Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy Donald Tusk będzie roznosił ulotki wyborcze Franka Starczewskiego?

Ocena użytkowników: / 26
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 maja 2022 13:32

alt„Pomocną Polskę” chce zaoferować Donald Tusk po wygranych wyborach Polakom. Taką, która nie wyklucza nikogo. A przede wszystkim nie wyklucza komunikacyjnie, bo los tych wszystkich, którzy nie mają w swojej wsi przystanku autobusowego, którym kiedyś w mniejszych miastach i miasteczkach zabrano perony i dworce leży nieznośnym ciężarem na sercach polityków Platformy Obywatelskiej, a szczególnie młodego, dobrze zapowiadającego się posła, Franka Sterczewskiego, który jako inżynier-architekt zna się wybornie na problemach skomunikowania autobusowo-kolejowego naszego kraju. Tak w każdym razie sądzi przewodniczący Tusk, który na ostatniej konwencji programowej ujawnił pasję posła Sterczewskiego, którą jest „transport publiczny”. Niektórym wydawało się, że raczej bieg z przeszkodami, wspominając wyczyny posła na białoruskiej granicy, no ale okazuje się, że pozory mylą.


Donald Tusk, jako mentor młodych w PO potrafi wybaczać. Już nie pamięta, jak strofował, nie wymieniając nazwiska, posła Sterczewskiego za jego wyczyny i zabawę w berka ze Strażą Graniczną w czasie wrześniowej konwencji w 2021 roku, co skomentowała następująco Gazeta Wyborcza:
„Tusk już wprost odniósł się do kryzysu, który wybuchł na polsko-białoruskiej granicy. Nie wymienił ani razu nazwiska posła Franciszka Sterczewskiego ani pozostałych posłów opozycji, którzy byli na polsko-białoruskiej granicy, ale w zawoalowany sposób ich skrytykował”.


Trzeba przyznać, że po ojcowsku napominał:
„Polityka to jest odpowiedzialność za skutki swoich działań, a nie za intencje. Trzeba rozumieć wszystkie skutki, także te dalekosiężne, swoich działań, swoich manifestacji, swojej ekspresji (…) Kiedy padają słowa "granica", "terytorium", "państwo polskie", Polacy trzymają kciuki za swoją Straż Graniczną i za żołnierzy (…). Pamiętajcie, zawsze na pierwszym miejscu polityk odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo obywateli i bezpieczeństwo i niepodległość swojego państw”.


Dzisiaj dla Tuska Sterczewski jest „młodym, dzielnym twardzielem”, który chce w Polsce naprawiać różne rzeczy i pomóc ludziom. A jeśli chodzi o transport publiczny, to po prostu jest inżynierem-architektem i wie jak. Jeśli wiedza posła Sterczewskiego jest równa tej, jaką posiadł na studiach architektonicznych (a historia architektury chyba była także ich przedmiotem, nie mówiąc o zwyklej historii, jakiej posła nauczano w jego szkolnych, pacholęcych czasach) to czarno to widzę. Kiedy zapadały decyzje o odbudowie Pałacu Saskiego nie omieszkał on zgłosić swojego sprzeciwu, opartego na głębokiej wiedzy, jaką w tej dziedzinie posiadł:
„Odbudowa Pałacu Saskiego oznaczałaby zniszczenie Grobu Nieznanego Żołnierza. Albo mamy szacunek do poległych w II WŚ, albo propagandę władzy depczącej przeszłość – napisał na Twitterze, czym wywołał internetową burzę i korepetycje z historii, wyjaśniające, że Grób Nieznanego Żołnierza był przed wojną częścią Pałacu Saskiego i został odsłonięty w 1925 roku pod kolumnadą Pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego szczątki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa.


Wiedza posła Sterczewskiego w zakresie transportu publicznego jest podobna. Na konwencji „Pomocna Polska” głosił dramatycznie ,że „codziennie co trzecia osoba zadaje sobie pytanie jak dojechać do szpitala, miejsca pracy do szkoły, skoro z mojej miejscowości nic nie odjeżdża”. Dalszy lament posła Starczewskiego na temat „wykluczenia komunikacyjnego” pominę milczeniem, bo nie wiem, czy śmiać się czy płakać i czy jest to cyniczna gra posła przekonanego, że mieszkańcy Polski powiatowej, którą rząd Tuska zwijał, cierpią na amnezję, czy po prostu poseł nawet nie zadał sobie trudu, by sprawdzić, jak wyglądają fakty. A te są druzgocące dla rządu PO-PSL: zlikwidowano ponad 180 km linii kolejowych, masowo likwidowano połączenia PKS, prywatyzowano i likwidowano przedsiębiorstwa transportowe, a atrakcyjne tereny, na których znajdowały się dworce autobusowe, opychano deweloperom.


Czekam na następne konwencje, na których kolejni młodzi i dobrze się zapowiadający będą obiecywać zwiększenie sieci szkól i posterunków policji, które nie wiadomo kto kiedyś likwidował. I od razu wyjaśnię - w czasie rządów PO-PSL zlikwidowano blisko 1000 szkół podstawowych, prawie 200 gimnazjów, ok. 1000 placówek Poczty Polskiej i około 400 posterunków policji (blisko połowę wszystkich).


Ale nic to. Donald Tusk stawia na młodych, bo przecież nie może tak być, żeby wpływ na wchodzące w dorosłe życie pokolenie miał Trzaskowski z tym swoim campusem. Tusk będzie miał także swój campus i swoich młodych, a Franek Sterczewski jest pierwszą jaskółką, która wiosnę uczyni. I nic to, że na kilka dni przed triumfalnym powrotem Donalda Tuska do polskiej polityki Sterczewski wyrażał nadzieję, że „raczej wesprze nas swoim doświadczeniem, będzie chodził z nami i rozdawał ulotki przy kolejnych wyborach, a niekoniecznie chciał rozdawać karty” Na razie młody poseł stał się kartą w tej talii, którą trzyma w ręku Tusk, i wydaje się być dobrze zapowiadającym się waletem, ale kto wie. Może kiedyś stanie się asem i to jego ulotki wyborcze będzie roznosił Donald Tusk.

Aleksandra Jakubowska


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież