Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
środa, 04 maja 2022 18:31
Dobry rok Struka, majętność Bonny, rekord Byczkowskiego - portfele władzy 2021
Politycy KO i PSL, tworzący zarząd województwa pomorskiego

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
sobota, 07 maja 2022 20:46
Trans MF Landshut Devils - Zdunek Wybrzeże LIVE 47:43
W niedzielę o godz. 14.00 w Landshut rozpocznie się mecz Trans MF
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
sobota, 14 maja 2022 21:24
Lechia zapewniła sobie europejskie puchary
W ostatnim meczu w sezonie 2021/2022 przed swoją publicznością

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
poniedziałek, 09 maja 2022 14:41
Gdańskie wątki  restytucji obrazów „Łukaszowców”
W końcu po 83 latach nastąpi niebawem powrót do Polski obrazów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
niedziela, 15 maja 2022 16:04
20 szkół z Pomorza walczy o puchar Drużyny Energii
Rekrutacja do Drużyny Energii zakończyła się imponującym
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Świat z nadziejami

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 września 2014 14:41

altŚwiat pędzi do przodu, nie tylko w kierunku nowych zagrożeń, co często i słusznie krytykujemy. Spójrzmy z nadzieją, na lepsze jutro, na dwa przykłady. Jeden globalny, bo dokonująca się na naszych oczach rewolucja w Kościele Powszechnym pod kierownictwem papieża Franciszka. Drugi przykład pochodzi z naszego podwórka, z ostatnich dni.


Kościół, jak wiemy, od zawsze z trudem i z dużym opóźnieniem nadążał, za zmieniającym się światem. Obecnie zmiany, w związku z globalizacją i rozwojem technologii, szczególnie w obszarze komunikowania się, nabrały takiego tempa, że bez dostosowania się do tych zmian, pozostaje się outsiderem. Rozumie to doskonale Papież i wraca w swojej posłudze pasterskiej do korzeni wartości chrześcijańskich, a nie interesu hierarchów. Najbardziej spektakularnie objawia się podejście Franciszka w sferze obyczajowej. Wystarczy przytoczyć przykład abp. Wesołowskiego, oskarżonego o czyny zbrodnicze, bo pedofilię, pozbawionego nie tylko godności biskupiej, ale wydalonego ze stanu kapłańskiego i oczekującego, na żądanie papieża Franciszka, procesu karnego, pierwszego w historii Kościoła, w areszcie. To znak czasu, że nawrót do wartości, elementarnej uczciwości i przyzwoitości, jest już nie do odwrócenia. Wpływ opinii społeczeństw, wymusza w znacznym stopniu te zmiany, ale bez przywódcy, rozumiejącego „idące nowe”, nie byłoby tej zmiany w kierunku wartości.


Drugi przykład, tak bardzo świeży z naszego polskiego podwórka. Wystarczyło, że pojawiła się w przestrzeni publicznej informacja o dwuznacznie moralnych zdarzeniach, które mogły zaistnieć, półmilionowej odprawie z PKP dla minister Wasiak i nowej pracy, sowicie wynagradzanej, dla dobrego w sumie fachowca, ale ustępującego ze służby publicznej, Igora Ostachowicza, aby nowa premier Ewa Kopacz, w trzecim dniu urzędowania, a w pierwszym dniu zaistnienia tej informacji, przecięła te dwa zamiary zdecydowanie. Minister Wasiak przekazała należne jej prawnie, ale budzącą wątpliwości natury etycznej, odprawę, na cele społeczne, a bardzo dobry specjalista z dużym doświadczeniem i niewyobrażalną wiedzą, nie podjął wykonywania obowiązków na nowej posadzie w PKN Orlen.

Te postawy, zarówno pani Premier, jak i bezpośrednio zainteresowanych, świadczą o dalszym wyśrubowaniu standardów moralnych i etycznych w naszym życiu publicznym. Świadczy to również o tym, że opinia publiczna, jest z każdym rokiem mocniejsza i wpływowa. Natomiast z drugiej strony, na końcu tego pasa transmisyjnego, jest liderka, premier Ewa Kopacz, która jest wyczulona na sprawy budzące sprzeciw społeczny i wsłuchana w głos opinii publicznej. Teraz należy oczekiwać na systemowe uregulowanie takich spraw, które wzbudzają słuszny sprzeciw opinii publicznej, abyśmy nie byli znowu za kilka miesięcy zaskoczeni nowymi kosmicznymi odprawami, czy nominacjami np. sekretarza z małej gminy na szefa KGHM, jak to bywało w latach rządów PiS, rozdającego dzisiaj razy moralne. Innymi słowy, te dwa przykłady mogą napawać optymizmem, że świat w którym żyjemy, nie jest światem obrzydliwym, jak próbuje nam to wmówić każdego dnia największa partia opozycyjna.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+2 #1 POwalony 2014-10-03 10:40
Oj naiwny naiwny jak dziecko we mgle. Jurek! Zostaw tego starego zboczka. Pomyśl nie boli: do zaniedbań, przeoczeń Platformy Obywatelskiej doszedł jeszcze jeden "przypadek" Skarb Państwa traci trzy miliardy złotych z powodu nieopodatkowani a wielkich koncernów.
Rząd chciał się zająć tym problemem. Powstała ustawa, przyjął ją Sejm, podpisał prezydent, po czym trafiła do Rządowego Centrum Legislacji. Uwaga RCL nie opublikowało jej na czas, przepisy nie mogą wejść w życie! Pech chciał, że nie będzie mogła obowiązywać od 2015 r., ale rok później. Przypadek???
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież