Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk, Pomorze, Europa: Premiera premiery

Ocena użytkowników: / 54
SłabyŚwietny 
piątek, 26 września 2014 13:07

altPłeć rządu stała się podstawowym wyróżnikiem jego kompetencji. Pani premier Ewa Kopacz podkreśla to przy każdej możliwej okazji, jak choćby w trakcie prezentacji składu rządu. Mówiła wówczas między innymi o nowej minister spraw wewnętrznych „nasza Piotrowska to silna kobieta, da radę”. Odpowiadając na pytanie o sytuację na Ukrainie, prezentowała też stereotypową anegdotę o polskiej kobiecie, która będąc świadkiem przestępstwa na ulicy, zamyka się w domu, udając, na wszelki wypadek, że nic nie widziała i nic się nie dzieje. To porównanie nie jest zresztą ani fortunne, ani dydaktycznie słuszne. Można by przecież wezwać pomoc, zadzwonić po policję, nadzorowaną przez wspomnianą już silną kobietę Piotrowską.


Czy nowy rząd jest przyjazny dla kobiet? Jak na polskie standardy, jest ich w składzie więcej niż było. Daleko nam jednak do rządów francuskich czy Matteo Renziego we Włoszech, gdzie połowa ministrów to kobiety. Poza tym ważny jest program i praktyka. Ewa Kopacz jeszcze jako marszałek Sejmu zdjęła z porządku obrad ustawę w sprawie ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Matactwa partii rządzącej w tej sprawie są już wypróbowane na kilku innych dokumentach dotyczących praw człowieka i wolności.


Nieudana seksistowska propaganda Platformy Obywatelskiej przysłania merytoryczną ocenę wybranego przez nią rządu. W istocie nie ma przeciwwskazań, by to politycy reprezentujący różne frakcje w partii rządzącej obejmowali ważne ministerstwa. Tak bywa w rozwiniętych demokracjach zachodniej Europy. Ministrem edukacji wcale nie musi być nauczycielka, ministrem administracji i cyfryzacji informatyk, a ministrem spraw zagranicznych doświadczony dyplomata. Jeżeli ocenimy ostatnie lata, widać wyraźnie, że na przykład lekarz Arłukowicz w ministerstwie zdrowia sobie nie radzi. Ważny jest dobór współpracowników, talenty organizatorskie i kwalifikacje w zarządzaniu zespołami ludzkimi. Nie powinno się jednak mówić wprost, że rząd ma być dobry dla Platformy, żeby nie pozbawiać pozostałych milionów Polaków resztek złudzeń.


Pierwsze fakty wskazują jednak, że Ewa Kopacz mówiła szczerze: by żyło się lepiej, komu trzeba. Pomorski baron Platformy Obywatelskiej Sławomir Nowak jeszcze jako minister transportu zgodził się na skonstruowanie umowy, dzięki której minister Maria Wasiak w nagrodę za powołanie do rządu dostanie półmilionową odprawę. Igor Ostachowicz, PRowiec Donalda Tuska, też z publicznych pieniędzy otrzyma kilkakrotnie wyższą nagrodę w postaci pensji członka zarządu PKN Orlen. Parafrazując znaną wypowiedź Wiesława Kaczmarka o Stanisławie Dobrzańskim, można powiedzieć, cóż, Igor chciał się sprawdzić w biznesie. W czym sprawdzi się premiera Kopacz, czas pokaże.
Jarosław Szczukowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież