Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Okiem Borowczaka: Świat z nadziejami

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 września 2014 14:41

altŚwiat pędzi do przodu, nie tylko w kierunku nowych zagrożeń, co często i słusznie krytykujemy. Spójrzmy z nadzieją, na lepsze jutro, na dwa przykłady. Jeden globalny, bo dokonująca się na naszych oczach rewolucja w Kościele Powszechnym pod kierownictwem papieża Franciszka. Drugi przykład pochodzi z naszego podwórka, z ostatnich dni.


Kościół, jak wiemy, od zawsze z trudem i z dużym opóźnieniem nadążał, za zmieniającym się światem. Obecnie zmiany, w związku z globalizacją i rozwojem technologii, szczególnie w obszarze komunikowania się, nabrały takiego tempa, że bez dostosowania się do tych zmian, pozostaje się outsiderem. Rozumie to doskonale Papież i wraca w swojej posłudze pasterskiej do korzeni wartości chrześcijańskich, a nie interesu hierarchów. Najbardziej spektakularnie objawia się podejście Franciszka w sferze obyczajowej. Wystarczy przytoczyć przykład abp. Wesołowskiego, oskarżonego o czyny zbrodnicze, bo pedofilię, pozbawionego nie tylko godności biskupiej, ale wydalonego ze stanu kapłańskiego i oczekującego, na żądanie papieża Franciszka, procesu karnego, pierwszego w historii Kościoła, w areszcie. To znak czasu, że nawrót do wartości, elementarnej uczciwości i przyzwoitości, jest już nie do odwrócenia. Wpływ opinii społeczeństw, wymusza w znacznym stopniu te zmiany, ale bez przywódcy, rozumiejącego „idące nowe”, nie byłoby tej zmiany w kierunku wartości.


Drugi przykład, tak bardzo świeży z naszego polskiego podwórka. Wystarczyło, że pojawiła się w przestrzeni publicznej informacja o dwuznacznie moralnych zdarzeniach, które mogły zaistnieć, półmilionowej odprawie z PKP dla minister Wasiak i nowej pracy, sowicie wynagradzanej, dla dobrego w sumie fachowca, ale ustępującego ze służby publicznej, Igora Ostachowicza, aby nowa premier Ewa Kopacz, w trzecim dniu urzędowania, a w pierwszym dniu zaistnienia tej informacji, przecięła te dwa zamiary zdecydowanie. Minister Wasiak przekazała należne jej prawnie, ale budzącą wątpliwości natury etycznej, odprawę, na cele społeczne, a bardzo dobry specjalista z dużym doświadczeniem i niewyobrażalną wiedzą, nie podjął wykonywania obowiązków na nowej posadzie w PKN Orlen.

Te postawy, zarówno pani Premier, jak i bezpośrednio zainteresowanych, świadczą o dalszym wyśrubowaniu standardów moralnych i etycznych w naszym życiu publicznym. Świadczy to również o tym, że opinia publiczna, jest z każdym rokiem mocniejsza i wpływowa. Natomiast z drugiej strony, na końcu tego pasa transmisyjnego, jest liderka, premier Ewa Kopacz, która jest wyczulona na sprawy budzące sprzeciw społeczny i wsłuchana w głos opinii publicznej. Teraz należy oczekiwać na systemowe uregulowanie takich spraw, które wzbudzają słuszny sprzeciw opinii publicznej, abyśmy nie byli znowu za kilka miesięcy zaskoczeni nowymi kosmicznymi odprawami, czy nominacjami np. sekretarza z małej gminy na szefa KGHM, jak to bywało w latach rządów PiS, rozdającego dzisiaj razy moralne. Innymi słowy, te dwa przykłady mogą napawać optymizmem, że świat w którym żyjemy, nie jest światem obrzydliwym, jak próbuje nam to wmówić każdego dnia największa partia opozycyjna.

Jerzy Borowczak


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież