliwej okazji, jak choćby w trakcie prezentacji składu rządu. Mówiła wówczas między innymi o nowej minister spraw wewnętrznych „nasza Piotrowska to silna kobieta, da radę”. Odpowiadając na pytanie o sytuację na Ukrainie, prezentowała też stereotypową anegdotę o polskiej kobiecie, która będąc świadkiem przestępstwa na ulicy, zamyka się w domu, udając, na wszelki wypadek, że nic nie widziała i nic się nie dzieje. To porównanie nie jest zresztą ani fortunne, ani dydaktycznie słuszne. Można by przecież wezwać pomoc, zadzwonić po policję, nadzorowaną przez wspomnianą już silną kobietę Piotrowską.


Czy nowy rząd jest przyjazny dla kobiet? Jak na polskie standardy, jest ich w składzie więcej niż było. Daleko nam jednak do rządów francuskich czy Matteo Renziego we Włoszech, gdzie połowa ministrów to kobiety. Poza tym ważny jest program i praktyka. Ewa Kopacz jeszcze jako marszałek Sejmu zdjęła z porządku obrad ustawę w sprawie ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Matactwa partii rządzącej w tej sprawie są już wypróbowane na kilku innych dokumentach dotyczących praw człowieka i wolności.


Nieudana seksistowska propaganda Platformy Obywatelskiej przysłania merytoryczną ocenę wybranego przez nią rządu. W istocie nie ma przeciwwskazań, by to politycy reprezentujący różne frakcje w partii rządzącej obejmowali ważne ministerstwa. Tak bywa w rozwiniętych demokracjach zachodniej Europy. Ministrem edukacji wcale nie musi być nauczycielka, ministrem administracji i cyfryzacji informatyk, a ministrem spraw zagranicznych doświadczony dyplomata. Jeżeli ocenimy ostatnie lata, widać wyraźnie, że na przykład lekarz Arłukowicz w ministerstwie zdrowia sobie nie radzi. Ważny jest dobór współpracowników, talenty organizatorskie i kwalifikacje w zarządzaniu zespołami ludzkimi. Nie powinno się jednak mówić wprost, że rząd ma być dobry dla Platformy, żeby nie pozbawiać pozostałych milionów Polaków resztek złudzeń.


Pierwsze fakty wskazują jednak, że Ewa Kopacz mówiła szczerze: by żyło się lepiej, komu trzeba. Pomorski baron Platformy Obywatelskiej Sławomir Nowak jeszcze jako minister transportu zgodził się na skonstruowanie umowy, dzięki której minister Maria Wasiak w nagrodę za powołanie do rządu dostanie półmilionową odprawę. Igor Ostachowicz, PRowiec Donalda Tuska, też z publicznych pieniędzy otrzyma kilkakrotnie wyższą nagrodę w postaci pensji członka zarządu PKN Orlen. Parafrazując znaną wypowiedź Wiesława Kaczmarka o Stanisławie Dobrzańskim, można powiedzieć, cóż, Igor chciał się sprawdzić w biznesie. W czym sprawdzi się premiera Kopacz, czas pokaże.
Jarosław Szczukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież