Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Posterunek Straszyn: Polityka ustępstw nie przyniosła jeszcze żadnych korzyści

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 maja 2022 08:22

altPrzegrana Rosji na Ukrainie spędza sen z powiek niektórym wielkim tego świata. Emmanuel Macron - Nie wszyscy odetchną z ulgą, jeśli to Ukraina wygra wojnę z Rosją. Prezydent Francji ocenił, że taki obrót wydarzeń byłby „upokorzeniem” dla Rosji i mógłby stworzyć nowy zestaw politycznych problemów. Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem miał powiedzieć mu, że „zawieszenie broni musi nastąpić najszybciej jak to możliwe”. Do grona zwolenników tej teorii dołączają komentatorzy. M.in. portal „Politico” analizuje, że zwycięstwo Ukrainy może zdestabilizować Rosję, czyniąc ją jeszcze bardziej nieprzewidywalną. O normalizacji połączeń energetycznych między Rosją a Europą w ogóle nie będzie już mowy. Dlatego m.in. Francja, Niemcy i Włochy opowiadają się za rozwiązaniem, które pozwoliłoby Rosji „zachować twarz”. Chodzi oczywiście o oddanie Putinowi części Ukrainy.

W Polsce, acz dużo ostrożniej w podobnym tonie celuje portal „Onet.pl” i ich korespondent w Ukrainie Marcin Wyrwał. Ostatnio opublikował tekst pod znamiennym tytułem „Ukraina przegrywa tę wojnę”. Ostatnio „popisał” się były amerykański sekretarz Stanu Henry Kissinger, który stwierdził, że „trzeba oddać Rosji fragment Ukrainy, aby nie zniszczyć związków Moskwy z Europą”. Odpowiedział mu całkiem słusznie prezydent zaatakowanego kraju Wołodymyr Zełeński: „Widocznie u niego w kalendarzu wciąż jest rok 1938, a nie 2022 i wydaje mu się, że przemawiał w Monachium, a nie w Davos”.

W 1938 roku miała miejsce słynna konferencja w Monachium, gdzie premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain oddał Hitlerowi Czechosłowacje, by potem machać po wyjściu z samolotu podpisanym przez przywódcę nazistowskich Niemiec kwitem twierdząc z dumą „uratowałem pokój”. Rok później Polska stała się ofiarą agresji. Ani nie uratował cnoty, ani rubla nie zarobił. Do historii przeszło określenie polityki ustępstw, która nie przynosi żadnych korzyści poza krótkotrwałymi jako „polityki appeasmentu”. I ten właśnie model reprezentuje Francja, Niemcy i Henry Kissinger. Dlatego nasz prezydent Duda przed szczytem w Davos udał się do Kijowa, żeby w Szwajcarii tępić tego typu niebezpieczne zapędy zachodnich polityków. Sądzę, że najlepiej ujął to gen. George Patton. Jedyny dowódcą, który trzeźwo oceniał ówczesną politykę Waszyngtonu był niewątpliwie najzdolniejszym generałem alianckim, dowódcą 3 Armii. Stwierdził on tuż po pokonaniu Niemiec w 1945 roku:  „Pozwolili nam wykopać w cholerę jednego gnoja, a jednocześnie zmusili, żebyśmy pomogli usadowić się następnemu, równie złemu albo jeszcze gorszemu niż tamten. (..) Wygraliśmy tylko szereg bitew, nie wojnę o pokój. (..) Zastanawiam się, co powiedzą dzisiaj – ciągnął dalej – wiedząc, że po raz pierwszy od stuleci pozwoliliśmy siłom Czyngis-chana wejść do Europy Środkowej i Zachodniej. Zastanawiam się , jak się czują, wiedząc, że w naszych czasach nie będzie pokoju, a Amerykanie, także ci, którzy się dopiero urodzą, będą musieli walczyć z Rosjanami jutro albo za piętnaście czy dwadzieścia lat. (…) Dzisiaj powinniśmy powiedzieć Rosjanom, że mają iść w cholerę, zamiast ich słuchać, kiedy nam mówią, że mamy się cofnąć. To my powinniśmy im mówić, że jeśli im się nie podoba, niech idą w pizdu, i wydać im wojnę. (…) Niestety, niektórzy z naszych przywódców są po prostu cholernymi durniami i nie mają pojęcia o historii Rosji. Cholera, mam wątpliwości, czy wiedzieli chociaż tyle, że Rosja jeszcze niecałe sto lat temu zajmowała Finlandię, wyssała krew z Polski i zrobiła z Syberii więzienie dla własnego narodu. Wyobrażam sobie, jak szydził Stalin, kiedy uzyskał od nich wszystko podczas tych nibykonferencji”. Po czym dodał jeszcze w swoim dzienniku. „Rosjanie to rasa zasługująca na pogardę. Zwykłe dzikusy. Moglibyśmy ich rozpirzyć w cholerę”.

Jakże prorocze i aktualne są jego słowa wypowiedziane prawie 80 lat temu.

Andrzej Potocki


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież